Průvodce 11 styly bydlení

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Nechte za sebe mluvit domov

Průvodce 11 styly bydlení: Nechte za sebe mluvit domov

Koupili jste nový byt, plánujete rekonstrukci nebo prostě cítíte, že je čas na změnu? Jakýkoliv důvod máte, zařiďte si domov podle vlastních představ! Domov je místo, kde se máme cítit bezpečně a pohodlně. Každý z nás má jinou představu o tom, jak by měl vypadat náš ideální prostor pro život.

Rekonstrukce

Připravili jsme pro vás přehled jedenácti nejoblíbenějších stylů bydlení. Najděte ten váš! Jaké prvky a charakteristiky jednotlivých stylů mohou proměnit váš domov v oázu pohody a stylu? Na to se společně podíváme.

1. INDUSTRIÁLNÍ STYL

Je inspirován prostornými továrními halami a skladovými prostory, kde dominuje surovost materiálů a odhalené konstrukce. Charakteristické jsou pro něj neomítnuté cihlové stěny, betonové podlahy a viditelné stropní trámy, potrubí i elektrické vedení, které se stávají neodmyslitelnou součástí interiéru. 

V tomto stylu hrají hlavní roli materiály jako dřevo a kov. Ačkoliv může působit drsně a stroze, přidáním měkkých textilií, pohodlných sedaček v tmavých barvách se prostor snadno promění v útulný domov. 

Industriální styl je ideální pro ty, kdo chtějí bydlet netradičně a nebojí se odvážných designových řešení.

I OSB desky lze využít k vytvoření industriálního stylu bydlení, více se o tom dozvíte v našem článku.

iNDUSTRIÁLNÍ STYL iNDUSTRIÁLNÍ STYL

2. PROVENSÁLSKÝ STYL

Hledáte klid a pohodu ve světle a vzdušně zařízeném domově s nádechem jižní Francie? Tak právě pro vás je provensálský styl!  Nechává se inspirovat francouzským venkovem, kde dominuje romantika, nostalgie a přírodní materiály. 

Tento styl je charakteristický svými světlými pastelovými tóny, zejména levandulovou, která se harmonicky snoubí s bílou a přírodním dřevem, často dubovým. Nábytek bývá lehce dekorován jemnými vzory nebo decentním vyřezáváním a může působit patinovaně. Dekorace a doplňky jako polštáře, plédy, závěsy a sušená levandule přispívají k útulné atmosféře.

Provensálský styl Provensálský styl

3. SKANDINÁVSKÝ STYL

Světlé, otevřené prostory, čisté linie, neutrální barvy a především důraz na přírodní materiály, jako je dřevo, vlna nebo len. Ano, takto jednoduše jde vykreslit skandinávský styl, který vdechuje interiérům pocit klidu a harmonie.

Vychází z kvalitních materiálů a poctivé řemeslné práce. Seveřané milují přírodu, což se odráží v používání přírodních materiálů, barev a dalších prvků v interiéru. Skandinávský styl se vyznačuje jednoduchými liniemi a minimalismem.

Skandinávský styl je ideální volbou pro ty, kdo hledají útulný, ale zároveň svěží a vzdušný domov.

Skandinávský styl  Skandinávský styl

4. RETRO STYL

V interiérech ožívá prostřednictvím specifických barev, vzorů a materiálů, které jsou často doplněny moderními prvky. Charakteristické pro retro styl jsou pestré a výrazné barvy, geometrické či hravé vzory a obliba dřeva, plastu a chromovaných prvků. 

Nábytek s oblými tvary a kontrastními barvami, doplňky evokující dobu, jako jsou plechové cedule, starožitné hodiny či dekorace s motivy automobilů a motorek, jsou typické pro tento styl. 

Retro bydlení oslovuje ty, kdo mají rádi hřejivý pocit starých dobrých časů a zároveň chtějí svůj domov oživit originálními a hravými prvky.

Retro styl Retro styl

5. BOHO STYL

Osobitost, svoboda a láska k přírodním materiálům, to jsou hlavní myšlenky boho stylu. Poukazuje na volnomyšlenkářské pojetí života. 

Vyznačuje se materiály, jako je neopracované dřevo, textury na zdech a rozmanité dekorace, od lapačů snů, macrame, etnických vzorů až po suvenýry připomínající cesty. Barvy mohou být neutrální nebo v odstínech jako hořčicově žlutá, okrově červená, olivově zelená nebo indigově modrá. Rostliny jsou nezbytným doplňkem. 

Boho styl je pro ty, kdo hledají nekonvenční, uvolněné bydlení plné charakteru a kreativity.

Více se o tomto stylu bydlení dozvíte v našem článku.

Boho styl Boho styl

6. MODERNÍ STYL (moderna)

Zdůrazňuje čisté linie, funkčnost a minimalismus. Interiéry v moderním stylu jsou otevřené, s jednoduchými geometrickými tvary a bez zbytečných dekorací.

Využívají se materiály, jako je sklo, kov, beton a různé typy plastů, které jsou často kombinovány s přírodními materiály, například dřevem. Vybavení a doplňky jsou vybírány s důrazem na kvalitu a design.

Může se zdát, že moderní styl je chladný a strohý. Moderní bydlení je pro ty, kdo hledají prostředí, které je elegantní a praktické.

Moderní styl Moderní styl

7. FENG - SHUI STYL

Zakládá se na čínské filozofii, která zdůrazňuje harmonii a energetickou rovnováhu v prostoru. Klíčové je uspořádání interiéru, které podporuje pozitivní tok energie Chi, díky využití pěti prvků (dřevo, oheň, země, kov a voda) a dává důraz na polohu nábytku, barev a tvarů. V praxi to znamená, že domov by měl být uklizený a bez zbytečného nepořádku, aby energie mohla volně proudit.

A jak vybrat vhodnou barvu do vašeho interiéru? Na to se podívejte do našeho článku, kde vám poradíme jaká barva se hodí do jednotlivých místností.

Barvy a materiály by měly odrážet a vyvažovat pět elementů, přičemž každý pokoj by měl obsahovat aspekty každého elementu, aby podporoval harmonii. Zdůrazňuje význam přírodních prvků a živých rostlin. Zrcadla jsou používána k rozšíření prostoru a odrazu pozitivní energie.

Celkově je feng-shui styl bydlení o vytváření vyváženého a podporujícího prostředí, které odráží osobnost a potřeby jeho obyvatel, zatímco podporuje pohodu a životní cíle.

Feng - shui styl Feng - shui styl

8. MINIMALISMUS

Méně znamená více. V interiéru dominují neutrální barvy, především bílá, která prostoru dodává svěžest a opticky ho zvětšuje. Minimalismus také využívá skryté úložné prostory pro zachování pořádku. Dekorací je v tomto stylu minimálně.

Je vhodný pro ty, kteří preferují prostředí bez zbytečných rozptýlení.

Minimalistický styl Minimalistický styl

9. VENKOVSKÝ STYL (rustikální)

Dominují mu přírodní materiály jako masivní dřevo, kámen, keramika a přírodní textilie. Robustní dřevěný nábytek, textilie s květinovými a kostkovanými vzory. Barvy jsou teplé a zemité, s pastelovými odstíny.

Kuchyně a koupelny ve venkovském stylu zdůrazňují funkčnost a tradiční design s otevřenými policemi a volně stojícími vanami. Květinové aranžmá a sušené bylinky přidávají na útulnosti.

Venkovský styl je perfektní volbou pro ty, kteří vyhledávají spojení s přírodou a tradičními hodnotami v jejich domově.

Venkovský styl Venkovský styl

10. VINTAGE STYL

Tento styl oceňuje historii a patinu, kterou s sebou nesou starší předměty a nábytek. Převládají zde neutrální a pastelové barvy, které jsou oživeny výraznými barvami a květinovými vzory. Každý kus nábytku a dekorace má svůj příběh.

Dřevo, kov a sklo jsou oblíbenými materiály, které společně s textilními doplňky, jako jsou sametové polštáře, závěsy nebo tkané koberce vytvářejí útulnou atmosféru. Nechybí ani staré knihy, fotografie ve vintage rámech či svícny s patinou.

Je to styl, který neklade hranice kreativitě a umožňuje jedinečnou kombinaci starého s novým.

Vintage styl Vintage styl

11. EKO STYL

Upřednostňuje použití obnovitelných, recyklovatelných a ekologických materiálů, jako je dřevo, sklo, přírodní textilie a kůže.

Živé rostliny hrají klíčovou roli, nejen jako dekorace, ale i jako zdroj čerstvého vzduchu. Nábytek je navržen tak, aby byl trvanlivý a snadno se udržoval.

Tento styl je ideální pro ty, kteří chtějí žít v souladu s přírodou a podporovat zdravý a udržitelný způsob života.

Eko styl Eko styl

Změňte vzhled svého domova: Lamelové obklady a barvy

Nemáte v plánu předělávat celý váš dům? Možná jste ale zahlédli nějaký styl, který vás zaujal. Co takhle proměnit váš prostor pomocí lamelových obkladů a barev? I s menšími změnami můžete dosáhnout skvělého efektu. Lamelové obklady ThermoWood® nabízejí možnost vytvořit teplý venkovský pocit nebo podpořit moderní a industriální vzhled.

Barevné inovace jsou dalším způsobem, jak osvěžit váš domov. Použitím barev, například křídové barvy ve spreji nebo ADLER Křídových barev, můžete obnovit starý nábytek a změnit celkový styl bydlení. Fantazii se meze nekladou, je jen na vás, jak s barvami v interiéru naložíte.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv ze zmíněných stylů bydlení, pamatujte, že domov je místem, kde máme načerpat energii a odpočinout si. Nebojte se experimentovat, kombinovat staré s novým a využít barvy. Buďte kreativní, hledejte inspiraci a vytvářejte prostředí, ve kterém se budete cítit opravdu jako doma.

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán terasy Hurikán terasy