Seznam jarních úkolů pro údržbu zahrady i domu

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Jarní údržba zahrady i domu - na co nezapomenout?

Seznam jarních úkolů pro údržbu zahrady i domu. Na co nezapomenout?

Jaro je ten správný čas, kdy se pustit do údržby zahrady a domu. Péči totiž potřebuje nejen veškerá zeleň, ale i terasa, plot nebo zahradní nábytek. Podíváme se na to, co všechno kolem domu na jaře zkontrolovat a v případě potřeby natřít, opečovat nebo zcela renovovat. Aby váš dům i zahrada jen zářily a vydržely sloužit co nejdéle.

Sezna, jarních úkolů pro údržbu zahrady i domu

1. Terasa

Ať už je vaše terasa z jakéhokoliv materiálu, každé jaro i podzim je potřeba ji pořádně vyčistit tlakovou vodou. U dřevěné terasy použijte na velmi znečištěná místa drátěný kartáč, a to vždy ve směru vláken.

Pokud máte terasu z WPC materiálu, plastových prken, kamene nebo s dlaždicemi, máte hotovo. Jestli jste ale vsadili na krásu dřeva, bude následovat další péče. Jednou ročně je potřeba dřevo natřít terasovým olejem. Ještě než se do toho ale pustíte, pozorně se podívejte, jestli dřevo nezačalo šednout. To jsou totiž první známky zvětrávání, které je dobré podchytit včas.

Má dřevo šedý nádech? Pak se nabízí dvě možnosti. Buď celý povrch mechanicky zbrousíte, nebo použijete šikovné odšeďovače dřeva, které stačí nanést pomocí kartáče a opláchnout vodou. Po odšeďování je vždy potřeba terasové dřevo natřít olejem.

Ke konečnému nátěru můžete použít olej s pigmenty Adler Pullex Bodenöl nebo REMMERS Top terasový olej. Oba dva vizuálně sjednotí barevnost dřeva a hlavně mu dodají potřebnou ochranu. Olej nanášejte rovnoměrně v tenké vrstvě ve směru vláken dřeva. Po asi 12 hodinách aplikujte druhou vrstvu a nechte zaschnout. Vaše terasa bude opět zářit.

TIP: Stavbu terasy teprve plánujete? Pak nepřehlédněte náš článek Inspirace pro terasu: která bude ta pravá pro vás?

2. Pergola a altán

Pokud máte nad terasou dřevěnou pergolu nebo vám zahradu zdobí celý dřevěný altán, věnujte pozornost i jim. Nátěr je zpravidla potřeba obnovit po 3–9 letech. Záleží na kvalitě použitého přípravku a působení okolních vlivů.

Jsou-li na povrchu dřeva nesoudržné vrstvy staré barvy, čeká vás nejdříve důkladné broušení. Případné nerovnosti a poškození vám pomůže zahladit tmel na dřevo.

Když máte povrch připravený a očištěný, doporučujeme nejdříve použít impregnaci na dřevo, která prodlouží jeho životnost. Impregnaci ale můžete použít pouze v případě, že jste dřevo zbavili veškerého starého nátěru.

Pak už následuje vrstva lazury nebo krycí barvy. Kterou z nich vybrat? Obě dvě nabízí stejně kvalitní ochranu, a tak můžete vybírat především podle toho, jaký si přejete konečný výsledek. Lazura je polotransparentní, a tak nechá prosvítat strukturu dřeva. Krycí barva jeho povrch zcela překryje.

3. Zahradní nábytek

Terasu s pergolou jsme probrali. Teď přichází na řadu zahradní nábytek, abyste si měli při vychutnávání venkovní pohody na co sednout. Pokud máte posezení z plastu, ratanu nebo jiných bezúdržbových materiálů, můžete zvesela pokračovat k dalšímu bodu.

Jestli jste ale neodolali kráse dřeva nebo kovu a vypadá to, že by si zasloužili obnovující péči, poradíme vám, jak na to.

Zahradní nábytek ze dřeva

Začal už dřevěný nábytek šednout? Pak vás stejně jako u terasy čeká odšeďování, a to opět buď mechanickým broušením, nebo pomocí speciálních odšeďovačů. Postup je stejně jednoduchý. Na očištěné dřevo pomocí štětce nanesete odšeďovač, necháte působit a opláchnete vodou.

Pak už stačí nábytek natřít speciálním olejem, který dřevo ochrání od nástrah počasí. Pokud jste nábytek neodšeďovali, před novým nátěrem povrch jemně zbruste smirkovým papírem nebo brusnou houbičkou o zrnitosti P80–120. Pokud je na nábytku starý nesouměrný nátěr, zcela ho odstraňte. Tady pro vás máme podrobný návod, jak natřít zahradní nábytek.

Podívejte se, jak probíhala renovace 40 let starých dřevěných židlí pod rukama YouTubera BradmanTom.

Zdobí vám zahradu dřevěná lavička? Při její renovaci postupujte stejně, ale pro nátěr použijte lazuru Adler Pullex 3in1 Lasur. Nechá vyniknout nádhernou kresbu dřeva a ochrání ho před UV zářením i deštěm. Pokud jsou latě poškozené a potřebují zcela vyměnit, můžete zvolit už opracovaná přírodní smrková nebo barvená prkna na lavičku. Ušetříte si spoustu práce.

Zahradní nábytek z kovu

Většina kovového zahradního nábytku už se vyrábí z antikorozního materiálu, abyste s ním neměli žádnou práci. Možná vám ale zahradu nebo terasu zdobí poctivý historický kousek, který by si zasloužil druhou šanci.

Jak na to? Nejdříve s pomocí obouručního kartáče obruste zbytky původního nátěru a rzi. Pak povrch dobře odmaštěte například odmašťovačem ETERNAL. A na závěr už zbývá vybrat barvu. Pokud máte nábytek chráněný pod střechou,  můžete natírat antikorozní barvou ETERNAL, která má vysokou odolnost proti UV záření. Jestli máte například lavičku, která je na zahradě kromě slunce vystavená i dešti, doporučujeme použít barvy Balakryl 2v1.

4. Plot

Zkontrolujte celý plot, jestli není nikde poškozený. U WPC a plastového plotu budete nejspíš bez práce, protože velmi dobře odolává všem nástrahám počasí i škůdcům. U dřevěného a kovového plotu bude možná potřeba nový nátěr. Podíváme se na to, jak jim navrátit zdravý vzhled.

Dřevěný plot

Pokud jsou některé plotovky poškozené a potřebují výměnu, můžete sáhnout po už upravených přírodních plotovkách nebo i nabarvených plotovkách, které vám značně ušetří práci. Nové přírodní plotovky i ty původní, které mají poškozený nátěr, je pak potřeba natřít ochrannou lazurou.

Doporučujeme tenkovrstvou lazuru ADLER Pullex 3in1, která zároveň impregnuje, a tak s ní provedete základní nátěr i konečné ošetření najednou. Dřevo pak bude přirozeně matné, voděodolné a chráněné proti škůdcům, houbám a plísním.

Tenkovrstvá lazura ADLER Pullex 3in1 lasur

Kovový plot

Pokud barva plotu není nijak zásadně poškozená a plot nereziví, můžete ho rovnou opatřit novým nátěrem. V opačném případě ale bude potřeba starou barvu a rez nejdříve důkladně odstranit. Použijte k tomu oboustranný drátěný kartáč a pro menší plochy hrubý smirkový papír na kov.

Před nátěrem povrch dobře očistěte, usušte a odmaštěte například odmašťovačem ETERNAL. Pro nátěr doporučujeme vodou ředitelnou barvu ETERNAL na kov, která má skvělou přilnavost a antikorozní pigmenty. Nanášejte ji pomocí štětce, vysokotlakým bezvzduchovým stříkáním, nebo válečkem.

Pozor!
Nekombinujte syntetickou a vodou ředitelnou barvu. Vodou ředitelná barva nebude na původním syntetickém nátěru držet.

5. Okna a dveře

Pravidelnou péčí o okna a dveře výrazně prodloužíte životnost jejich nátěru. Jednou ročně je proto doporučujeme ošetřit pečujícími přípravky, jako je udržovací sada na okna a dveře od ADLER nebo REMMERS. Co dokáže? Uzavře drobné trhliny a póry v nátěru, ochrání povrch před znečištěním a vytvoří na něm vodoodpudivý film. Spolehlivě tak oddálíte příští renovaci.

Zmíněné přípravky REMMERS jsou určené speciálně pro dřevěná okna a dveře. Sadu ADLER pak můžete použít na dřevěné, ALU i PVC povrchy nejen oken, ale i dveří a zahradního nábytku.

6. Okapy

V neposlední řadě je potřeba po zimě zkontrolovat okapy. Pokud v nich nemáte nainstalovány lapače listí, bude nutné je vyčistit. Při té příležitosti také zkontrolujte, jestli se pod silnou pokrývkou sněhu okapové háky nebo samotné žlaby někde neprohnuly. Pokud ano, je potřeba to co nejdříve opravit, aby celý okapový systém správně fungoval.

O většinu moderních materiálů už nemusíte nijak pečovat, některé typy okapů ale vyžadují jednou za čas obnovu nátěru. Jestli je to případ i vašich okapů, poznáte podle odlupující se barvy a rzi. S okapy je trochu obtížnější práce, zvažte proto pomoc profesionálů.

Pokud se ale rozhodnete do toho jít sami, čekají vás tyto kroky: demontáž okapů, odstranění starého nátěru, důkladné odmaštění, nanesení nového nátěru a opětovná montáž. Pro nátěr doporučujeme univerzální antikorozní barvu na kovy ETERNAL.

A tím jste s jarní údržbou zahrady a domu u konce! Teď už stačí opečovat všechnu zeleň a těšit se na první pořádně teplé dny strávené na terase. Máte chuť pustit se ještě do jednoho zahradního projektu? Postavte si hmyzí hotel a udělejte tak z vaší zahrady útočiště pro užitečný hmyz, kterého v přírodě stále ubývá.

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán terasy Hurikán terasy