Co si ujasnit před stavbou pletivového plotu

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Průvodce výběrem a přípravou plotu

Co si ujasnit před stavbou plotu: Průvodce výběrem a přípravou

Pletivový plot

Rozhodli jste se pro stavbu nového plotu z pletiva, ale teď váháte, co vše ke stavbě budete potřebovat? Pojďte s námi zjistit, jaké vlastnosti byste měli zohlednit, aby váš plot co nejvíce vyhovoval vašim potřebám.

Oplocení: Proč zvolit klasické pletivo?

Co je vlastně pletivo a co od něj můžete očekávat? Klasické pletivo využijete k oplocení rodinných domů, zahrad, ale i firemních areálů. Je cenově dostupné a jeho instalace je snadná.

Pozinkované nebo poplastované, které je to pravé pro vás?

První zásadní otázka, kterou byste si při výběru pletiva měli zodpovědět je, zda preferujete poplastované nebo pozinkované pletivo. Oba typy pletiva jsou pokryty vrstvou zinku, která je chrání před korozí. Poplastované má navíc tenkou vrstvu plastu, nabízí tak dvojí ochranu. Navíc si u něj můžete vybrat z více barevných variant.

Pletivový plot

Pletivo s napínacím drátem nebo bez něj?

Dalším důležitým rozhodnutím je, zda zvolíte pletivo s napínacím drátem nebo bez napínacího drátu.  Pletivo bez napínacího drátu je vhodné pro delší oplocení a umožňuje snazší práci při vypínání. Avšak i při této volbě je nutné počítat s tím, že napínací drát si budete muset dokoupit. Naopak pletivo s napínacím drátem ho má již zapletený, ale je důležité mít na paměti, že tím pádem napínáte drát i s váhou pletiva.

Napínání a instalace pletiva

Pletivo s napínacím drátem se napíná mezi sloupky pomocí napínáku, který je ke sloupku uchycen objímkou. Pro delší oplocení je vhodnější pletivo bez napínacího drátu, kdy se stejným způsobem napne napínací drát nahoře a dole u země. Pletivo se následně zavěsí na připravené napínací dráty. Aby napínací drát na průběžných sloupcích dobře držel a nikde se neprověsil, je nezbytné použít držák napínacího drátu, který drát pevně přichytí ke sloupku. Na závěr se pletivo pevně vyvazuje ke sloupkům pomocí vázacího drátu. 

Vázací drát Napínací drát

Odborník radí: 

Při volbě pletiva preferujte variantu bez napínacího drátu. Jednodušší manipulace s tímto pletivem nejenže usnadní, ale také urychlí, celý proces stavby plotu. Pletivo bez napínacího drátu jde jednodušeji vypínat. Na rozdíl od pletiva s napínacím drátem, kde při vypínání pletiva musíte pracovat navíc s váhou pletiva, nepovede se tedy tak dobře vypnout.

Sloupky pro vaše oplocení

Při stavbě plotu se neobejdete bez sloupků a vzpěr, které plotu poskytují dostatečnou oporu. Pro montáž pletiva jsou k dispozici sloupky a vzpěry, které můžete vybrat dle zvoleného pletiva buď poplastované, nebo pozinkované.

Je důležité také zvolit správný průměr sloupku, a to s ohledem na to, zda bude sloupek použit jako průběžný nebo jako koncový. Pro průběžné sloupky se hodí Ø 38 mm, zatímco pro koncové sloupky je vhodnější Ø 48 mm.

Sloupky je nutné pevně ukotvit do země pro zajištění stability plotu. Toto ukotvení může být provedeno zabetonováním sloupků, což představuje nejspolehlivější metodu, nebo lze využít zemní vruty.

Montáž pletivového plotu

Jak vysoký by měl být váš plot?

Vybrat správnou výšku plotu není jen tak. Zlatá střední cesta výšky plotu je 150 cm, který poskytuje ochranu a zároveň i soukromí. Pokud vám však přijde nízký, můžete zvážit plot v rozmezí 180 až 250 cm. Tady je však důležité si uvědomit, že při stavbě plotu přesahujícího 2 metry může být vyžadováno stavební povolení.

Pokud později dojde k potřebě zvýšení plotu, existuje metoda jak toho dosáhnout. Můžete využít nástavce na plotové sloupky, které umožňují prodloužení sloupků a výměnu pletiva za vyšší.

Podhrabové desky místo tradiční podezdívky

Pro zakončení plotu a zvýšení odolnosti a trvanlivosti je vhodné použít podhrabové desky. Představují jednoduchou alternativu k tradiční betonové podezdívce. Díky nim zamezíte jak podhrabávání vašeho psa a jiných zvířat, tak i prorůstání nechtěného plevele do pletiva. 

Podhrabové desky

Účinné zastínění pomocí plotových zástěn

Zastínění a ochrana pomocí plotových zástěn slouží k zajištění soukromí, stínu a ochrany před větrem. Sítě lze jednoduše upravit na požadovanou velikost a jsou odolné vůči UV záření a extrémním teplotám. Montáž je snadná a umožňuje přichycení nejen k plotu, ale i k dalším konstrukcím, jako jsou balkony nebo terasy.

Volba mezi živým a umělým ,,živým'' plotem

Působí na vás pletivový plot nevzhledně? Existuje jednoduché řešení, jak zlepšit jeho dojem. Jednou z možností je zasadit k pletivu živý plot, který nejenže dodá oplocení příjemný vzhled, ale také poskytne soukromí. Pro ty, kteří si nepřejí řešit údržbu živého plotu, je k dispozici umělý živý plot.

Stavba plotu z pletiva je investicí do bezpečnosti a soukromí na vašem pozemku. Výběr správného pletiva, sloupků a příslušenství je klíčové pro dosažení nejlepších výsledků. Nechcete se do montáže plotu pouštět sami? Máme pro vás řešení! Nechte si postavit plot od profesionálů. Naše montážní služby přinášejí jednoduchý a bezstarostný způsob stavby plotu. 

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán Sibiřský modřín Hurikán Sibiřský modřín