ThermoWood: kompletní přehled o tomto výjimečném dřevě

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. ThermoWood: vše o tomto výjimečném dřevě

ThermoWood: v čem je tak výjimečné

Dřevo, které i bez pravidelné péče vydrží ve venkovních podmínkách několik let? Řeč je o speciálně upraveném dřevě s označením ThermoWood. Co se pod tímto názvem přesně skrývá, jaké výjimečné vlastnosti takové dřevo má, co si z něj postavit a jak o výsledný projekt pečovat? Vše jsme pro vás dopodrobna sepsali.

Co je to ThermoWood

ThermoWood je tepelně opracované dřevo. Tato speciální úprava mu propůjčuje výjimečné vlastnosti, jako je tvarová stálost a vysoká odolnost vůči vnějším vlivům - vlhkosti, mrazu, slunci, plísním. Můžete ho tak bez obav využít na venkovní terasu, fasádu, obložení bazénu i saunu. Celý proces se děje zcela ekologicky bez jakýchkoliv chemikálií, proto je jeho použití univerzální a je možné ho použít i do interiéru. 

Výhody 

Úpravou pomocí tepla získává dřevo celou řadu výhod:

Vysoká odolnost

Tepelná úprava až při 212 °C ve speciálních sušicích komorách, změní fyzikální vlastnosti dřeva i jeho vnitřní strukturu. Dřevo je tak výrazně odolnější vůči povětrnostním podmínkám, hnilobě a napadení houbami. 

Rozměrová stálost

Při úpravě dřeva dochází k rozkladu celulózy a odstranění pryskyřice i většiny biologických látek. Náchylnost dřeva k deformacím, nabobtnávání a následnému smršťování je tak až o 60 % nižší. Dřevo se nekroutí a nemění svůj tvar.

Hoblované hranoly ThermoWood® v nejrůznějších šířkách v reálném prostředí

Hoblované hranoly ThermoWood nejrůznějších šířkách v reálném prostředí.

Snížená absorpce vlhkosti

ThermoWood vstřebává vlhkost až o 50 % méně než běžné dřeviny. Skvěle se proto hodí do exteriérů, kde je vystaveno vlhkému prostředí. Stabilní vlhkost dřeva se drží na 5 – 7 %. 

Lepší tepelná izolace

ThermoWood má lepší tepelně izolační vlastnosti a nižší tepelnou vodivost (o zhruba 20 – 25 %) než stejná dřevina bez této úpravy. Na slunci proto nepálí do nohou a můžete ho použít i na sedací plochy v saunách a parních lázních.

Šetrnost k přírodě

Při zpracování dřeva nejsou použity žádné chemikálie. Tepelná úprava probíhá pouze za použití páry a tlaku. ThermoWood je tak stejně ekologickou volbou jako klasické neupravné dřevo.

Snadná údržba

Pokud necháte ThermoWood zcela bez povrchové úpravy, nijak nesnížíte jeho životnost. Musíte ale počítat s tím, že asi po 12 měsících začne dřevo přirozeně šednout a získá stříbřitou patinu. Abyste zachovali jeho krásný karamelový vzhled, doporučujeme dřevo opatřit nátěrem na olejové bázi. Dále v článku vám poradíme, jaký zvolit.

Hoblované hranoly ThermoWood® použité pro stavbu schodů a zábradlí

Přirozené vlastnosti dřeva Thermowood

Každé dřevo má své přirozené chování a vlastnosti, které nelze považovat za vady, stejně tak i ThermoWood. Postupné šednutí vlivem okolí je jeho přirozeným rysem stejně jako větší výskyt suků.

A jak vypadá lícní a rubová strana?

Lícní strana prken ThermoWood, společně s dvěma přilehlými stranami, prochází důkladnou kontrolou,
ale přesto může mít drobné trhlinky, které z větší vzdálenosti nejsou patrné. 

Rubová strana, která nepodléhá kontrole, může obsahovat odštěpky a viditelné praskliny. U palubek se setkáme
s tenkou čárou, která pochází z technologie výroby příčné pérodrážky, což je charakteristický rys.
Některé drobné nedostatky lze snadno upravit během prořezu dřeva nebo při pokládce.

Tyto vlastnosti neovlivňují základní funkci a trvanlivost ThermoWood, ale dodávají tomuto dřevu autentičnost.

Jak se ThermoWood vyrábí

Jak už jsme si řekli, tepelná úprava dřeva je zcela ekologická. Zajímá vás, jak celé to kouzlo probíhá? Má tři kroky:

1. Vysoušení dřeva – pomocí páry se dřevo postupně zahřívá až na 130 °C. Během úpravy však dřevo není nikdy vysušeno až na 0 % vlhkosti (naopak zůstává na 6 – 8 %). Tato fáze sušení probíhá ve třech cyklech.
2. Intenzivní tepelná úprava – teplota v komoře se zvyšuje na 212 °C a na této hodnotě zůstane po dobu dvou až tří hodin. Po celou dobu musí zůstat obsah vodní páry ve vzduchu v celé komoře stejný.
3. Ochlazení a stabilizace dřeva – do komory je vháněna studená vodní pára, aby se dřevo postupně ochladilo na 30 – 40 °C. Dřevo se pomocí páry také opakovaně zvlhčuje, až se jeho vlhkost ustálí na 6 – 8 %. Pak jsou dosaženy optimální podmínky pro další zpracování.

Artisan TIP: Díky pozitivní změně struktury dřeva nenarazíte ani při parném dnu na výron smůly. Pro zachování původní karamelové barvy ošetřete dřevo vhodnými oleji.

Hustota takto upraveného dřeva se pohybuje kolem 450 kg/m3. Podle délky a intenzity tepelného ošetření dřevo také změní svou barvu, a to až na tmavě karamelovou, kterou má v celém svém průřezu.

Čelní hrana hoblovaného hranolu - karamelová barva viditelně v celém průřezu hranolu

Čelní hrana hoblovaného hranolu - karamelová barva viditelně v celém průřezu hranolu.

Královnou je borovice

Je to právě finská borovice, která se pro tepelnou úpravu začala využívat jako první a je také nejrozšířenějším typem thermo dřeva. Protože roste v nehostinných severských podmínkách, je už přirozeně velmi odolná. Spolu s tepelnou úpravou pak finská borovice získává výjimečnou kvalitu a trvanlivost.

Barva borovicového dřeva se po úpravě mění ze světle žluté na středně hnědou s krásným rustikálním vzhledem.

Dalšími typy ThermoWood jsou smrk, jasan, bříza nebo modřín.

Pozor na správnou stranu: borovice versus smrk

Pokud pracujete s materiálem ThermoWood, mějte na paměti, že každý druh dřeva má svá specifika!
Nezapomínejte, že lícní strana, která prochází kontrolou, je pohledová. Když se podíváme na smrk a borovici, jejich povrchy jsou rozdílné. Jak se v nich tedy vyznat? U borovice je pohledová strana vždy jádrová. Při pohledu na řez má letokruhy, které vytvářejí dojem úsměvu. U smrku by to mělo být naopak. Ve většině případů má smrk letokruhy do tvaru duhy, ale vždy je lepší řídit se profilem nebo grafickým nákresem. Takže pozor, správná strana je klíčová! 

Thermowood® borovice pohledovou stranou nahoru
Lícní, pohledová strana u ThermoWood borovice je pravá strana obsahující dřeň (jádrová strana).

Čelní hrana kartáčované palubky TGV ThermoWood®
Lícová, pohledová strana a dvě přilehlé strany prochází důkladnou kontrolou.

Na co můžete ThermoWood využít

Skvěle se hodí do exteriéru nebo vnitřních prostor, kde dřevo čelí extrémním podmínkám – například v sauně. V nabídce Artisan pro vás máme tyto typy:

  • Terasová prkna – využijete je jak na venkovní terasy, podlahy zimních zahrad a pergol, tak pro schůdky nebo můstky nad jezírky či kolem bazénů.
  • Hoblované hranoly – slouží jako podkladové konstrukce pod terasy nebo obklady. Případně je můžete použít pro výrobu zahradního nábytku nebo saunového vybavení či exteriérové obklady.
  • Fasádní obklady rhombus – fasádní čtyřstranně hoblovaný profil se zaoblenými hranami.
  • Obkladové palubky - využijete pro venkovní obklady fasád a dalších stavebních konstrukcí. 
  • Plotovkykteré vydrží.

Chtěli byste také postavit terasu snů? Neváhejte se nám ozvat. A pokud už máte představu a chcete její realizaci přenechat našim profesionálům, můžete rovnou vyplnit poptávkový formulář.

Chcete se do montáže terasy pustit sami?

Pro montáž používejte výhradně ocelové nerezové vruty nebo spojovací materiál. Korozivní kovy na dřevě vytváří modročerné tmavé skvrny. Podívejte se na obrázkový návod, jak na stavbu terasy.

Skvělým pomocníkem pro montáž terasy i fasády je nástroj FAST Deck Tool, který vám zajistí rychlé a hlavně neviditelné ukotvení terasových prken. A taky ušetří spoustu nervů. Využijete ho pro prkna o šířce 92 až 150 mm, která uchytíte pomocí speciálních vrutů Fast Decking Screw. K jejich zakoupení vám nástroj zapůjčíme zdarma, stačí pouze vratná záloha. Více o tom, jak Fast Deck Tool funguje, vám ve videu prozradil Jirka alias YouTuber Hustejvercajk.

Jak o dřevo z ThermoWood pečovat

Přestože je ThermoWood opravdu odolné a stálé dřevo, bez pravidelné péče se změní některé jeho povrchové vlastnosti. Především vlivem UV záření dřevo časem zšedne, jeho povrch zvrásní a začne jemně praskat. Tyto změny jsou pouze povrchové a nemají vliv na funkci a trvanlivost dřeva, pokud, ale chcete zachovat jeho původní karamelovou krásu, doporučujeme pravidelnou péči. Nečeká vás nic náročného.

Ideálně dvakrát do roka dřevo ThermoWood ošetřete jednou vrstvou speciálního přípravku na thermo dřevo. Je důležité si uvědomit, že dřevo, které prošlo tepelnou úpravou, není obyčejné dřevo. Díky vysušení zvýšilo svou odolnost, ale ztratilo schopnost vstřebat ochranný nátěr jako jiné dřeviny. Proto je výběr ošetření tak důležitý. Vhodné jsou produkty značky ADLER, které byly speciálně testovány na dřevo ThermoWood. Další možností jsou kvalitní barvy od značek  PNZ, OSMO nebo OWATROL, které respektují vlastnosti tohoto dřeva a chrání ho. S těmito produkty zajistíte trvalou ochranu a krásu vašeho dřeva ThermoWood.

A co když už ThermoWood získal šedavý nádech? Nemusíte věšet hlavu a ani hned přistupovat na mechanické broušení. Šedého nádechu vás rychle zbaví odšeďovače dřeva.

Okouzlil vás ThermoWood? Podívejte se na naši celou nabídku tohoto jedinečného dřeva. Technické a záruční podmínky naleznete v technických listech.

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán pergoly Hurikán pergoly