Kolik práce a úsilí stojí za sladkou sklenicí medu, kterou máte doma v kuchyni? Je to výsledek dlouhodobého snažení, které je nutné vložit do péče o včely. Pojďte se s námi začíst do inspirativního rozhovoru s nadšeným včelařem Radkem Kotem, který se již třetím rokem věnuje této krásné činnosti. Objevte s ním kouzlo včelařství, lásku k přírodě a radost
z medu.
Včelaření dělám třetím rokem, takže jsem vlastně začátečník a ještě se mám hodně co učit.
Zatím mám pět včelstev a dva oddělky.
Každý má asi jiný záměr, někdo si tím může i přivydělat, ale na druhou stranu i včelaření má své náklady, bez kterých
se to neobejde. Já to mám jako takovou novou zkušenost v životě. Med neprodávám, máme ho pouze pro vlastní spotřebu, a nebo jako suvenýr pro přátele. Mám rád přírodu a vše co k ní patří, včely jsou vlastně její nejdůležitější součástí.
První si musíte pořídit úl, samozřejmě i něco málo o včelaření vědět. A úplně nejlepší je mít kamaráda včelaře, jako mám já, který vám na začátku vše ukáže a vysvětlí. Včely získáme opatřením oddělku, což je v dnešní době nejčastější. Oddělek je malé včelstvo s mladou matkou, které je třeba opatřit do června, aby se včelstvo stihlo rozrůst a připravit
se na zimu.
Zatím ne, ale pomáhal jsem loni s výrobou úlu mému kamarádovi. Myslím, že jednou, až čas dovolí, se na to také vrhnu. Jsem truhlář, takže tohle bude výzva.
Kdysi včely žily v dutých kmenech stromů a člověk tento tvar zkopíroval při stavbě prvních úlů. Včelí úly se stavěly
z hlíny, jílu, proutí a slámy. V současnosti jsou nejrozšířenější včelí úly z dřevěných prken a využívá se i dalších materiálů, jako je hliník nebo plast.
Dnes patří mezi nejpoužívanější tzv. Langstrothův úl a Dadantův úl, které tvoří samostatné včelí úly.
Dadantův se skládá z deseti až dvanácti trámků a je vhodný pro využití v teplejších oblastech. Langstrothův má zadní část plodiště stejně velkou jako medník a obě části se dají oddělit, což je velmi praktické při rozšiřování včelstev.
Konstrukce včelích úlů je tvořena z několika částí:
Víko: je pokryto hliníkovým, pozinkovaným plechem nebo lepenkou.
Vnitřní víko neboli strůpek: vnitřní víko je zpravidla z překližky nebo plátové fólie.
Nástavek neboli medník: vnitřní rozměry nástavku jsou u Dadantu 452 x 390 mm (u Langstrothu 465 x 375 mm).
Výška nástavků se pak může lišit v kombinaci s plodištěm, ale zpravidla je to 305 a 170 mm u Dadantu a 241,194,168 a 146 mm u Langstrothu.
Dno: mělo by vždy umožňovat monitorování invaze varroózy, která je přenášena kleštíkem včelím. Každé dno by mělo být opatřeno monitorovací podložkou, kterou je potřeba kontrolovat a čistit.
Nejen znám, ale používám ho. ADLER Pullex Aqua Terra.
O počet asi nejde, záleží, kolik včelaření můžete věnovat času. Chce to slunné místo, někde v klidné části zahrady,
u lesa nebo na louce, záleží na možnostech.
No ještě jsem to nepočítal, což je samozřejmě legrace. V jednom velkém úlu se říká,, že je okolo 60 tisíc včel.
Mám pět včelstev, dva oddělky a vzhledem k času jsem rád, když zvládám vůbec tohle, časem se to snad zlepší a bude jich víc.
První med bývá zralý většinou kolem poloviny května. Jedná se o med květový z ovocných stromů a řepky.
A k poslednímu vytáčení medu dochází nejčastěji v červenci a ihned po vytočení tohoto medu je nutné včely zakrmit.
V pozdním létě se pak nejedná o med květový, ale je ze smrku a modřínu. Jakmile včely začnou víčkovat zásoby, znamená to, že nektar zpracovaly na med. Víčkování také naznačuje, že med je zralý a lze jej vytáčet. (Nezralý med obsahuje příliš vody a často zkvasí). Refraktometr na med ukáže, kolik vody je v medu. Ideální když se med vytáčí
s obsahem vody pod 18,5 %.
Tajný asi ne, máme rádi med do čaje, nejlepší je chleba s máslem a medem. Přidáváme ho i do jogurtu, vločkové kaše
a na pečení je také úžasný pomocník.
Záleží na období, někdy jsou rády, když mě nevidí, jindy to chce hodinku denně.
No asi ani nevím kolik, ale říká se, že si časem vytvoříte vůči bodnutí imunitu, ale i tak je třeba mít ochranné pomůcky. Především krk a obličej bývá nejzranitelnější. Správný včelař by proto měl vždy mít včelařský klobouk nebo i rukavice.
Děkujeme za váš čas a přejeme hodně štěstí ve včelařských dobrodružstvích! A kdo ví, možná právě teď se někdo vámi inspiroval a rozhodne se vstoupit do světa včel.
Přečtěte si i další zajímavé rozhovory. Například: