Zemní vruty: pevné základy stavby za jedno odpoledne

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Pevné základy stavby bez kopání, odvozu hlíny a bez betonování

Zemní vruty: pevné základy stavby za jedno odpoledne

Ať už se chystáte na stavbu zahradního domku, terasy, pergoly nebo plotu, vše začíná pevnými základy. A ty už dnes můžete postavit klidně během jednoho odpoledne. Bez kopání, odvozu hlíny a hlavně bez betonování. Jak? Pomocí zemních vrutů! Na Artisan.cz nabízíme zemní vruty Bayos s certifikovanou kvalitou. Díky jejich naprosté spolehlivosti jsou oblíbenou volbou domácích kutilů i profesionálů.

Prozradíme vám vše, co byste o zemních vrutech měli vědět, než se do stavby základů pustíte.


Co jsou zemní vruty a jaké mají výhody

Zemní vruty jsou duté ocelové šrouby, které namontujete přímo do země. Existují 2 druhy zemních vrutů Bayos a to řada HOBBY a PROFI. Jsou rychlým a ve srovnání s betonováním také jednoduchým způsobem, jak vytvořit pevné základy stavby. Fungují přitom stejně efektivně jako betonové piloty. Při zašroubování vrut zhutní okolní zeminu a pevně se usadí. Díky tomu spolehlivě drží a odolá i velkému tlaku. 

Výhod mají zemní vruty hned několik:

  • Zkrátí čas výstavby – základy plotu, zahradního domku nebo jiných menších staveb budete mít hotové za pár hodin. V případě dřevostavby pak během jednoho, maximálně pár dnů.
  • Můžete je ihned zatížit – při betonování vás zbrzdí několik dní čekání na vytvrdnutí betonu. Vruty ale můžete rovnou zatížit a tím ušetříte další čas.
  • Mají velmi dlouhou životnost – zemní vruty vás spolehlivě přežijou. Životnost řady Hobby je 60–70 let, řady Profi až 150 let.
  • Můžete je použít opakovaně – pokud se rozhodnete stavbu demontovat, vruty ze země jednoduše vyjmete a znovu použijete. Pozemek to navíc nijak nepoškodí.
  • Jsou šetrnější k přírodě – není potřeba nic kopat a zemina se nekontaminuje žádnými cizími látkami.

Co všechno můžete zemními vruty ukotvit

Využití zemních vrutů je široké. Těmi nejmenšími ukotvíte třeba slunečník nebo sušák na prádlo, větší vruty využijete pro ukotvení pergoly, terasy, plotu, garážového stání, skleníku nebo zahradního domku. Ty největší zemní vruty pak vytvoří spolehlivé základy pro dřevostavbu.

Zemní vruty nejsou úplně do každého povrchu

I když jsou zemní vruty velmi univerzální, v některých typech podloží držet nebudou. Nespoléhejte se na ně především u trvale podmáčené nebo velmi měkké písčité půdy. Jinak je ale můžete aplikovat na téměř jakýkoliv podklad. Držet budou na nerovném povrchu ve svahu a například i na skalnatém podloží, pokud do zeminy předvrtáte díry.

U větších staveb je vždy potřeba nejdříve provést zkušební vrt, který určí skladbu podloží. Podle toho se pak zvolí nejvhodnější způsob, jak postavit pevné základy.

Jak zemní vruty vybrat?

Pokud máte hezky pevnou zeminu a stavíte základy pro menší stavbu, výběr správných vrutů nebude tak složitý. Pokud se ale chcete pustit do většího projektu (zahradní domek, garáž apod.) nebo máte problematické podloží, je zapotřebí oko profesionála. Ukážeme si, jaké faktory hrají při výběru vrutů zásadní roli.

Dva typy hlavy vrutu

Zemní vruty se vyrábí se dvěma typy hlavy. Výběr závisí na tom, co budete kotvit:

  • Zemní vrut s patkou typu „U” – využívá se k upevnění dřevěných hranolů. Zvolíte je nejčastěji při stavbě terasy, pergoly nebo zahradního domku.
  • Zemní vrut kruhový – využívá se ke kotvení kovových trubek, například u plotového sloupku nebo slunečníku.

Podle průměru tyče nebo hranolu, který budete upevňovat, pak zvolíte průměr vrutu (u kruhového zemního vrutu), nebo jeho patky (u zemního vrutu typu „U”).

Správná délka se odvíjí od řady faktorů

Čím delší vrut, tím vyšší nosnost. To rozhodně platí. Není to ale tak jednoduché. Zohlednit musíte také typ půdy – pokud je měkká, jsou nutné delší vruty. Nosnost vrutu pak závisí i na hloubce, do které ho zavrtáte. Například vrut o délce 70 cm, který zavrtáte do hloubky 55 cm (nejčastěji kvůli vyrovnání terénu), bude mít jinou nosnost, než vrut, který zavrtáte kompletně až po jeho hlavu.

Pozor! Při výpočtu potřebné nosnosti vrutu je nezbytné zohlednit jak celkovou váhu stavby a jejího obsahu (uskladněné věci, počet lidí na terase apod.), tak váhu sněhu v dané lokalitě.

Základní výpočet pak vypadá takto:
(celková váha stavby + váha obsahu + váha sněhu) : počet vrutů = potřebná nosnost jednoho vrutu.

Vždy přidejte navíc bezpečnostní rezervu, která by měla tvořit asi 35 % vypočítané hmotnosti.

      

Použití zemních vrutů pod dřevěnou terasou

Bayos nabízí také vruty s nastavitelnou délkou

Výrobce zemních vrutů Bayos nabízí jednu skvělou vychytávku – nastavitelné zemní vruty. U těch pomocí nástavce jednoduše prodloužíte celkovou délku vrutu. To se vám bude hodit, pokud potřebujete vyrovnat terén nebo zavrtat vruty v některých místech hlouběji. Například abyste zvýšili nosnost vrutu nebo jej upevnili v méně stabilním podloží. Prodlužovací nástavec připevníte během chvilky pomocí bajonetového spoje a vrut je ihned připravený k použití.

Kromě toho mají zemní vruty Bayos zesílenou špičku a pravidelný závit s dostatečně velkou plochou v celé délce. To by sice měl být standard, na trhu ale najdete levné varianty, které tyto materiálové a konstrukční vlastnosti postrádají. Vruty Bayos jsou testované na tlakovou, tahovou i boční zátěž, a tak se na ně můžete spolehnout za všech okolností.

V kvalitě zemních vrutů raději nedělejte kompromisy, bude na nich totiž doslova stát celý váš projekt.

Jak na montáž zemních vrutů

Do instalace zemních vrutů do délky 1000 mm se můžete pustit sami pomocí roxoru (montážní tyče), rázového utahováku Makita nebo instalačního kříže. Využití instalačního kříže vám pomůže udržet vrut kolmo k zemi s největší přesností. Není to sice levná záležitost, proto ale nabízíme možnost si instalační kříž zapůjčit. Stačí kontaktovat naši pobočku v Praze UhříněvsiPro snadnější a rychlejší instalaci, nabízíme půjčení utahováku Makita TW1000, který je výrobcem schválen pro zemní vruty Bayos.

Na montáž budete potřebovat také vodováhu, kladivo a v případě tvrdého podloží nebo překážek v místě vrtu ještě vrtačku s SDS vrtákem.

Pozor! Než se do akce vůbec pustíte, zjistěte, jestli místem vrtání nevedou inženýrské sítě.

Montáž zemních vrutů pak probíhá v 5 krocích:

  1. Přesvědčte se, že v místě vrtu nejsou kořeny stromu nebo kameny. Pomocí kladiva a tyče, která je užší než průměr vrutu, vytlučte do země zkušební jámu.
  2. Pokud narazíte na překážku, jámu si předvrtejte SDS vrtákem. Neustále myslete na to, že vrut musí být v zemi usazen kolmo s co největší přesností. Kolmost kontrolujte průběžně pomocí vodováhy.
  3. Zatočte vrut do připravené jámy, nasaďte na něj instalační kříž a pečlivě ho srovnejte podle vodováhy.
  4. Otáčením ve směru hodinových ručiček zatočte vrut do země.
  5. Na konec na vrut nasaďte vybranou koncovou patku, víko uni nebo víko na trubku a zajistěte šroubem proti uvolnění.

A co když vrut zavrtáte hlouběji, než jste chtěli? Pak ho vyšroubujte ven, do jámy nasypte hlínu nebo štěrk a vrut znovu zavrtejte. Nikdy jej nepovolujte! Při stavbě základů zkrátka není místo pro kompromisy a rychlá zkratkovitá řešení. Zemní vruty vám oproti betonování ušetří čas, i ony ale vyžadují precizní práci.

Podívejte se, jak vypadá založení terasy se zemními vruty v rukou profesionála. Dozvíte se spoustu užitečných rad.

Prohlédněte si celou nabídku zemních vrutů Bayos a neváhejte se na nás obrátit, pokud budete potřebovat poradit.

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán Sibiřský modřín Hurikán Sibiřský modřín