Jak na dřevěné obložení

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Jak na dřevěné obložení

Z čeho se obložení dělá?

Stěnové a stropní obložení se vyrábí z masivních palubek, ať už s drážkou a perem nebo bez nich. Vrchní strana a dvě úzké strany obkladových palubek jsou čistě ohoblovány, spodní strana musí být alespoň egalizovaná (tedy mít po celé délce sjednocený rozměr). Čelní strana může mít rovněž pero a drážku anebo být seříznuta rovně.

Jakou kvalitu vybrat?

Třídění kvality stěnových a stropních profilů se provádí dle příslušných norem (EN 14519 pro palubky z jehličnatého dřeva s perem a drážkou, EN 15146 pro palubky z jehličnatého dřeva bez pera a drážky a EN 14951 pro palubky z listnatého dřeva; směrnice VEH).

Podle nich se určuje kvalita A a kvalita B, které jsou následně uvedeny u výrobků.

Jaké profily se na obložení hodí?

Velmi často se na obložení používají trapézové profily a profily softline se zaoblenými hranami. Jsou-li požadavky na protipožární ochranu, používají se protipožární profily. Stavební díly s dodatečnou stavbou podlahy mohou být klasifikovány jako protipožární profil S s požární odolností 30 minut.

Možnosti povrchové úpravy

Povrch palubky může být řezaný, kartáčovaný, pískovaný či hoblovaný a případně ještě s povrchovou úpravou. Tady už záleží jen na vás, jak se rozhodnete a co se vám líbí.

Montáž a údržba

Stěnové a stropní obložení je dodáno s vlhkostí 10-14 % u jehličnatých prvků a 7-13 % u listnatých. Palubky se připevňují pomocí hřebíčků nebo vrutů do spodní konstrukce která má většinou formu latí.

Díky nenáročnosti dřevěného obložení není údržba zpravidla nutná. Povrchová úprava je obnovována většinou kvůli vzhledu než kvůli funkčnosti.

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán Terasy a Fasády Hurikán Terasy a Fasády