Jak snížit vlhkost v bytě

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. 7 osvědčených tipů, jak snížit vlhkost v bytě na zdravou hodnotu

7 osvědčených tipů, jak snížit vlhkost v bytě na zdravou hodnotu

Základem zdravého domácího prostředí je čistý vzduch se správnou vlhkostí. Jestli máte pocit, že je u vás příliš vlhko, nečekejte a začněte to řešit dříve, než přijdou problémy. Ukážeme vám, jak vlhkost v bytě snížit, a taky co dělat,
když se vás přes všechnu snahu pořád drží.

Nad vlhkostí doma nikdy nezavírejte oči - může být nebezpečná

Přílišná vlhkost v bytě s sebou nese hned několik rizik. V první řadě může zamávat s vaším zdravím. Vytváří totiž ideální podmínky plísním a taky roztočům. Způsobuje dýchací potíže, slzení očí, škrábání v krku, nespavost, přispívá k rozvoji astmatu a alergií a v krajím případě i závažnějších problémů jako infekce.

Ve vlhkém prostředí taky špatně schne prádlo, a tak se plísně můžou tvořit třeba i na povlečení. Odnést to může taky dřevěný nábytek, podlaha nebo obložení, které začnou hnít. Zkrátka jestli se u vás drží přílišná vlhkost, vyplatí
se řešit ji včas.

Artisan TIP Objevili jste už na zdech plíseň? Pak vám pomůže náš článek Vyhlašte boj plísni na zdi! Jak se jí nadobro zbavit? Osvědčenými pomocníky pro boj s plísní v domácnosti jsou přípravky od ETERNALU.

Jak poznat, že je v bytě příliš vlhko?

Máte tušení, že se to týká i vás? Podle těchto ukazatelů poznáte, že je na čase vlhkost v bytě začít řešit:

  • často orosená okna
  • vlhké zdi a plísně
  • hnijící dřevo
  • zatuchlý vzduch
  • drolení omítky
  • koroze na kovech
  • příliš dlouho schnoucí prádlo

   

Vlhkost v bytě můžete přesně změřit

Abyste věděli, jak moc je vlhkost nad standardní hodnotou, a později mohli měřit, jestli se vám ji daří snižovat, pořiďte
si vlhkoměr. Stojí pár stovek korun a řekne vám přesnou aktuální hodnotu vlhkosti vzduchu.

Ale pozor, ani příliš nízká vlhkost vašemu zdraví nesvědčí. Ideální vlhkost v bytě by se měla pohybovat mezi 40 – 60 %. Záleží ale taky na teplotě vzduchu. Při 18 °C může sahat k 70 %, při vyšších teplotách by se ale měla držet ve zmíněném ideálním rozmezí 40 – 60 %.

7 tipů, jak vlhkost v bytě snížit

Už máte jasno a víte, že je u vás doma příliš vlhko? Držte se těchto sedmi tipů a brzo se vám podaří vlhkost snížit.

1. V zimě příliš netopte

Teplota vzduchu v interiéru by v zimě neměla přesáhnout 21 °C. Zvenku je totiž zeď ochlazována, zatímco zevnitř oteplována a při příliš velkém rozdílu teplot se na obvodových zdech kondenzuje vlhkost. Snažte se držet stabilní teplotu, která je jen mírně nad dvacítkou.

2. Větrejte správně

Větrat je potřeba alespoň třikrát denně. A to dřív, než se dostaví pocit vydýchaného vzduchu. Okna vždy otevřete dokořán na několik minut a pak je zavřete. Tak se stihne vyměnit vzduch v místnosti, ale zdi zůstanou teplé.

Ventilaci používejte pouze v létě. V zimě příliš ochlazuje rám a zeď u okna, kde se pak může kondenzovat voda.
I v teplých měsících, kdy máte nepřetržitě otevřenou ventilaci, ale třikrát denně pořádně vyvětrejte.

3. Do koupelny pořiďte výkonný ventilátor

Zvláště jestli máte koupelnu bez oken, je ventilátor nutností. Ujistěte se, že je dostatečně výkonný, aby odvedl všechnu přebytečnou vlhkost. Po vaně nebo sprše ho nechte ještě půl hodiny zapnutý. Vlhkost v koupelně můžete snížit i kratším sprchováním s méně horkou vodou. Kdo by se ale chtěl ochuzovat o tu relaxační večerní chvilku.

4. Při vaření vždy používejte digestoř

Zdá se to jako banalita, ale množství páry, které do vzduchu unikne při vaření, má na celkovou vlhkost v domě velký vliv. Odsavač par musí být, stejně jako ventilátor v koupelně, dostatečně výkonný. Nezapomínejte ho taky pravidelně čistit
a při vaření používejte vždy pokličky.

5. Prádlo sušte venku nebo v sušičce

Během léta prádlo pověste venku a sušte ho na slunci. V zimě je ale nejlepším řešením sušička. Sice vás bude něco stát, ušetříte si s ní ale práci a taky místo v bytě, kde nebudete muset zakopávat o sušák s prádlem. Jestli sušička není možností, ujistěte se, že pračka prádlo dobře vyždímá, aby nebylo zbytečně moc mokré, a pověste ho k topení.

6. Zkrášlete si byt rostlinami pohlcujícími vlhkost

Některé rostliny vlhkost přímo milují a ze vzduchu ji absorbují. Kromě toho taky zvyšují jeho kvalitu. Jestli vás často trápí alergická rýma a kašel nebo kožní problémy typu lupénka či atopicky ekzém, prospějí vám dvojnásob.

Které rostliny pohlcují vlhkosti nejvíce?

  • bambusové palmy
  • anglický břečťan
  • kapradiny
  • orchideje
  • tillandsie

  
 tillandsie

7. Pořiďte si odvlhčovač vzduchu

Když to nejde po dobrém, přichází na řadu technologie. Odvlhčovače nasávají vzduch a ochlazují ho tak, aby se kondenzoval. Vzniklou vodu pak sbírají do nádržky. Je to investice v řádu vyšších jednotek tisíc, pokud se vám ale nechce měnit vaše návyky, může být účinným řešením.

Když nic nezabírá a vlhkost se vás pořád drží

Snažíte se dodržovat všechny zmíněné rady, ale v bytě máte pořád vlhko? Pak bude problém nejspíš vážnější a ani jeho odstranění nebude jen tak. Zpravidla bývá přetrvávající vlhkost způsobená:

  • Stavebními chybami – vlivem špatně vyhotovené konstrukce stavby nebo izolace vznikají tzv. tepelné mosty. Nejčastěji se projeví kolem oken nebo v rozích. Odhalíte je pomocí změření povrchových teplot zdí. To si ale žádá odbornou ruku profesionála.
  • Nekvalitními plastovými okny – je možné, že netěsní nebo jsou špatně namontovaná a do bytu tak vpouští příliš vlhkosti. Nezapomínejte při mytí oken vyčistit i jejich těsnění a odtokové kanálky.

Zdi ochrání speciální nátěr proti plísni

Zdi před plísněmi spolehlivě ochráníte speciálním nátěrem ETERNAL IN Steril. Zabraňuje vzniku plísní a množení bakterií a zajistí vám tu nejvyšší možnou sterilitu povrchu. Neobsahuje navíc žádné nebezpečné nebo biocidní látky
a nezapáchá.

Pokud jste zjistili, že zvýšenou vlhkost způsobují tepelné mosty, pomůže vám nátěr ETERNAL In Thermo.
Ten sjednocuje povrchovou teplotu stěn a zabraňuje jejich vychladnutí. Stěny navíc po natření budou omyvatelné,
a tak vydrží déle jako nové.

Pokud vás trápí tepelné mosty a v jejich důsledku i plíseň na zdech, nátěry můžete kombinovat. Nejdříve naneste ETERNAL In Thermo a na něj ETERNAL In Steril. A vlhkost už nebude mít šanci!

 608 404 088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán obkladové palubky Hurikán obkladové palubky