Stavba venkovní sauny svépomocí. Jak na to?

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Jak na stavbu vlastní venkovní sauny

Stavba venkovní sauny svépomocí. Užívejte si saunování u vás na zahradě!

Přijdete unavení z práce, venku už se smráká a stromy jsou obtěžkané pokrývkou sněhu. Na zahradě vás ale čeká vyhřátá sauna, která už z dálky láká svým teplým světlem. Zní to jako sen? Tak si ho pojďte splnit a užívejte si saunování, kdykoliv se vám zachce! Ukážeme vám, jak na stavbu venkovní sauny svépomocí. Není to sice nic pro začátečníky, pokud už ale máte se dřevem zkušenosti a budete se držet všech bezpečnostních pravidel, určitě to zvládnete.

Jak na stavbu vlastní sauny svépomocí


Najděte to správné místo a postavte základní konstrukci sauny

Při výběru místa pro vaši saunu je primárním kritériem co nejpřesnější rovina, abyste si nemuseli dělat starosti s vyrovnáváním terénu. Základy je možné buď vybetonovat, nebo použít praktické zemní vruty.

Dalším kritériem je vzdálenost od domu. I když se rozhodnete pro topení dřevem, budete k sauně potřebovat přívod elektřiny na osvětlení. Chození přes celou zahradu by vám navíc mohlo v zimních mrazech celý prožitek značně zhoršit. No a samozřejmostí je soukromí, abyste se vyhnuli zvědavým očím sousedů nebo náhodných kolemjdoucích.

Na saunu přitom nepotřebujete moc místa. Bohatě bude stačit prostor o 4–8 m². Tak se do sauny pohodlně vejde

2–6 osob.

Sauna sice může být i zděná, to byste se ale ochudili o tu krásnou přírodní atmosféru. Venkovní korpus sauny můžete postavit ve stylu roubenky. Můžete použít například srubové palubky ze smrku. Pokud budete instalovat saunová kamna na dřevo, počítejte s komínem.

Jaké dřevo na saunu vybrat do vnitřní části?

Pro obkladové palubky je nejdůležitější, aby nemělo suky a smolnice. Jakmile totiž v sauně zatopíte, pryskyřice by se z dřeva uvolnila a stékala. A ulepené ručníky, prostěradla nebo dokonce vlasy by vám moc radosti neudělaly.

Saunové palubky a hoblovaná prkna pro stavbu sauny

Pro stavbu vnitřní části sauny jsou nejvhodnější tyto typy dřeva:

  • Severský smrk – díky chladnějšímu skandinávskému podnebí, ve kterém vyrůstá, má smrk skvělé vlastnosti – vyšší hustotu dřeva, delší životnost a odolnost. Je velmi oblíbený pro svou nižší pořizovací cenu.
  • Osika – je tvarově stálá a má velmi dlouhou životnost. I při vysokých teplotách si zachovává chladivý efekt. Dřevo z osiky má světlou barvu s výrazným leskem a vypadá exkluzivně. Saunové palubky z osiky nežloutnou a nepodléhají oxidaci.
  • Olše – olšové dřevo má načervenalou barvu a velmi hladkou strukturu. Perfektně odpuzuje vodu, a nevstřebává tak do sebe vlhkost. Olše je měkká a tvárná, zároveň ale velmi odolná.

Dřevo pak budete potřebovat také na výrobu lavice, podlahového roštu a podhlavníků nebo opěrek. Pro tyto části sauny, které budou v přímém kontaktu s kůží, je ideální osika nebo olše. Už připravená hoblovaná prkna vám ušetří práci. Pro veškeré spoje v saunách použijte nerezové vruty.

TIP: Před stavbou nechte všechno dřevo alespoň 10 dní ležet na místě budoucí sauny. Zvykne si tak na vlhkost prostředí a nezmění už tolik svůj rozměr.

Čím dřevo na saunu natřít?

V sauně čelí dřevo extrémním teplotám, vlhkosti a agresivnímu potu. Proto je nezbytné mu dodat spolehlivou ochranu. O dřevo na stěnách a stropě se postará akrylátový olej Tikkurila Supi Sauna Finish. Lavičky, podlahový rošt a další dřevěné součásti, které přijdou do kontaktu s kůží, pak ošetřete seTikkurila Supi Bench Protection. Povrchu dodá ochrannou vrstvu odpuzující vodu a zamezí vzniku plísní.

Přípravky pro správnou péči o saunové dřevo

Nejdůležitější součástí sauny jsou kamna

U kamen máte na výběr ze dvou možností: elektrická kamna, nebo kamna na dřevo. Při topení dřevem bude celková atmosféra bezpochyby rustikálnější, vytopení vám ale dá více práce. Ke kamnům pak musíte samozřejmě pořídit komín.

Elektrická kamna budou jednodušší na provoz, ale spolknou více energie. Pokud se pro ně rozhodnete, budete s největší pravděpodobností potřebovat přívod silové elektřiny 380V. Ten je nutný už při objemu sauny nad 4m3. Přívodní kabel pak musí být osazený odpovídajícím proudovým chráničem a jističem.

Saunová kamna jsou jedním z nejdůležitějších prvků

Kamna jsou jedním z nejdůležitějších prvků v sauně

Co dalšího budete na stavbu sauny potřebovat?

Dřevo a kamna už jsme probrali, na postavení sauny toho ale bude potřeba samozřejmě více. Nezbytný materiál zahrnuje:

  • Dveře – nejčastěji se pořizují celoskleněné z bezpečnostního skla, nebo dřevěné se skleněným oknem. Dveře by neměly mít kliku, ale magnetické zavírání, aby bylo jejich otevření co nejsnadnější. Kdyby se náhodou v sauně udělalo někomu zle.
  • Protiskluzové podlahové dlaždice – ty by měly být základní podlahovou vrstvou. Na ni pak můžete umístit dřevěný rošt.
  • Ventilační průduchy – budete potřebovat dva. První tzv. přisávací umístěný pod kamny a druhý odvětrávací umístěný na stropě úhlopříčně od otvoru přisávacího.
  • Izolační vata - rozhodně se vyhněte polystyrenu, který nezvládá vysoké teploty. Vhodná je například minerální vata. Na izolačním materiálu raději nešetřete, kvalitní izolace sníží spotřebu tepla.
  • ALU fólie – bude potřeba na překrytí stěn. Její tloušťka musí být alespoň 50 mikronů.
  • Osvětlení – nejoblíbenější volbou je LED osvětlení.
  • Silikonové kabely pro elektrické vedení
  • Vnitřní doplňky – vědro s dřevěnou naběračkou, teploměr, vlhkoměr, přesýpací hodiny apod.

Doplňky do sauny

Budoucí saunu si pořádně změřte

Nejprve je nutné vše do detailu naplánovat. Prostor pečlivě vyměřte, abyste nakoupili dostatek materiálu. Raději si nechte rezervu. Počítejte také s drobným zúžením prostoru, které způsobí izolace a obkladový materiál. Nezapomeňte na prostor pro dveře a také na to, že saunové dveře se otevírají vždy směrem ze sauny ven.

Jak vysoká by sauna měla být? Výška by neměla přesáhnout 210 cm. Zároveň je ale důležité zachovat bezpečnostní vzdálenost 110 cm od hrany horní lavice do stropu a nevytápět zbytečně horní prostor.

TIP: Abyste si stavbu sauny usnadnili, doporučujeme zvolit čtvercový půdorys. Plánování i samotná realizace vám půjde rychleji a ušetříte si spoustu nervů.

Základní postup pro stavbu venkovní sauny svépomocí

Když máte vše naplánováno a nakoupený materiál, můžete se pustit do akce. Tady je základní postup, jak postavit saunu:

1. Na venkovní korpus sauny přijde izolační vrstva. Izolační vatu nařežete na vhodné velikosti a vložíte ji mezi hranoly nosné konstrukce sauny. Na stropě musí mít izolace dvojnásobnou tloušťku. Rozvody elektřiny veďte speciálními silikonovými kabely a nechte pro ně dostatek prostoru.
2. Zaizolované stěny je potřeba překrýt hliníkovou fólií. Tu ukládejte lesklou stranou směrem dovnitř sauny. Izolaci můžete přichytávat sponkami nebo alu páskou ve spojích.
3. Následuje přitloukání dřevěných palubek. Skládat je můžete svisle i vodorovně. Opět nezapomeňte protáhnout přívodní elektrické kabely pro světla, případně kamna. Pozor, palubky nedotahujte natěsno kvůli dilataci a možnému sesychání.
4. Vyřízněte odvětrávací a nasávací otvor sauny a nainstalujte ventilační průduch.
5. Následuje pokládka podlahy. Pokud jste stavěli na betonových základech, dlaždice budou stačit jako bezpečná nehořlavá vrstva v okolí kamen. Zbytek podlahy může být pokrytý dřevěným roštem.
6. Pak už můžete připojit kamna. Držte se postupu výrobce a dbejte na všechna bezpečností pravidla.
7. Nainstalujte osvětlení, jak je vám libo, abyste si vytvořili příjemnou atmosféru.
8. Připevněte lavice a podlahový rošt. Nezapomeňte je sešroubovávat zespodu, abyste se o rozpálené šrouby nespálili. Zabudujte je tak, abyste mohli alespoň jednou ročně saunu pořádně vyčistit a vydezinfikovat. 

Saunování jako relax i životní styl

A pak už si můžete užívat domácí saunování podle vlastních pravidel. Finská sauna postavená svépomocí vás bude doslova hřát u srdce!

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán Sibiřský modřín Hurikán Sibiřský modřín