Jak zvelebit zahradu pomocí 7 jednoduchých tipů

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. 7 praktických tipů na zvelebení zahrady

Dopřejte zahradě patřičnou péči

Češi milují pobyt venku, zahradničení a kutilství. Máme to v krvi, a když vidíme kousek půdy, zvelebujeme, zašlý kousek renovujeme a pak už se jen kochat. A také je potřeba ukázat všechnu tu krásu kamarádům a hlavně sousedovi!

7 tipů na zvelebení zahrady

Pro obdivování opečovávané zahrádky je potřeba mít prvotřídní sezení. Tím nejpřirozenějším materiálem bylo vždy dřevo. A aby dělalo radost dlouho, musíte mu dát něco na oplátku - kvalitní ochranu. Rozmary počasí dokáží totiž na neošetřeném dřevě udělat opravdu nadělení.

Před renovací stačí dřevo citlivě obrousit houbičkou či škrabkou a pak pomocí kvalitního štětce nanést lazuru Adler Pullex 3in1 Lasur. Díky jejímu složení vynikne nádherná kresba dřeva, a navíc bude dřevo opravdu dobře chráněné před UV zářením a deštěm.

ADLER Pullex 3in1 - Ta nejlepší péče pro všechny dřevěné povrchy

Jsou-li latě na lavičce poničené a potřebují úplnou výměnu, vybírejte z přírodních modelů smrkových prken na lavičku, nebo z barvených latí na lavičky. Budete takřka bez práce!

Než ji pošlete do starého železa

Nezapomněli jsme ani na ty, kterým učarovala chladná krása kovu. Odolný materiál s puncem starých časů si také žádá speciální zacházení. Přestože tyto lásky vlivem počasí a nedostatečné ochrany rezaví, nemusí být vaší romanci konec. Nejdříve s pomocí obouručního kartáče obruste zbytky původního nátěru a rzi, poté na povrch použijte odmašťovač ETERNAL, aby si s novým nátěrem dobře rozuměl.

Na závěr už zbývá vybrat barvu. Pokud máte lavičku vystavenou více slunci a dešti, rozhodně bychom doporučili barvy značky Balakryl 2v1, a kdo máte nad sezením zastřešení, můžete natírat kvalitní značkou ETERNAL, která má vysokou odolnost proti UV záření.

Zahradní kovová lavička

Máte altán či pergolu? Natřete to rozmarům počasí kvalitním ošetřením dřeva! Venkovní stavby jsou předurčeny k celoročnímu stání na jednom místě, vydány všanc všem rozmarům počasí. Aby vydržely co nejdéle, je potřeba jim věnovat pravidelnou péči. Zásadní jsou proto kvalitní nátěry lazurami či barvami, které se nejlépe nanáší plochými štětci značky Spokar nebo Anza. Nezapomeňte, že je důležitá i impregnace samotného dřeva, na kterou pak patří samotný vrchní nátěr.

Můžete vybírat mezi kvalitními ochrannými lazurami Pullex Plus Lasur, které jsou polotransparentní a vy tak po nátěru stále uvidíte přirozenou strukturu dřeva. Odstíny si můžete vybrat z naší nabídky a nebo nechat namíchat jiné na přání podle vzorníku RAL nebo ADLER. Dřevo ošetřené lazurou bude dlouhá léta chráněno před UV zářením, pronikáním vody i vlhkostí a přitom bude moct dýchat.

Adler Pullex plus

Krycí barvy dobře kryjí povrch, ale přitom umožňují dřevu dýchat. Nátěr je odolný dešti, slunci i UV záření a nemusíte se bát, že se vám začne loupat nebo praskat. Barva neškodí lidem ani zvířatům, je na bázi přírodních olejů a vosků a po natření je povrch hedvábně lesklý až pololesklý. Vychytávkou jsou vzorové sáčky ke každému odstínu - vyzkoušíte, která barva vám rozzáří zahradu. Samozřejmě půjčujeme i vzorníky.

Krycí barvy OSMO - selská barva

pergola, altán ze dřeva a jeho ošetření lazurou

Zas a znovu se dřevo ukazuje jako nejoblíbenější. Bývá však v exteriéru vystaveno povětrnostním vlivům a neošetřený materiál vlivem počasí bledne do šeda, zvětrává.
Pod touto stříbřitou vrstvou je však stále krásné dřevo, ke kterému je akorát potřeba se dostat. Jde to buď náročným mechanickým obrusem, nebo s pomocí kvalitních odšeďovačů značek Remmers, Adler, Osmo a nebo Lignofix. Stačí jen hrubým koštětem zbavit povrch nečistot, nanést plochým štětcem odšeďovač, nechat působit po doporučenou dobu, opláchnout a je to!

Odšeďovače ADLER, REMMERS, OSMO - kolik stojí?

Po odšedění dřeva rozhodně doporučujeme povrch ošetřit speciálními oleji, které materiál chrání, pronikají hlubobko do jeho struktury a vyplňují póry. ADLER Pullex Teaköl účinně chrání dřevo proti UV záření a je antistatický, což zabraňuje usazování prachu. BONDEX Teak Oil je přírodní a chrání dřevo před vysoušením a vodou.
Jak natřít zahradní nábytek?

Odšeďovač - zbaví zahradní nábytek patiny a šedi na dřevě

Na rčení „Dobré ploty dělají dobré sousedy“ rozhodně něco je. Jedná se o vizitku vašeho domova, tak se pojďme podívat, jak můžete svým plaňkám pomoci. Základem jsou kvalitní sloupky a se zbytkem si poradíte snadno.

Pokud se rozhodnete, že do renovace opravdu půjdete, prvním krokem je rozhodně volba materiálu. Plotovky mohou být ze dřeva, WPC, plastu nebo z kovu a je jen na vás, po čem sáhnete. Pojďme si nejdříve rozepsat, jaké mají vlastnosti.

Je pro vás lepší mít plot ze dřeva nebo z WPC? Jak se obě varianty liší cenově? Přečtěte si nový článek, kde jsme vám to spočítali.

Článek - Je pro vás lepší mít plot ze dřeva nebo z WPC?

Tým dřevo

Dřevěné plotovky ze severského smrku jsou nestárnoucí klasika. Naše plotovky Artisan jsou už upravené, stačí jen vybrat vhodný rozměr, zasadit do plotu a provést povrchovou úpravu vybraným nátěrem. Severské dřeviny jsou díky místu původu odolnější, než byste si kdy tipli. Mezi jejich výhody patří i nižší sukovitost, což ocení i kutilové, kteří po tomto dřevu sáhnou pro další tvoření.

Dřevěné plotovky si můžete nechat vyrobit na míru a nabízíme už i nabarvené plotovky, což rozhodně šetří drahocenný čas vytížených kutilů.

Už jsme se zmínili o vlastní úpravě. Na ošetření plotovek se výborně hodí tenkovrstvá lazura ADLER Pullex 3in1. Jedná se o lazuru vhodnou pro použití v exteriéru, protože zároveň impregnuje. Provedete díky ní základní nátěr i konečné ošetření a to vše v jedné plechovce. Při použití lazury ADLER Pullex 3in1 bude dřevo přirozeně matné,  voděodolné a zároveň bude díky biocidním látkám chráněno proti škůdcům, houbám i plísním.

Oživte svůj dřevěný plot

Tým WPC

Pod touto zkratkou se skrývá WOOD PLASTIC COMPOSITE čili dřevoplast, což je kombinace dřeva a plastu, konkrétně: 60 % dřevo a 40 % polymery. Tento materiál je extrémně odolný a vydrží téměř veškeré rozmary počasí. Díky svému složení je také bezúdržbový a navíc na WPC plotovky výrobce poskytuje záruku 15 let proti poškození hnilobou, dřevokazným hmyzem a houbami a to po celé České republice.

Nabízíme plotovky s rovným zakončením, půlkulaté nebo zkosené, stačí si jen vybrat. Pokud na našem webu nenajdete vámi zvolenou délku, určitě nás kontaktujte, u plotovek zajistíme zkrácení i na míru. Vybrat si můžete mezi řadou Standard a Profi, které se liší nejen paletou barev, ale také strukturou a desigenem povrchu. Řada Profi je pokrytá vrstvou tvrzeného 100% HDPE, který ještě zvyšuje celkovou odolnost materiálu.

V rámci instalace se můžete rozhodnout, zda využijete našich montážních služeb, nebo se pustíte do projektu sami. Není totiž potřeba žádné speciální nářadí, jen mít v pořádku sloupky a pak už jen na příčníky montujete plotovky. Doporučená vzdálenost mezi plotovkami je cca 2 cm. Při montáži nedotahujte šrouby „na krev“. Nechte utahovací moment volnější. Tento materiál má jistou teplotní roztažnost.

Plotovky z dřevoplastu WPC Dřevoplus walnut

Tým Kov

Kov při správné údržbě vydrží dlouhá léta. Je však důležité nezapomínat na vhodnou ochranu materiálu před vodou a UV zářením. Pokud u svého plotu zpozorujete odlupující se barvu, rozhodně neodkládejte opravu nátěru. Před samotným lakováním povrch očistěte a odmastěte. Pokud máte výplň plotu z dřevěných či plastových laťovek, je určitě zčásti také tvořený z kovových dílů. Ty je potřeba také natřít a to ještě před namontováním jednotlivých latí.

Pokud barva není poškozená nijak zásadně a nikde nevidíte rez, můžete rovnou přistoupit k samotnému nátěru. Nekombinujte barvu syntetickou a vodou ředitelnou. Natíráte-li plot v létě, vyhněte se prudkému slunci, kovový podklad by neměl být příliš rozpálený. Vyšší vlhkost by také mohla dělat potíže, nenatírejte tedy materiál pokrytý ranní rosou ani za drobného mrholení.

Pokud se pustíte do kompletní opravy, nevyhnete se obrušování zrezivělých částí a to až na vrstvu čistého kovu bez rzi. Ke škrábání je nejvhodnější ANZA Obouruční drátěný kartáč, kterým dokonale odstraníte zbytky barvy, rzi i nečistot. Malé úpravy můžete provést hrubým smirkovým papírem na kov a povrch tak bude připraven na další kroky.

Natíraný povrch musí být suchý, čistý, zbavený prachu a odmaštěný přípravkem ETERNAL Odmašťovač. Skvělou přilnavost má barva ETERNAL na kov, obsahuje speciální antikorozní pigmenty a můžete ji aplikovat pomocí štětce, vysokotlakým bezvzduchovým stříkáním, nebo válečkem a budou vám stačit 1–3 vrstvy. Barva je vodou ředitelná, takže můžete nářadí po práci pohodlně umýt proudem vody.

Barva na ošetření kovového plotu

Vlastnoručně postavená udírna dělá každému majiteli jen radost a lahůdky z ní si vždy najdou své strávníky. Bránou k uzeným pochoutkám jsou rozhodně dvířka, proto nepodceňte kvalitní materiály pro jejich výrobu. Jistě se vám budou hodit rohovníky a závěsy Domax, za které bychom rozhodně dali ruku do ohně i do kouře!

Dřevěné části udírny nezapomeňte ošetřit ekologickým olejem ADLER Pullex Aqua Terra, který zajistí dlouhou životnost!

Nemáte udírnu? Postavte si ji, není to žádná věda! Na Youtube kanále BradmanTom najdete kompletní video návod. Autora videoseriálu Toma jsme vyzpovídali v našem rozhovoru, kde prozradil časovou náročnost takového domácího projektu.

Článek - Je pro vás lepší mít plot ze dřeva nebo z WPC?

Udírna podle BradmanToma

Aby si děti měly kde hrát, můžete jim postavit jednoduché pískoviště. Rozmyslete rozměry, pak s pomocí dřevěných KVH hranolů, které spojíte úhelníky HAŠPL 90° a vruty RAPI-TEC, vytvoříte okraj pískoviště. Pod písek je dobré umístit prodyšnou fólii, aby se z něj nestal rybník, ale ani trávník. A pak už jen stačí dřevo ošetřit ekologickým olejem nebo krycí barvou, dodat dětem hlavní stavební materiál a vypustit malé stavitele do akce!

Podívat se na KVH hranoly

Vlastnoručně postavené pískoviště

Dřevo s vyšší hustotou je ideálním materiálem pro stavbu terasy. Neklouže, na zahradě vypadá přirozeně a při správné a pravidelné péči vám bude sloužit opravdu dlouho. Do pravidelné údržby rozhodně patří natírání terasovým olejem alespoň dvakrát ročně. Olej dřevo chrání před UV zářením, vodou a nečistotami.

Pokud už přeci jen vaše dřevěná terasa získala stříbrný nádech, znamená to, že dřevo už začalo zvětrávat. Není však všemu dřevu konec! Můžete si vybrat mezi náročnějším mechanickým broušením, nebo s pomocí odšeďovačů značky Remmers, Adler nebo Lignofix vrátit dřevu jeho původní odstín. Stačí jen koštětem zbavit povrch terasy nečistot, aplikovat odšeďovač pomocí kartáče, povrch opláchnout vodou a máte skoro hotovo! U velkých ploch rozhodně doporučujeme postupovat po částech.

Dřevěné terasy

Péči o dřevěná terasová prkna zakončete speciálním olejem na terasy. Olej s pigmenty značky Adler Pullex Bodenöl či REMMERS Top terasový olej, které vizuálně sjednocují barevnost dřeva. Olej nanášejte kartáčem k natírání a dbejte na rovnoměrné nanášení v tenké vrstvě ve směru vláken dřeva. Pokud aplikujete olej v silných vrstvách, dřevo olej už nevsakuje a vytváří se spíše nežádoucí a hlavně neprodyšný film. Nadbytečné vrstvy ihned setřete. Po cca 12 hodinách aplikujte druhou vrstvu a nechte zaschnout. Všechno nářadí po olejování vyčistěte ředidlem, aby bylo připravené na vaši další výzvu.

Potřebuji kartáč, který nezradí

Krom olejování nezapomínejte i na průběžný úklid větších nánosů nečistot, určitě podlepte nábytek filcem, a pokud rádi grilujete, pořiďte si pod gril ochrannou podložku, abyste dřevo ochránili před odkapávající mastnotou a uhlíky.

Krásná terasa vyzývá k odpočinku

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán terasy Hurikán terasy