Terasová sezóna je v plném proudu - jak na dřevěnou terasu

 1. Úvod
 2. Poradna
 3. Terasová sezóna je v plném proudu - jak na dřevěnou terasu

Montáž dřevěné terasy: jak na to a co musíte vědět?

Rozhodli jste se pro dřevěnou terasu a chcete si ji postavit vlastníma rukama? Naprosto chápeme, práce se dřevem je radost. Aby se váš nový projekt povedl, pomůžeme vám vybrat to správné dřevo, ukážeme návod krok za krokem a nakonec poradíme, čím terasová prkna natřít. Důkladná příprava je totiž základem úspěchu. Tak jdeme na to!

Jaké dřevo na terasu vybrat

Dřevo venku čelí náročným podmínkám, proto se na něm nevyplatí moc šetřit. Musí odolat rozmarům počasí i všemožným škůdcům.

Nejoblíbenější typy terasového dřeva u nás v Artisanu jsou:

Každá z těchto dřevin má odlišné vlastnosti a taky cenu. Záleží na vás, co od terasy očekáváte, kde bude umístěná (bude ji chránit střecha?), jakou péči jste ochotni jí věnovat a kolik chcete investovat. No a v neposlední řadě hraje roli i vzhled. Pojďme se na tyto typy dřeva podívat blíže.

SIBIŘSKÝ MODŘÍN má díky chladnému podnebí, ve kterém dřevo roste pomaleji, vyšší hustotu. Jeho letokruhy jsou jemnější a dřevo lépe odolává povětrnostním výkyvům. Pryskyřice, kterou sibiřský modřín obsahuje, působí jako přírodní impregnace proti vodě a chrání dřevo i před dřevokazným hmyzem a houbami. Z uvedených typů dřeva je nejlevnější, vyžaduje ale pečlivou údržbu, aby dlouho vydržel.

THERMO BOROVICE je borovicové dřevo tepelně upravené v tlakové komoře. Celý proces se obejde zcela bez chemikálií, a tak je plně ekologický. Tepelnou úpravou se dřevo stává rozměrově stabilnějším a odolnějším proti hnilobě a škůdcům. Získává také delší životnost a mění se i barva – ze světlé na lehce nahnědlou. Thermo borovice je při výběru terasového dřeva zlatou střední cestou.

EXOTICKÉ DŘEVINY jsou nejen krásné, ale hlavně tvrdé, pevné a mají dlouhou životnost. Skvěle odolávají i náročným venkovním podmínkám. Ze tří zmíněných typů dřeva jsou nejodolnější a vyžadují nejméně péče. Musíte ale počítat s jejich vyšší váhou, která vám znesnadní manipulaci při montáži. Exotické dřevo je dováženo z jihovýchodní Asie a Jižní Ameriky.

V naší nabídce najdete terasová prkna z těchto exotických dřevin:

 • bangkirai,
 • bukit,
 • garapa,
 • massaranduba,
 • merbau,
 • teak a další.

Jak budete terasu kotvit?

Dále je potřeba si promyslet, jak terasu ukotvíte. Základ pod terasou musí být stabilní, pevný a měl by si poradit s odvodem vody. Nejčastěji se pro ukotvení používají betonové dlaždice, v poslední době pak taky praktické zemní vruty.

S vruty vytvoříte základy terasy klidně během jednoho odpoledne. Nehodí se pouze do skalnaté, trvale podmáčené nebo velmi měkké písčité půdy. Více jsme o zemních vrutech psali tady.

Betonové dlaždice jsou pak pro základy terasy nejčastějším materiálem. Využít je můžete takřka pro jakýkoliv typ podloží. Nejdříve je ale potřeba perfektně vyrovnat terén. Právě na základu z betonových dlaždic si ukážeme a popíšeme postup montáže terasy.

Montáž dřevěné terasy krok za krokem

Možností, jak dřevěnou terasu postavit, je hned několik. My jsme pro vás připravili obrázkový návod na stavbu terasy do štěrku – tak, jak jsme ji realizovali pro jednoho z našich zákazníků. Využili jsme terasová prkna z Thermo borovice, která jsme montovali na podkladové hranoly ze stejného dřeva.

Jaký materiál budete na stavbu terasy potřebovat

Terasovými prkny a podkladovými hranoly seznam materiálu samozřejmě teprve začíná. Co dalšího je potřeba na stavbu terasy pořídit?

Pro skrytou montáž terasových prken můžete využít ještě šikovný nástroj Fast Deck Tool. Vruty díky němu prakticky nebudou vidět a jejich montáž zvládnete o poznání rychleji. Fast Deck Tool je určený pro montáž prken z měkkých dřevin o tloušťce 28–34 mm a šířce 95–150 mm.

Postup krok za krokem

Tak a teď už se pojďme podívat, jak všechen tento materiál využít.

 1. Nejprve jsme si připravili místo, kde bude nová terasa stát. Srovnali jsme podloží do roviny a zasypali ho jemným pískem ve vrstvě cca 20 cm. 

 2. Poté jsme vytvořili základní podklad – hrubý štěrk o velikosti 16/32 mm ve vrstvě cca 10–15 cm.

 3. Na podklad ze štěrku jsme položili geotextílii a na ni jsme nasypali jemný štěrk. Využít ale můžete i ozdobný štěrk. Tato vrstva se nezpevňuje – neudusává, aby do ní šly dobře zasadit dlaždice.

 4. Jako další krok následují betonové dlaždice. Středy dlaždic musí být vždy 50 cm od sebe. Je dobré vybrat „lepší“ betonové dlaždice, které v sobě mají výztuhu, aby nepraskaly. Doporučujeme je zafixovat jemným štěrkem nebo pískem, aby neležely na volno.

 5. Na dlaždice jsme dali nejdříve pryžovou podložku a na ni až podkladové hranoly. Hranoly byly stejně jako terasová prkna z Thermo borovice a měly rozměr 40x70 mm.

 6. Hranoly jsme připevnili k dlaždicím natloukacími hmoždinkami a pokládali je ve vzdálenosti 50 cm od sebe. Hranoly byly bez impregnace.

 7. Terasová prkna jsme pak pokládali kolmo k hranolům. Mezi hranol a prkno je dobré vložit plastovou lištu nebo terasovou hvězdu – kvůli vlhkosti mezi dřevěnými prvky. Předejdeme tak přebírání vlhkosti z jedné konstrukce na druhou.

 8. Prkna jsme připevnili nerezovými terasovými vruty. Do terasového prkna s jemnou drážkou cca do druhé drážky od kraje z obou stran, do hladkého prkna cca 1,5–2 cm od kraje z obou stran.

A terasa je hotová! Teď už stačí ji ošetřit vhodným nátěrem.

            

            

           

Čím terasová prkna natřít

Oblíbeným ošetřením dřevěných teras jsou terasové oleje. Vpijí se do dřeva a krásně oživí jeho strukturu. Povrch je po něm hladký a příjemný na dotek. Některé oleje jsou i protiskluzové. Ukážeme si několik variant olejů, které můžete pro natření terasy využít.

Nejdříve si ale řekneme, kdy vůbec terasu natírat, protože u každého dřeva je to jinak:

 • Sibiřský modřín můžete natírat ihned po montáži.
 • Thermo borovici nechte pár týdnů odležet a klidně i trochu opršet. Po tepelné úpravě má totiž stažené póry a méně saje. Je potřeba, aby se póry otevřely a olej vsáknul do dřeva.
 • Exotické dřevo má v sobě hodně vlastního oleje a další už by nepojmulo. Natírejte proto až po měsíci, kdy alespoň jednou sprchlo. Záleží však na konkrétním typu dřeviny, a tak se řiďte doporučením prodejce.

A teď už k těm konkrétním olejům, které zvolit.

Olej na terasu z Thermo borovovice

Na Thermo borovici doporučujeme používat kvalitní přípravek. My jsme terasu natřeli Speciálním olejem OSMO na Thermo dřevo – jde o transparentní polomatný olej založený na přírodních olejích a voscích. Postará se o ochranu dřeva, odpuzuje vodu a reguluje vlhkost. Vyhladí povrch terasy, neodprýskává, nepraská a neodlupuje se.

Olej na terasy z jiných dřevin

Pro terasy ze sibiřského modřínu nebo exotických dřevin můžeme doporučit hned několik kvalitních produktů:

Olej ADLER Pullex Bodenöl

Tento olej je obzvláště vhodný pro modřínové dřevo a exotické dřeviny. Je založený na přírodních olejích a voscích, odpuzuje vodu a reguluje vlhkost. Povrch chrání proti napadení plísněmi a taky proti modrání. Nechává dřevo dýchat a zabraňuje jeho bobtnání a sesychání. V případě renovace stačí jeden nátěr na očištěný povrch, a to úplně bez broušení! Ušetří vám tak spoustu práce.

Olej OSMO Speciální olej na terasy

OSMO je polomatný olej založený na přírodních olejích a voscích. Odpuzuje vodu a reguluje vlhkost. Vyhladí povrch dřeva, neodprýskává, nepraská a neodlupuje se. Skvěle chrání proti UV záření⁠ až na bezbarvou variantu oleje pro teakové dřevo.

Olej REMMERS Gartenholz Öl ECO

Ekologický, vodou ředitelný olej REMMERS využijete nejen pro ošetření terasy, ale i zahradního nábytku. Je vhodný na modřín, teak, bangkirai, douglaska a accoya. Chrání dřevo před vysušením, je protiskluzový a matný. Povrch je po ošetření odolný proti povětrnostním vlivům a chráněný před UV zářením. Olej neobsahuje živočišné přísady, má jen minimum rozpouštědel a je šetrný k životnímu prostředí.

Teď už jste vyzbrojeni základními informacemi, které pro stavbu terasy potřebujete vědět. Pokud byste váhali s volbou materiálu nebo jeho množstvím, určitě se nám ozvěte. Rádi pomůžeme. Přejeme vám, ať se nový projekt vydaří a brzy si užíváte vlastní terasové posezení!

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán pergoly Hurikán pergoly