Jsme vám k dispozici denně
8 - 22hod. HOTLINE 
608 404 088

Dřevěné podlahy pod lupou

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Dřevěné podlahy pod lupou

Chcete se pustit do realizace dřevěné podlahy? Přečtěte si naše tipy pro ideální výsledek!

Pro použití v interiéru se hodí téměř všechny tuzemské dřeviny. Na podlahy jsou výhodou dřeviny s vyšší stabilitou rozměrů a dřeviny s vysokou tvrdostí. Podlaha se buduje z jednotlivých podlahových prken ze čtyřstranně hoblovaného masivního dřeva. Na dlouhých stranách mají prkna pero a drážku a čelní strana je může mít také, nebo může být rovně řezaná.

Co si pohlídat?

  • V místě použití předem zjistěte požadovanou rovnovážnou vlhkost.
  • Ještě před montáží prověřte vlhkost ohoblované palubky vzhledem k požadované vlhkosti v místě použití.
  • Dodatečně proveďte kontrolu stávající zbytkové vlhkosti stavby po nátěru a podobných pracech. Obecně platí pravidlo, že doba vysychání nátěru je 4-6 týdnů. V místnosti s relativní vlhkostí 70% nebo více už je to ale jinak.
  • Pokládají-li se palubky přes podlahové topení, je nutno počítat s dvojnásobným bobtnáním a sesycháním během celého roku. To by mělo být zohledněno již při plánování.
  • Pokládají-li se palubky v chladných, nedostatečně izolovaných místnostech, jako je třeba sklep nebo garáž, musí na základě nižší teploty dřeva počítat s jeho vyšší vlhkostí.
  • Působením světla vzniká zabarvení povrchu, který tmavne v závislosti na dřevině.

Kvalita dřeva

Třídění podlahových palubek probíhá podle stanovených norem. Tyto zohledňují vzhled povrchu a pohledových částí. Jehličnaté palubky (smrk, jedle, borovice, modřín a douglaska) jsou charakteristicky definovány ve třídách A a B. Protože třída B připouští velké suky, vypadá podlaha rustikálně a hodí se například na chaty či chalupy. Listnaté palubky se třídí ve třech třídách, přičemž „O“ znamená nejkvalitnější třídění s jednotným vzhledem.

Čištění a údržba

Protože každý povrch v závislosti na svém zatížení podléhá přirozenému opotřebení, je třeba pravidelná péče. K pravidelnému čištění dřevěných podlah stačí zametání nebo vysávání, při silném znečištění podlahu setřete vlhkým hadrem. Je nutno vyvarovat se čištění za mokra!

Renovace

I na odolných podlahách začnou být jednou vidět poškození. Potřeba renovace závisí na intenzitě zatížení a době užívaní podlahy. Často nastane až po desetiletích, v čemž spočívá jedna z největších výhod dřevěných podlah. Odpovídající tloušťka užitné vrstvy umožní několikeré obroušení, čímž je dána životnost podlahy i více než 50 let. Můžete tak podlahu mít stále jako novou po dlouhé roky.

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, osobní odběr a poradenství na 10 pobočkách v ČR
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.