Z čeho vyrobit dřevěnou fasádu?

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Z čeho vyrobit dřevěnou fasádu?

Dřevěná fasáda může mít desítky a desítky podob podle toho, jaký zvolíte materiál a postup práce. Z čeho můžete vybírat?

Latě

Latě relativně malým průřezem (maximálně 4x8 cm) vytvářejí obzvlášť jemně členěný vzhled domovního pláště. Mohou být připevněny jak horizontálně, tak vertikálně, přičemž odstup mezi jednotlivými latěmi by měl být minimálně 7 mm (doporučuje se ≥ 10 mm). Při horizontálním položení je nutno použít latě se skosenou horní a spodní hranou, aby se zlepšil odtok vody.

Palubky

Palubky existují v různých profilech, které se postarají o různý vzhled. Nejjednodušší formou profilu je čtyřstranně hoblované prkno s pravoúhlým průřezem.

Čtyřstranně hoblovaná prkna mohou být podobně jako fasády z latí položena svisle nebo vodorovně. Zvláště strukturovaný vzhled může být docílen tím, že některá prkna upevníme na fasádu užší stranou.

Další formu obložení čtyřstranně hoblovanými prkny představuje překrývaná fasáda, kdy jednotlivá prkna leží jako šupiny přes sebe. Překrývaná fasáda je většinou montována vodorovně, svislé obložení je spíše výjimkou.

Protože při běžném vodorovném položení je každé prkno částečně chráněno prknem přes něj ležícím, vzniklá u neošetřených prken charakteristické "pruhovité" zašednutí.

Obložení palubkami může být jak horizontální, tak vertikální, ale i šikmé resp. diagonální. Pokud plánujete obložení palubkami, je nutno dbát na to, aby byly použity speciální softlinové profily se zaoblenými hranami.

Typické profily pro použití na fasády jsou pouze částečně dány národními normami. Kromě toho existují další normami nepopsané profily jako např. profily s kónickým průřezem k vodorovnému obložení, které jsou rovněž použitelné a velmi vhodné.

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán slev - Deskový materiál Hurikán slev - Deskový materiál