Jak vyrobit hmyzí hotel a zajistit si tak krásnou zahradu

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Hmyzí domek: užitečný pomocník i zahradní dekorace

Jak vyrobit hmyzí hotel a zajistit si tak krásnou zahradu

Na našem facebookovém účtu Artisan jsme uspořádali soutěž o nejzajímavější zahradní projekt ze dřeva. A právě hmyzí hotel, nebo chcete-li hmyzí domeček, nám udělal velkou radost. Je totiž užitečným pomocníkem i zahradní dekorací. A právě na jaře je na jeho výrobu nejlepší čas. Proč hmyzí hotel na zahradě mít a jak na něj?

Co je hmyzí hotel a jak vaší zahradě prospěje?

Hmyzu v přírodě rapidně ubývá a vědci dokonce varují, že do sta let by mohla vyhynout třetina všech druhů. To je velmi znepokojující zpráva vzhledem k tomu, že naše příroda je na hmyzu závislá. Ale dost negativních prognóz. Pomocí hmyzího hotelu můžete přispět k udržení hmyzí populace a ještě podpořit krásu a zdraví vaší zahrady.

Proč je pro ni hmyz tak důležitý? Opylovači jako včely, čmeláci, motýli a někteří brouci jsou nezbytní pro ovocné stromy a keře. A pak jsou tady škvoři, berušky, zlatoočka nebo ploštice, které vás zbaví nechtěných škůdců. Čistě ekologicky a bez postřiků.

A co to teda ten hmyzí hotel je? Je to dřevěný domeček navržený tak, aby hmyzu poskytl bezpečné útočiště, kam může klást svá vajíčka a dále se rozmnožovat. Vaše zahrada se tak stane jeho domovem.

Přivítejte s námi jaro a vyrobte si hmyzí hotel, který do vaší zahrady přiláká hmyzí obyvatele. Čím více domečků na zahradách postavíme, tím více dokážeme přírodě pomoct.

Jdete do toho s námi? Pak budete potřebovat:

  • dřevěná prkna bez povrchové úpravy
  • přírodní materiál z lesa na výplň domečku
  • nerezové vruty
  • ekologický olej na dřevo Adler Pullex

Jak vyrobit hmyzí hotel

Základem hmyzího hotelu je dřevěná konstrukce vyplněná přírodními materiály. Fantazii se meze nekladou a i velikost hmyzího hotelu je čistě na vašem uvážení. Přesto je několik základních pravidel, kterými byste se při výrobě hmyzího hotelu měli řídit. Nejde ale o nic náročného.

Výherci naší soutěže panu Janíkovi trvala výroba s pomocí syna jeden a půl dne. Během odpoledne vytvořili kostru domečku a druhý den do něj vkládali přírodniny. 

Výroba kostry hmyzího domku   Dřevěná konstrukce hmyzího hotelu

Kostra hmyzího hotelu

Výherní hmyzí hotel je vyrobený z tvrdého dřeva. My bychom doporučili konkrétně smrková nebo modřínová prkna (palubky), překližku nebo dřevotřísku. Tvar může být vertikální i horizontální s hloubkou alespoň 15 cm. Jestli bude připomínat skutečný domeček nebo bude třeba kruhový, je zcela na vás.

Na co ale určitě nezapomeňte, je stříška, aby do hmyzího hotelu nezatékalo. Zadní část je také třeba zakrýt, jinak by se z něj stala občerstvovací stanice pro ptáky. K tomu můžete kromě dřevěných desek použít například pletivo s malými oky nebo stejně jako pan Janík postavit hmyzí hotel k vysokému zděnému plotu. Konstrukci uchyťte pomocí nerezových vrutů.

Co použít na výplň

„Výplň domečku jsme udělali z toho, co les a příroda dala - rákos, kůra, haluzky, špalky, šišky a nastrouhané kartonové krabice, co jsme měli doma,” prozradil jeho autor. Stačí si tedy udělat procházku po lese a materiálu nasbíráte více než dost. Skvělou výplní je také mech, suchá tráva, žaludy, kaštany nebo třeba prázdné makovice. Čím více druhů výplně použijete, tím více druhů hmyzu přilákáte.

Škvorům a beruškám se budou líbit šišky a suchá tráva. Ty umístěte do spodních pater hotelu. Včely samotářky, čmeláci a zlatoočka se zase rádi zabydlí v chodbičkách z klacíků a větviček. Skvěle jim poslouží i polínka, do kterých vyvrtáte dutinky hluboké 3 až 10 centimetrů. Ty budou proto ideální pro horní patra domečku.

Výplň se snažte poskládat tak, aby vše hezky drželo a nevyčnívalo mimo konstrukci. Domeček pak bude stabilnější a výplň nezačne hned plesnivět.

Čím hmyzí hotel natřít

Pan Janík natřel konstrukci hmyzího hotelu barvou určenou na venkovní dřevěné plochy. To určitě doporučujeme, výrazně tak totiž prodloužíte životnost vašeho díla. Ještě šetrnější bude ekologický nátěr, jako je Adler Pullex Aqua Terra. Tento olej je zcela bez ředidlových látek a změkčovadel, a tak je pro hmyzí hotel ideální volbou. Nijak nezatíží přírodu a hmyzím obyvatelům nebude vadit.

Kam umístit hmyzí domeček

Pro umístění hmyzího domečku není žádné obecné pravidlo. Výherní hmyzí hotel stojí u zděného plotu, aby byla jeho zadní strana chráněna před ptáky. Postavit ho můžete i ke zdi domu, ale to jedině na trávu a tam, kde vám hmyz nebude nijak vadit. Volně stojící domeček pak může být v podstatě kdekoliv na zahradě. Pokud si s ním vyhrajete, bude i krásnou zahradní dekorací.

Hmyzí hotel nezapomeňte pravidelně kontrolovat, aby se v něm neusadily plísně nebo parazité. Výplň je dobré měnit jednou za rok, navrtaná polínka pak stačí jednou za tři roky. Snažte se ale najít vhodný čas, kdy zrovna nemají obyvatele.

Pokud se do hmyzího hotelu pustíte i vy, přejeme vám, ať se dílo vydaří a najde si ty správné hmyzí obyvatele. Ale pozor, radost z práce se dřevem je návyková.:-) Určitě to nebude váš jediný výtvor, jak potvrzuje i pan Janík: „Projektů mám v hlavě ještě mnoho. Chceme si vytvořit dřevěnou solární lampu, určitě ještě naděláme pár ptačích budek a dřevěný stojan na kola.”

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.