Koupací sudy na zahradě: Horký vs. studený

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Koupací sudy pro relaxaci

Koupací sudy na zahradě: Horký vs. studený

Koupací sud

Koupací sud! Co to je a proč ho mít na zahradě? Máme pro vás odpověď. Koupací sud vám dopřeje relaxační lázeň, kdykoliv během roku, bez ohledu na počasí. Jak sud vybrat, pečovat o něj a co vám může nabídnout? To vše a mnohem víc se dozvíte v našem článku. Pojďte s námi společně odhalit tajemství koupacího sudu. 

Relaxace v horkém sudu: Masáže a bublinky pro dokonalý zážitek

Koupací sudy jsou ideální pro relaxační horké koupele, které můžete ještě vylepšit masážními či bublinkovými tryskami. Ohřev vody v sudu probíhá díky kamnům na dřevo umístěným buď uvnitř, nebo vně samotného sudu. Sudy poskytují nezapomenutelný relaxační zážitek, ale také skvěle ladí s přírodním vzhledem vaší zahrady.

 

Zdravotní účinky horkého koupacího sudu

Říkáte si, proč byste měli upřednostnit koupací sud před bazénem? Třeba proto, že oproti běžnému bazénu má neocenitelné zdravotní výhody. Odstraňuje stres, přispívá k celkové relaxaci, napomáhá k uvolnění ztuhlých svalů a regeneraci po sportovních aktivitách. Koupání v sudu může posílit imunitní systém, zlepšit krevní oběh, a dokonce přispět k lepšímu spánku. Čerpejte radost a zdraví z každé chvíle strávené v této teplé lázni.

Účinnější než finská sauna

Koupací sud nebo sauna? Na první pohled jsou to dva odlišné způsoby relaxace, ale oba tyto způsoby odpočinku mají na naše tělo podobné pozitivní účinky. Překvapivě jsou však koupací sudy mnohem jemnější k našemu organismu. Při koupání v horkém sudu se zahřívá především tělo, což chrání hlavu a mozek před přehřátím. Tím se stává horký sud skvělou alternativou i pro ty, kteří nesnesou pobyt v sauně.

Artisan TIP Vytvořte si na zahradě vlastní wellness zónu a spojte to nejlepší z obou světů. Zkombinujte saunu a koupací sud pro osvěžující ochlazení. Užívejte si ideální kombinaci horka a studené vody pro maximální pohodu a regeneraci.

 

Otužujte se v koupacím sudu pro posílení těla a mysli

Neláká vás horká koupel a dáváte přednost otužování? I pro vás je koupací sud vhodný! Koupací sudy nabízejí ideální řešení pro otužování. Otužování má mnoho benefitů, podporuje imunitu, prokrvuje tělo, působí proti nemocem a posiluje psychickou odolnost. Pro vlastní otužovací rituál si vyberte sud bez ohřevu.

Otužování s rozvahou: Zásady pro otužovací proces

Než se ponoříte do chladné koupele, připravte svaly a klouby na změnu teploty. Krátká rozcvička před koupelí může přispět k lepšímu přizpůsobení těla. Po vynoření proveďte opět krátkou rozcvičku, která pomůže svalům relaxovat. Je důležité tělo rychle a intenzivně osušit ručníkem. Tím nejenže dosáhnete efektu masáže pokožky a prokrvení, ale také přispějete k rychlému prohřátí organismu. 

Otužujte se s certifikovanou koučkou Eliškou: Wim Hofova metoda v koupacím sudu a cesta k celkovému zdraví

Stále rozšířenější Wim Hofova metoda spojuje dechové techniky, chlad a meditaci. Je to cesta objevování vlastního dechu a jeho síly. Proč tuto metodu nezačlenit i pro otužování v koupacím sudu? Zeptali jsme se certifikované koučky této metody, jak nacházela vlastní cestu k otužování a jak tato metoda může ovlivnit tělo a mysl. Otužujte se v koupacím sudu a přijměte výzvu otužování s rozvahou.

Koučka Wim Hofovi metody

V kolika letech a proč jste se rozhodla začít s otužováním?

Údajně jsem poprvé v 5 letech projevila zájem o otužování, když jsem vyjádřila přání být sprchována studenou vodou. Nicméně, před třemi lety, ve věku 26 let, jsem se k otužování vrátila s jasným a silným důvodem. Bojovala jsem s nespavostí a úzkostmi, což mě motivovalo hledat alternativní cesty ke zlepšení svého fyzického a duševního zdraví.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi otužováním v dřevěném sudu a v přírodním prostředí, jako je řeka nebo rybník?

Otužování v tekoucí řece bývá náročnějších, protože tekoucí voda z nás neustále bere teplo. Výhody otužování v sudu vidím v tom, že se můžete o něco opřít a pevná opora je při otužování vždy výhodou. Celkově se v sudu lépe uvolníte a lépe přijmete dočasný diskomfort, který otužování přináší.

Co vše obnáší naučit se správně ovládat Wim Hofovu metodu?

Metoda Wima  Hofa se skládá ze 3 pilířů a to specifické dechové techniky, chladové terapie a určité kontroly mysli. Během základního kurzu, který běžně trvá 4 hod. je možné vše na vlastní kůži zažít a získat tak dovednosti pro samostatnou praxi. Pravidelné cvičení pak přináší hlubší porozumění. Je to jak s jakýmkoliv jiným tréninkem. Stejně jako u jakéhokoliv jiného tréninku platí “Trénink dělá mistra".

Co pro vás znamenalo setkání s panem Wim Hofem?

Setkání s Wimem Hofem pro mě znamenalo uvědomění si, že i osoby, ke kterým “vzhlížíme”, jsou také “jenom” lidé. Je skvělý, lidský, skromný a občas trochu hlasitý.
Věřím ve stejné hodnoty jako on, konkrétně v to, že jsme silnější, než si obvykle připouštíme. Lidský potenciál je obrovský, ale často se omezujeme v rámci našich vlastních myšlenkových hranic.

Koučka a pan Wim Hof

Existují nějaké konkrétní výzvy, se kterými jste se setkala při začátcích s otužováním?

Ze studené vody jsem měla vyloženě strach. Přiznám se, že jsem považovala studenou sprchu za něco, co nepřežiju. Každopádně to pro mě byla opravdová výzva. Bolelo to, nebylo to příjemné a proces adaptace při celotělovém ponoru, když venku mrzlo, vyžadoval silnou vůli a mysl.

Jaký je váš oblíbený tip pro ty, kteří teprve začínají s otužováním?

Zaměřit se na svůj dech, nadechnout se nosem a vstoupit do oblasti parasympatické nervové dominance. Prodloužit výdech a uvolnit se. Napětí vytváří další napětí, což není prospěšné. Prvních pár vteřin bývá nejhorších, důležité je neleknout se a neutéct. Není potřeba nic přehánět, obzvláště při chladové terapii, kde méně často znamená více. Stačí 20 vteřin až maximálně dvě minuty pro získání všech blahodárných benefitů.

Eliška

Pokud vás zajímá více, mrkněte na Instagram nebo navštivte web, kde se dozvíte ještě víc o jejím přístupu k otužování a její cestě ke zdravému tělu a klidné mysli. Můžete zde najít i užitečné rady, které vám pomohou při začátcích vaší otužovací cesty. Eliško, děkujeme za krátký rozhovor. 

Výběr dřeva pro koupací sud: Klíč k odolnosti sudu

Zaujal vás koupací sud natolik, že zvažujete jeho pořízení? Koupací sud si můžete koupit již hotový. Co takhle si ale koupací sud navrhnout dle vašich požadavků a vyrobit si ho? Nejdůležitější je správný výběr dřeva, který je základním stavebním kamenem a ovlivní životnost vašeho sudu. Nejčastěji používaným dřevem je kanadský modřín, červený cedr nebo také smrkové dřevo či sibiřská borovice. Velmi vyhledávaným dřevem pro stavbu koupacího sudu je tepelně opracované dřevo ThermoWood®, které není citlivé na střídání vlhkého a suchého prostředí. 

 Thermowood

Jak o celodřevěný sud pečovat?

Dřevo potřebuje pravidelnou péči a jinak tomu není ani v případě použití dřeva pro koupací sudy. Ale jak je to s nátěry? Nátěr musí být zdravotně nezávadný a nejvhodnější je použití oleje, například OSMO UV Olej. Ale pozor, nátěr je třeba provést až po jedné sezóně používání, aby mělo dřevo čas nasáknout vodu a tím se zabránilo protékání.

Údržba vody v koupacím sudu

Pro udržení kvality vody je důležitá pravidelná péče. Organické nečistoty, jako je pot a odmočené šupinky kůže, mohou rychle ovlivnit čistotu vody. Proto je filtrace nezbytná, zvláště při častém užívání. Využitím filtrace se vyhnete časté výměně vody. S péčí o vodu můžete prodloužit životnost svého koupacího sudu a užívat si každou koupel.

Artisan TIP Při používání sudu k otužování byste neměli zapomenout v zimním období přidat do vody sůl, aby jste předešli zamrznutí vody.

Krycí víko

Pro udržení čistoty vody a optimální teploty jsou krycí víka nezbytná. Investujte do kvalitního krycího víka a zajistěte si tak optimální podmínky pro koupel ve vašem sudu.

 

Doplňky ke koupacím sudům

Přizpůsobte si koupací sud svým představám a vytvořte si tak ideální prostor pro relaxaci. Schůdky usnadní vstup do sudu, zatímco pohodlné opěrky hlavy nebo police na nápoje zajistí maximální komfort během relaxace. 

 

Sud nemusí být pouze kulatý

Zapomeňte na to, že sud musí být jen kulatý! Sud může mít i atypický tvar, například obdélník. Kulatý tvar obvykle umožňuje větší kapacitu, ideální pro koupele s přáteli, zatímco obdélníkové a jiné tvary jsou často vhodné pro dvě osoby. Volba je na vás.

 

Nyní, když znáte tajemství koupacího sudu, pojďte si vybrat ten svůj a ponořte se do světa relaxace, zdraví a pohody, který vám na zahradě může poskytnout.


 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán Terasy a Fasády Hurikán Terasy a Fasády