Sibiřský modřín

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Sibiřský modřín: vše, co potřebujete vědět, než se pustíte do stavby

Sibiřský modřín: vše, co potřebujete vědět, než se pustíte do stavby

Sibiřský modřín vyniká výbornými vlastnostmi, vysokou kvalitou i krásně rustikálním vzhledem. Uvažujete, že si z něj něco postavíte i vy? Pak pro vás máme přehled všech důležitých informací, které byste o sibiřském modřínu měli vědět – jaké jsou jeho vlastnosti, na co ho nejlépe využít a jak o toto dřevo pečovat, abyste prodloužili jeho životnost.

Základní specifika sibiřského modřínu

Sibiřský modřín roste v extrémních podmínkách, kde musí čelit velkému chladu a dalším nepříznivým povětrnostním vlivům. Roste proto velmi pomalu, čímž jeho dřevo získává vyšší hustotu a tvrdost. Díky tomu je sibiřský modřín výjimečně odolný a má dlouhou životnost.

Další jeho jedinečnou vlastností je větší množství pryskyřice. Ta dřevo chrání před napadením dřevokazným hmyzem a spolu s vyšší hustotou dřeva pak zajišťuje jeho lepší odolnost vůči vlhkosti a tím i hnilobě a plísním. Skvěle se tak hodí na využití v exteriéru.

Pro sibiřský modřín je typická světlá nažloutlá až červenohnědá barva, husté letokruhy a menší množství suků. To vše mu dodává jedinečný vzhled a kouzlo. Při stárnutí pak získává dřevo krásný stříbřitý nádech.

Pojďme si to hezky přehledně shrnout. Sibiřský modřín:

  • má vyšší hustotu a tvrdost,
  • je velmi odolný,
  • díky pryskyřici a vysoké hustotě dobře odolává vlhkosti,
  • je přirozeně lépe chráněn proti dřevokaznému hmyzu,
  • má světlou nažloutlou až červenohnědou barvu a méně suků.

Na co sibiřský modřín nejlépe využít?

Díky vysoké odolnosti se sibiřský modřín výborně hodí pro venkovní stavby. Nejčastěji pak na terasu, fasádu nebo plot.  Na Artisanu najdete dřevo ze sibiřského modřínu v těchto kategoriích:

Podíváme se blíže na všechny možnosti.

Terasa ze sibiřského modřínu

V nabídce Artisan máme terasová prkna ze sibiřského modřínu v délce 3 a 4 metry. Vybrat si pak můžete variantu hladkou, nebo s jemnou drážkou. Síla prkna je 27 mm, což bohatě stačí pro exteriér i podlahu do zimní zahrady. Terasová prkna můžete ale využít také pro stavbu altánu, pergoly, schodů, můstků a dokonce i okolo bazénu. Dodáváme je opracovaná ze všech čtyř stran a bez povrchové úpravy.

Realizace terasy ze sibiřského modřínu u zákazníka v Plzni

Pozor, u terasy ze sibiřského modřínu používejte pouze nerezový spojovací materiál. Modřínové dřevo je citlivé na železo, mohly by tak vzniknout černé fleky. Na Artisanu pro vás máme široký výběr příslušenství k terasám. Pokud byste se ale do stavby nechtěli pouštět sami, rádi vám terasu namontujeme.

TIP: Při stavbě terasy použijte stejnou dřevinu i na podkladové hranoly pod terasová prkna. To je důležité kvůli rovnoměrnému bobtnání a smršťování dřeva, které pod vnějšími venkovními vlivy pořád pracuje.

Fasáda ze sibiřského modřínu

Fasáda ze sibiřského modřínu bude vypadat nádherně rustikálně. Fasádní prkna jsou hladce ohoblovaná ze všech stran a mají zakulacené hrany – říkáme, že jsou s fází.

V naší nabídce pro vás máme tři typy fasádních palubek:

Plot ze sibiřského modřínu

Vybírat můžete mezi hotovými plotovkami, které už nemusíte nijak opracovávat, nebo delšími plotovými prkny, která si upravíte podle vaší potřeby. Obě dvě varianty máme k dispozici jak v naturálním provedení, tak s barevnou úpravou.

  • Plotovky nabízíme v délkách 0,9 až 1,8 metrů, a to s kulatým, nebo rovným zakončením.
  • Plotová prkna pak máme v délkách 3 až 5 metrů, a to v několika šířkách.

Pokud byste chtěli hotovou plotovku v jiném rozměru, rádi vám ji vyrobíme na míru. Neváhejte se nám ozvat.

Jak o dřevo ze sibiřského modřínu pečovat

Dřevo ze sibiřského modřínu patří mezi to nejkvalitnější vůbec, a tak i bez povrchové úpravy něco vydrží. Když mu ale dopřejete pravidelné ošetření, jeho životnost klidně i několikanásobně prodloužíte. Kvalitní nátěr zvýší odolnost dřeva proti nepřízni počasí, vlhkosti a nečistotám.

V exteriéru je ideální interval pro ošetření dvakrát do roka. Nejde ale o nic náročného. Pomocí nátěru můžete dřevo také barevně tónovat.

Jakou lazuru nebo olej na sibiřský modřín použít?

Přesvědčila vás kvalita a krása sibiřského modřínu? Podívejte se na kompletní nabídku dřeva ze sibiřského modřínu a naplánujte si svůj další projekt.

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán pergoly Hurikán pergoly