Rozhovor s Jirkou z Hustej Vercajk - vše o nářadí

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Rozhovor s Jirkou z Hustej Vercajk

Hustej Vercajk - vše o nářadí

Hustej vercajk - o natáčení videí na Youtube, nedokončených projektech a stavbě celodřevěného plotu


Hustejvercajk.cz přináší tipy a nezávislé recenze veškerého nářadí. Ve videích Jirky najdete spoustu tipů a triků, které oceníte (nejen) při svém kutilství. Jirka testuje také produkty Artisanu a na jeho kanále si můžete poslechnout například video o označování palubek, které vzniklo v rámci společné kooperace. Nám to nedalo a Jirku jsme vyzpovídali v několika otázkách. V rozhovoru nám popsal projekt, který nikdy nedokončil a několik doporučení při stavbě dřevěného plotu.Jirko, jaký pro tebe byl z hlediska práce rok 2020?

Byl to určitě jeden z nejtěžších roků. Práce bylo hodně, ale různá omezení to všechno dost komplikovala a především jsem se mnohem víc musel doma starat o svoje tři děti. Moje žena je lékařka a tak jsem musel kromě chlapa v dílně mnohem intenzivněji fungovat i jako táta.

JIrka z Hustej Vercajk

A co všechno plánuješ v tomto roce?

Těch plánů je hromada a už teď vím, že to nemám šanci stihnout. Letos začínám projekt nového domu, ale nejvíc se těším na stavbu své vysněné dílny, abych se tak mohl přesunout z provizorních prostorů, které naopak musím začít přestavovat na ordinaci pro ženu. Do toho mě čeká plot, terasa, stromní skrýš, dveře do domu, brány… no prostě projekty tak na dalších 5 let.

Základy na stavba domu, postavený dům

Jak ses dostal k natáčení videí?

Začínal jsem s Vercajkem jako klasickým internetovým portálem. Po pár letech ale přišel YouTube a doba se změnila. Najednou lidi chtěli obsah konzumovat formou videa a nikdo už nechtěl nic moc číst. V té době jsem si řekl, že to také zkusím. Inspirací mi byla videa z Ameriky, kde jsem v té době pracoval na stavbě.

Jakou techniku používáš k natáčení?

Vlastně toho používám hodně a každý rok se to mění. V prvopočátcích jsem točil na no name akční kamery. Pak přišlo GoPro. Pak nastoupily zrcadlovky, kterých jsem vystřídal docela dost. Aktuálně používám Panasonic GH5. Ale s tím, jak se posunuly telefony, tak toho čím dál tím víc točím i jen na mobil se steadycamem. Ročně do techniky nasypu několik desítek tisíc, abych držel nějakou rozumnou kvalitu.

Hustej Vercajk - vše o nářadí

Vzpomeneš si na projekty, do kterých ses pustil, ale nedokončil jsi je?

To je zákeřná otázka :). Jeden mě do dnešního dne straší. Chtěl jsem si tehdy udělat velkou selskou bránu a vrátka. Moje žena mi tehdy k narozeninám dala poukaz na pár kubíků sibiřského modřínu a dodneška to není hotové. Vrátka jsou opřená v dílně a vrata připravená na slepení, ale prostě pořád nebyl čas nebo prostor to dokončit a v mezidobí jsem to trochu přehodnotil a změnil rozměry, takže by mi tam už ani nepasovala.

Jaký největší projekt máš za sebou, na co jsi fakt pyšný?

Určitě je to přestavba a totální rekonstrukce památkového domu. Nedá se to ani považovat za jeden projekt, protože to jsou vlastně desítky navzájem provázaných miniprojektů. Pyšný jsem hlavně na to, že jsem nepolevil ze své vize a nároků na kvalitu a provedení. Vždy, když docházel čas, anebo peníze, tak jsem si říkal, že to udělám jednoduše. Ale nakonec jsem si vždy řekl, že to tomu baráku nemůžu udělat a zprznit ho nějakou lacinou náhražkou, která se k němu nehodí.

Jedním z tvých aktuálních projektů je celodřevěný plot. Proč je podle tebe dobré použít na plot zrovna modřín?

Protože si hodně věcí dělám sám a často pro svoje potřeby, tak moc dobře vím, kolik za tím je práce a času. Proto se u projektů vždycky snažím myslet dopředu a použít ty nejkvalitnější a nejodolnější materiály, abych za pár let nemusel věci opravovat a renovovat. To by stálo zase spoustu času a ve finále o mnoho víc peněz než ten rozdíl, když rovnou nakoupím odolnější modřínové dřevo než třeba smrk.

Na co si dát ještě pozor při montáži vlastního celodřevěného plotu?

Důležité je dobře promyslet a dimenzovat základy. Často lidi podceňují, jakou obrovskou sílu má vítr, který se do té obrovské plaňkové plochy opírá. Druhá věc je kvalitní nátěr a finální ošetření řezných hran, které budou nejvíce trpět vodou i sluncem.

Ukázka ošetření řezných hran    Ukázka ošetření řezných hran

Jakou jsi zvolil finální úpravu plotu?

Použil jsem finskou barvu Tikkurila. S architektkou jsme vybrali odstín, který se hodí k fasádě a současně jsme velmi podobný našli na starých kolorovaných fotografiích na okolních staveních. Tikkurilu u nás, mám pocit, moc lidí nezná, ale pokud ji používají ve Finsku na dřevěné domy a funguje, tak myslím, že i v našich zeměpisných šířkách dokáže odolat živlům.

Pokud bys doporučoval Artisan svým známým, z jakého důvodu by to bylo?

Jedna věc je, že v dnešní době je online prodej prostě nejjednodušší a nejrychlejší. Druhá je, že za sebou mám objednávky barev i materiálu na záklop půdy, terasu a plot, a řezivo, které přišlo bylo v super kvalitě. Obecně mám totiž problém třeba s řezivem z hobbymarketů, kde najít kus rovného trámku nebo slušný prkno je často opravdu boj. Takže je to čistě moje dobrá osobní zkušenost.

Záklop půdy - Co jsou palubky A, B, C, AB a BC?

Záklop půdy je v podstatě stejný jako klasická stavba dřevěné podlahy na rošt. Jirka se rozhodnul použít podlahové palubky kvality BC.

Produkty zmiňované ve videu:
Podlahové palubky kvality AB.
Podlahové palubky kvality BC.
Obkladové palubky.
Více o naší dopravě: Doprava vozy Artisan.

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán pergoly Hurikán pergoly