Špičková péče o Thermowood

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Testované nátěry, které přinášejí špičkovou péči

ThermoWood: Testované nátěry, které přinášejí špičkovou péči

Thermowood fasáda

Dřevo ThermoWood má stále větší oblibu. V tomto článku se podíváme jak ho vhodně ošetřit a prodloužit jeho životnost. Otestované barvy přímo na toto dřevo přináší možnost jak o něj co nejlépe pečovat. Jaké ošetření tedy zvolit a proč? 

Co je ThermoWood?

Pojďme si připomenout, co je vlastně ThermoWood. Je to tepelně upravené dřevo s výjimečnými vlastnostmi, jelikož neobsahuje pryskyřice, je tvarově stálé a odolává plísním a škůdcům. Podrobněji jsme se o této dřevině rozepsali v našem článku. Pojďme si představit několik značek a rad na ošetření.

Proč je výběr nátěrů tak důležitý?

Jaký nátěr je ale pro ThermoWood vhodný? Je důležité si uvědomit, že dřevo, které prošlo tepelnou úpravou není obyčejné dřevo. Díky vysušení zvýšilo svou odolnost, ale ztratilo schopnost vstřebat ochranný nátěr jako jiné dřeviny. Proto je výběr ošetření tak důležitý. Otestovali jsme společně se společností ADLER nátěry, které jsou vhodné pro tepelně upravené dřevo.

Testované barvy pro ThermoWood od ADLER: Jak vybrat to správné ošetření

A jaký je vlastně přínos testovaných barev? Výsledky testů potvrzují nejen vysokou odolnost, ale také schopnost zachovat intenzitu a sytost barvy i po dlouhodobém vystavení venkovním vlivům. A hlavně jsou vhodné pro specifické vlastnosti tohoto dřeva, což znamená, že si dobře poradí i s tím, že dřevo špatně saje. A jaké to jsou?

Nátěry do exteriéru na pochozí plochy

Pochozí plochy vyžadují zvýšenou ochranu, jelikož jsou vystaveny velké zátěži, proto je vhodné zvolit Adler Bodenöl, který tuto ochranu poskytuje. Pro ThermoWood byl testován odstín Kongo.

Nátěry do exteriéru na svislé plochy

Adler PULLEX 3in1 je vhodný pro svislé plochy v exteriéru, jako jsou ploty či fasády. Nejsvětlejší testovaný odstín je Modřín, tmavší Ořech a nejtmavší Palisandr. Každý odstín zaručuje spolehlivou ochranu dřeva vůči vnějším vlivům.

Rozdíl s ošetřením a bez

Na fotografii je znázorněno, jaký rozdíl je v nanesení barvy v odstínech Modřín a Ořech a jak vypadá ThermoWood bez ošetření.

A na co bychom neměli zapomínat při výběru barvy pro exteriér? ThermoWood nemá stabilní barvu a na slunci bledne. Proto je doporučeno zvolit barvu v tmavším odstínu. Více pigmentu v barvě totiž poskytuje silnější ochranu proti slunečnímu záření, což zabraňuje rychlému vyblednutí a udržuje původní barvu dřeva po delší dobu.

ADLER Pullex 3in1 ADLER Bodenöl

Nátěry do interiéru na svislé plochy

Adler Innenlasur, zejména Innenlasur UV 100 bezbarvá nebo Innenlasur NUSS zaručí spolehlivou péči o ThermoWood v interiéru. Je však dobré se vyhnout nátěrům s bílým pigmentem, které působí nevzhledně.

Ochrana ThermoWoodu: I jiné značky spolehlivě ochrání

Nátěry značek OSMO, PNZ i Owatrol jsou také vhodné pro tepelně upravené dřevo. Respektují vlastnosti tohoto dřeva a chrání ho. Díky nim bude tepelně upravené dřevo chráněno před nerovnoměrnou patinou.

PNZ na Thermowood OSMO olej na Thermodřevo

ThermoWood bez ošetření: Šedivý tón jako přidaná hodnota

Ale co když se rozhodnete ThermoWood neošetřit? Volba je na vás, tato dřevina umožňuje ponechat dřevo bez ošetření. Ano, je to tak. I přesto, že odjakživa slýcháme, že o dřevo je třeba se pravidelně starat, zde to neplatí díky tepelné úpravě, kterou dřevo prošlo. Ale pozor! Ponechat dřevo bez ošetření není pro každého, dřevo totiž získá přirozenou patinu a postupně získává šedivý tón v reakci na okolní prostředí. Tím získá rustikální nádech, což někdo může považovat za výhodu, ale někdo také ne.

Návrat ke karamelovému odstínu s odšeďovačem

Co když se rozhodnete vrátit k původnímu karamelovému odstínu? Stačí použít odšeďovač. Umožňuje obnovit barvu dřeva a přinést mu zpět jeho původní barvu. ThermoWood zachovává karamelovou barvu po celém průřezu, což umožňuje opakovanou obnovu.

Odšeďovače

Štětec nebo nástřik?

Odrazuje vás charakteristická patina dřeva, která vzniká bez ošetření? Tak o ThermoWood pečujte! Při nanášení nátěru je vhodné sáhnout po štětci. Ne úplně šťastnou volbou je nástřik, je to sice rychlejší způsob, ale ne efektnější. Při nástřiku se barva do dřeva nevsaje, za to při práci se štětcem se ochranný nátěr do dřeva lépe zapracuje.

ThermoWood lamely: Jak zvládnout specifickou péči s lehkostí

ThermoWood nabízí obklady Triple Shadow s dvěma drážkami nebo Luna Dual s jednou drážkou. Péče o ně vyžaduje pozornost a pečlivost. Pro nátěr lamel, které jsou díky svému profilování specifické, je vhodné k nanesení barvy využít dva štětce a to jeden silnější a druhý užší, což usnadní natření drážek lamel a zajistí rovnoměrnou povrchovou úpravu.

Thermowood lamely Thermowood lamely

Dřevo ThermoWood představuje vysoce odolný materiál. Tvarová stálost a vysoká odolnost z něj činí ideální volbu pro různé projekty. Péče a vhodná ochrana nátěry od ověřených značek jsou klíčové pro zachování jeho kvality. Vyzkoušejte naše doporučení!

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán Terasy a Fasády Hurikán Terasy a Fasády