Připravte dřevěnou terasu na zimu - přehledný manuál

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Péče o dřevěnou terasu nejen před zimou

Jak připravit dřevěnou terasu na zimu

Podzim je ideální období na dohnání kutilských restů z léta a hlavně přípravu zahrady a domu na přicházející zimu. V tomto článku přinášíme návod, jak na ošetření dřevěných teras nejen před zimním obdobím.

Ošetření dřevěné terasy nejen před zimním obdobím

Dřevěná terasa má mnoho výhod. Přírodní vzhled tohoto materiálu dodá terase na útulnosti a každá strávená chvíle je provoněná nezaměnitelným aroma. Abyste terasu mohli využívat co nejdéle, je nutné dřevu věnovat náležitou péči a poskytnout materiálu důležitou ochranu před rozmary počasí.

Neošetřené dřevo praská a zanáší se do něj nečistoty, různé plísně a nesmíme zapomínat i na oděrky způsobené kamínky v podrážce. Připomeneme si, jak na ošetření a co je k němu potřeba.

Kdy terasu ošetřovat?

Když změní dřevo barvu a voda se do něj vsakuje. Vhodné je věnovat dřevěné terase péči alespoň dvakrát do roka. Před sezónou na jaře a před zimou.

Venkovní teplota by měla být mezi 10–25 °C a nesmí pršet. Vhodné je teplejší počasí přelomu září a října.

Úklid především

Před samotným ošetřením terasy musíte sklidit rostliny a zahradní nábytek. Začněte zametením a omytím terasy vodou, majitelům vysokotlakých čističů doporučujeme do 80 barů síly proudu.

Čištění terasy pomocí vysokotlakého čističe

Pokud už vaše dřevěná terasa získala stříbrný nádech, využijte navlhčený povrch rovnou pro aplikaci odšeďovačů. Vybírat můžete mezi značkami Remmers nebo ADLER a nanášejte pomocí speciálního kartáče OSMO či štětců ANZA na celý povrch terasy.

Oběma přípravkům stačí působit cca 15 minut a poté kartáčem (a ve směru vláken dřeva) začněte terasu čistit. Vykartáčované dřevo stačí už jen opláchnout vodou a před dalšími kroky jej nechte alespoň den až dva oschnout.

Artisan radí

První nátěr

Pokud máte dřevěnou terasu novou, čeká vás první nátěr. Exotické terasy neošetřujte ihned po montáži. Doporučujeme počkat cca 2–3 měsíce po pokládce, protože dochází k přirozenému vyplavování látek. Po jejich vyplavení pak bude terasa lépe absorbovat olej. Ohledně typu dřeva a následné péče vám poradí prodejce. Terasy ze sibiřského modřínu a thermo dřeva ošetřete hned po montáži.

Jak na to?

Na očištěnou terasu přijde ochranná vrstva. Olej proniká hluboko do materiálu, neoprýská se a neodlupuje, přičemž zajistí dostatečnou ochranu. Díky oleji je dřevo i částečně voděodolné a uchová si zdravý vzhled, zároveň může stále dýchat a vlhkost tak uniká ven. Nátěr dřevo konzervuje a chrání před rozmary podzimního a hlavně zimního počasí. Zbývá jen vybrat, který z olejů je ten pravý a nezapomeňte na nářadí ANZA určené přímo k ošetření terasy.

Artisan radí

Vybírat můžete mezi:

ADLER

Rakouský výrobce nabízí opravdu širokou paletu barev terasových olejů. Namícháme vám ten pravý odstín přesně podle přání. A kdo váhá, poštou zasíláme dřevěný vzorník barev.

Půjčujeme a rozdáváme vrźorníky barev

Olej nanášejte v tenké vrstvě, aby se stíhal vsakovat a po cca 12 hodinách můžete aplikovat druhý nátěr. Terasa ošetřená značkou Adler je voděodolná a chráněná proti škodlivému UV záření (krom bezbarvého oleje, který neobsahuje pigmenty).

OSMO

I německé Osmo počítá s možnou nerozhodností, proto si můžete nechat zaslat vzorník terasových olejů a vybrat barvu přesně podle vašeho gusta. A když budete chtít důkaz o dobrém výběru, nabízíme i 5ml vzorečky různých odstínů a vy si tak můžete na malém kousku dřeva vyzkoušet, zda je vybraný odstín vhodný. Všechny terasové oleje OSMO mají velkou vydatnost, což znamená, že s 1 litrem oleje si vystačíte až na 24 m2 podle typu dřeva.

Pokud máte doma bazén, nebo malé děti, rozhodně přijde vhod i OSMO Protiskluzový terasový olej. Neslouží jako samostatný nátěr, proto doporučujeme jej použít jako doplňkovou vrchní vrstvu až po řádném ošetření dřevěné terasy barevnými oleji.

REMMERS

Německý Remmers je synonymem nejen pro výbornou kvalitu výrobků a vynikající ceny. Dlouhá životnost se pojí hlavně s terasovými oleji Remmers na bázi rozpouštědel. Barevné odstíny jsou spolehlivou ochranou pro velké množství dřevin. Díky oleji bude vaše terasa odolná nejen proti UV záření, kvůli kterému dřevo často šedne, ale i proti vodě a vysoušení.

Značka má ve svém portfoliu i řadu Remmers ECO. Složení na bázi vody a obnovitelných surovin navíc s protiskluzovou složkou skvěle ochrání dřevěnou terasu před vysycháním a UV zářením. Plusem je též minimální podíl rozpouštědel.

Nátěr doporučujeme provádět plochými štětci ve směru dřevěných vláken. Za příznivého počasí je doba schnutí cca 4 hodiny a v případě potřeby můžete provést i druhý nátěr. Nářadí po skončení prací omyjte vodou.

Nabídka terasových olejů

Olejem ošetřenou terasu můžete v zimě nechat ladem, sníh není potřeba odklízet.  Naopak hrozí, že byste ochrannou vrstvu mohli koštětem poškodit a dřevo poškrábat.

Pokud ještě pořád váháte, jak svou terasu ošetřit, neváhejte se obrátit na nás. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv!      

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán pergoly Hurikán pergoly