Údržba sauny: vše, co potřebujete vědět

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Jak o saunu pečovat, aby byla stále jako nová

Údržba sauny: vše, co potřebujete vědět

Splnili jste si sen o vlastní sauně a teď přichází otázka, jak na její údržbu? Kvalitní nátěr a pravidelná dezinfekce sauny jsou základem pro dlouhotrvající krásu a funkčnost použitého dřeva. Je ale potřeba se držet i dalších základních pravidel. Poradíme vám, jak o saunu pečovat, aby byla stále jako nová.

TIP: Vlastní saunu plánujete, ale ještě jste se do ní nepustili? Přečtěte si, jak na stavbu venkovní sauny svépomocí a projděte si naši nabídku kvalitních saunových palubek a prken.

Základní hygienická pravidla saunování

Údržba sauny není jen o pravidelné dezinfekci a obnově nátěru dřeva. Ve skutečnosti začíná už při samotném saunování. Dodržováním základních hygienických pravidel si můžete ušetřit spoustu práce. Na co při běžném používání sauny nezapomínat?

  • Očista těla – před saunováním se vždy vysprchujte, i když si připadáte naprosto čistí. Do sauny nikdy nechoďte v oblečení a botách (ani těch na doma).
  • Ručníky a prostěradla z kvalitních materiálů – při saunování mějte pod sebou vždy ručník nebo ještě lépe prostěradlo. Zabráníte tak usazování potu a následnému vzniku skvrn na dřevě. Důležité je, aby mělo prostěradlo dobré absorpční vlastnosti a bylo vyrobeno z přírodních materiálů. Při každém saunování pak použijte nové.
  • Po saunování nezavírejte dveře – když skončíte, utřete lavičku, na které jste seděli, a nechte saunu vyvětrat, aby z ní zmizela všechna přebytečná vlhkost.

Jak na čištění a dezinfekci sauny

Jednou za čas je potřeba saunu pořádně vyčistit pomocí dezinfekce na sauny. TIKKURILA Supi Saunapesu Cleaner je čistič navržený speciálně pro vlhké prostory saun. Spolehlivě odstraní stopy potu a další nečistoty, rozpustí povlaky vápenných usazenin a je výborný na bělení saunových lavic. Poradí si i s trvale znečištěnými plochami. Po jeho použití bude sauna vydezinfikovaná a vybělená.

Dezinfekci stačí naředit vodou v závislosti na znečištění dřeva a pomocí štětce nebo houbičky nanést na všechny dřevěné plochy. Protože se jedná o bělící prostředek, je potřeba s ním pracovat opatrně.

Pro nátěr volte vždy přípravky určené na saunové dřevo

Každé dřevo potřebuje péči, to saunové ale ještě dvakrát víc! Saunové palubky a prkna jsou vystaveny vysoké vlhkosti, velkým výkyvům teplot a agresivnímu potu. I nátěr proto musí být výjimečně odolný a chránit dřevo před zvýšeným rizikem plísní, kterému v sauně čelí. Složení přípravků na sauny je také speciálně navrženo, aby při vysokých teplotách nedocházelo k vypouštění nebezpečných výparů. Podíváme se na produkty, které použít pro pravidelný ochranný nátěr sauny.

Přípravky pro správnou péči o saunové dřevo

Nátěr saunových stěn a stropů: TIKKURILA Supi Sauna Finish

Akrylátový lak Tikkurila Supi Sauna Finish využijete na nátěr stěn a stropů. Perfektně odpuzuje vodu i nečistoty, a dřevo tak udrží hezky čisté a bez plísní. Lak nezapáchá a nevypouští žádné nebezpečné výpary. Po zaschnutí bude polomatný. Vybrat si můžete z široké nabídky odstínů!

Nátěr saunových lavic: TIKKURILA Supi Bench Protection

Parafínový olej Tikkurila Supi Bench Protection je ideální volbou pro nátěr saunových lavic. Ochrání dřevo před vlhkem i nečistotami a díky obsahu minerálů zabrání jeho vysušování. Olej je bezbarvý a krásně zvýrazní přirozenou barvu a strukturu dřeva.

Nátěr stěn a lavic 2v1: Belinka Oil Paraffin

Pokud si nátěr sauny chcete co nejvíce usnadnit, můžete zvolit univerzální parafínový olej Belinka Oil Paraffin. Natřít s ním můžete jak stěny a strop, tak lavice a další dřevěné součásti sauny. Olej zvyšuje odolnost dřeva vůči vlhkosti a nečistotám, při vyšších teplotách se ale postupně vylučuje, proto je potřeba nátěr obnovovat častěji – ideálně několikrát do roka. Olej však nijak nezapáchá a je bezbarvý. Díky obsahu minerálů také zabraňuje vysušování dřeva.

A jaký štětec na natírání sauny použít?

Aby byl nátěr hezky rovnoměrný, použijte ARTISAN štětec nebo ARTISAN štětec PROFI.

Saunu máte hotovou a už si brousíte zuby na nový dřevěný projekt? Načerpejte inspiraci v naší Artisan poradně!

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán Terasy a Fasády Hurikán Terasy a Fasády