Dřevěné podlahy pod lupou

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Dřevěné podlahy pod lupou

Chcete se pustit do realizace dřevěné podlahy? Přečtěte si naše tipy pro ideální výsledek!

Pro použití v interiéru se hodí téměř všechny tuzemské dřeviny. Na podlahy jsou výhodou dřeviny s vyšší stabilitou rozměrů a dřeviny s vysokou tvrdostí. Podlaha se buduje z jednotlivých podlahových prken ze čtyřstranně hoblovaného masivního dřeva. Na dlouhých stranách mají prkna pero a drážku a čelní strana je může mít také, nebo může být rovně řezaná.

Dárkové sady na podlahy

Co si pohlídat?

  • V místě použití předem zjistěte požadovanou rovnovážnou vlhkost.
  • Ještě před montáží prověřte vlhkost ohoblované palubky vzhledem k požadované vlhkosti v místě použití.
  • Dodatečně proveďte kontrolu stávající zbytkové vlhkosti stavby po nátěru a podobných pracech. Obecně platí pravidlo, že doba vysychání nátěru je 4-6 týdnů. V místnosti s relativní vlhkostí 70% nebo více už je to ale jinak.
  • Pokládají-li se palubky přes podlahové topení, je nutno počítat s dvojnásobným bobtnáním a sesycháním během celého roku. To by mělo být zohledněno již při plánování.
  • Pokládají-li se palubky v chladných, nedostatečně izolovaných místnostech, jako je třeba sklep nebo garáž, musí na základě nižší teploty dřeva počítat s jeho vyšší vlhkostí.
  • Působením světla vzniká zabarvení povrchu, který tmavne v závislosti na dřevině.

Kvalita dřeva

Třídění podlahových palubek probíhá podle stanovených norem. Tyto zohledňují vzhled povrchu a pohledových částí. Jehličnaté palubky (smrk, jedle, borovice, modřín a douglaska) jsou charakteristicky definovány ve třídách A a B. Protože třída B připouští velké suky, vypadá podlaha rustikálně a hodí se například na chaty či chalupy. Listnaté palubky se třídí ve třech třídách, přičemž „O“ znamená nejkvalitnější třídění s jednotným vzhledem.

Čištění a údržba

Protože každý povrch v závislosti na svém zatížení podléhá přirozenému opotřebení, je třeba pravidelná péče. K pravidelnému čištění dřevěných podlah stačí zametání nebo vysávání, při silném znečištění podlahu setřete vlhkým hadrem. Je nutno vyvarovat se čištění za mokra!

Renovace

I na odolných podlahách začnou být jednou vidět poškození. Potřeba renovace závisí na intenzitě zatížení a době užívaní podlahy. Často nastane až po desetiletích, v čemž spočívá jedna z největších výhod dřevěných podlah. Odpovídající tloušťka užitné vrstvy umožní několikeré obroušení, čímž je dána životnost podlahy i více než 50 let. Můžete tak podlahu mít stále jako novou po dlouhé roky.

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán pergoly Hurikán pergoly