Dřevěné obklady v interiéru

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Dřevěné obklady v interiéru: vše, co potřebujete vědět

Dřevěné obklady v interiéru: vše, co potřebujete vědět

Přemýšlíte, že si zkrášlíte domov dřevěnými obklady, a hledáte přehled užitečných informací, které by vám pomohly celý projekt naplánovat i zrealizovat? Pak jste tady správně! Máme pro vás inspiraci na různé designy dřevěných obkladů, přehled dřevěných dílů, ze kterých můžete stěny v interiéru obložit, návod na montáž i doporučení pro ošetření dřeva. Jdeme na to!

Obklady už nepatří jen na chatu

Dříve jsme vídali dřevěné obložení hlavně na chatách a chalupách. To už ale dávno neplatí. Jednak se do interiéru ve velkém vrací přírodní prvky a taky už je na výběr z celé řady různých typů obložení, které vypadají mnohem moderněji, než co známe ze stoletých chalup. Tady je trocha inspirace pro vaše nové dřevěné obklady, které dodají domovu útulnější atmosféru. Nejčastěji se dřevěné obložení dává za postel nebo televizi, fantazii se ale meze nekladou.

 

 

Dřevěné obložení stěn má i dvě užitečné funkce – izoluje teplo a hluk. Pokud tedy obložíte celou stěnu nebo i strop, můžete mít doma o něco tepleji a taky tišeji. No kdo by to nechtěl?

Z čeho dřevěné obklady vyrobit

Možností, čím obložit stěnu, máte hned několik. V obchodech najdete různé typy panelů, které už jsou smontované dohromady, a tak s nimi budete mít méně práce. Bývají ale o poznání dražší, než kdybyste si dřevěné obložení vyrobili sami, a většina těchto panelů ani není z poctivého masivního dřeva. No a kdo by se chtěl ochudit o tu krásu práce se dřevem?

Dát dohromady dřevěný obklad určitě zvládnete. Máme pro vás přehled možností, z jakých dřevěných dílů ho můžete vyrobit. Výsledek bude vypadat u každého z nich jinak.

Dřevěné palubky

Palubky jsou pro dřevěné obklady nejoblíbenější volbou. Díky peru a drážce vyfrézovaných po stranách se snadno spojují a ke stěně je můžete přitlouct tak, že hřebíčky nebudou vůbec vidět.

K uchycení můžete použít i speciální sponky, se kterými je práce ještě snazší. Sponka uchytí palubku k podkladovému roštu, příchytka se zasune do drážky palubky a přitluče hřebíčkem. Zasunutím další palubky se pak sponka zakryje.

Pro obklady v interiéru stačí palubky o tloušťce 12 – 14 mm. Z materiálů se na interiérové obklady perfektně hodí smrk nebo borovice. Jestli zvolíte variantu kartáčovaných palubek, bude mít obložení ještě výraznější přírodní vzhled a bude krásným rustikálním prvkem interiéru.

    

Dřevěné lišty

Nejsou primárně určené na dřevěné obložení stěn, dají se ale skvěle využít. Díky kvalitním cinkovaným spojům mají dřevěné lišty v naší nabídce délku až 250 cm, a tak s nimi vytvoříte spoustu krásných designů.

Dřevěné lišty jsou alternativou k lamelovým panelům, které si můžete koupit už připravené (smontované). S lištami si ale obložení snadno vyrobíte sami za zlomek ceny. Při montáži se mezi nimi zpravidla nechává menší mezera.

   

Lamely ze dřeva Thermowood®

Hledáte kvalitní a působivé dřevěné obklady? Obklady ThermoWood® si zaslouží vaší pozornost! Jsou ve variantách Luna Dual s jednou drážkou a Triple Shadow se dvěma drážkami, což dodává plastický 3D efekt.

Přirozený karamelový odstín, vytváří příjemnou atmosféru. Oceníte i jejich rozměrovou a tvarovou stabilitu. Ale co kvalita? Nemusíte mít obavy, pohledová strana a dvě přilehlé strany, každého panelu, procházejí přísnou kontrolou. A pokud se na rubové straně objeví drobné nedokonalosti, tak ty nijak neovlivňují funkčnost dřeva.

Ať už plánujete přestavbu, nebo jen toužíte po změně, ThermoWood® je volba, která vaše očekávání nejen splní, ale dokonce předčí.

Thermowood Tripl Shadow lamely Thermowood lamely Luna Dual 

Triple Shadow lamely a Luna Dual lamely v interiéru

Biodesky

Biodesky jsou velmi kvalitní dřevěné desky lepené ze tří vrstev. Mají výjimečnou pevnost a stabilitu. Vyrábí se ve velkém formátu (2050/2100 x 2500 mm), a tak s nimi docílíte minimalistického designu bez viditelných spojů. Taky vám pomůžou snadno a rychle zakrýt staré poškozené stěny.

Díky větší tloušťce (19 mm) se biodesky perfektně hodí i na podlahy. Dřevěná podlaha tak může plynule přecházet v obklad stěny, což vypadá luxusně a nadčasově. Zvažte ale dobře volbu dřeva s ohledem na jeho namáhání.

Biodesky vám rádi nařežeme do potřebné velikosti a dovezeme až ke dveřím.

  

Truhlářské překližky

Truhlářské překližky jsou vyrobené z více vrstev březových dýh. Ty jsou k sobě slepeny exteriérovým voděvzdorným lepidlem, díky kterému se nerozlepí ani při trvale vyšší vlhkosti. Pokud je ošetříte kvalitním nátěrem, vydrží bez problému i v exteriéru. Vhodnější jsou ale do vnitřních prostor.

Překližky mají vysokou pevnost a díky lepení dýh kolmo na sebe taky perfektně drží svůj tvar. Využijete je navíc na spoustu dalších způsobů – například pro výrobu polic nebo jiného nábytku. Můžete tak skvěle sladit design stěny a vybavení.

Technické spárovky

Technické spárovky jsou dřevěné desky slepené v jedné vrstvě z hranolů dřeva – lamel. Jsou ekonomickou volbou, od které ale musíte čekat o něco nižší kvalitu.

Proto jsou technické spárovky vhodné buď pro prvky interiéru, které nebudou na očích, nebo na místa, kde vám tolik nezáleží na kvalitě. Třeba obložení na půdě nebo v zahradním domku, případně i obklad stropu. Technické spárovky nemají moc rády vlhkost, proto jsou určené pouze do interiéru.

Jak na montáž dřevěného obložení

Dřevěné obložení na stěnu se nejlépe montuje na podkladový rošt. K jeho vyrobení budete potřebovat:

Maximální mezera mezi latěmi v roštu by měla být jeden metr. Pokud ale budete dělat obložení z palubek, nechte mezeru jen 40 cm, aby se palubky později nedeformovaly. Podrobný návod na výrobu roštu a montáž obkladových palubek pro vás máme v článku Montáž obkladových palubek v interiéru – kompletní návod.

Pro připevnění palubek jsou oblíbeným spojovacím materiálem sponky. Pro ostatní dřevěné díly jsou nejvhodnější kolařské hřebíky nebo silnější vruty RAPI-TEC se zápustnou hlavou. Vrutům dejte určitě přednost při montáži velkoformátových biodesek. Ani jedna z těchto variant není po namontování téměř vůbec viditelná.

Jestli se pustíte do obložení z dřevěných lišt, stačí jako podklad namontovat dvě postranní „nosné” lišty a na ně pak kolmo připevňovat další lišty, které vytvoří obložení.

A jak správně namontovat lamely ze dřeva Thermowood®? Montáž obkladů vyžaduje zručnost. Obklady můžete montovat vodorovně i svisle. Na podklad se běžně používají podkladové hranoly. Je důležité zajistit dostatečný prostor kolem konstrukce pro volné proudění vzduchu. Aby jste předešli vzniku koroze použijte nerezový spojovací materál, které zatloukejte pod úhlem 45°. Dodržení těchto základních pravidel je klíčové pro úspěšnou montáž.

Čím natřít dřevěné obložení v interiéru?

Aby obklad vydržel dlouho jako nový, potřebuje ochranný nátěr. Při výběru si pozorně přečtěte, jestli je daný přípravek vhodný do interiéru. Jinak by mohl vypouštět nebezpečné výpary.

Bezbarvý nátěr můžete nanést až po montáži obkladů. Jakkoliv zabarvené nátěry je ale potřeba nanést ještě před montáží, abyste se dostali do všech záhybů. Vybrat si můžete z široké škály odstínů, které vám pomůžou natónovat dřevo do požadovaného odstínu a sladit obklad se zbytkem interiéru.

Pro nátěr interiérových obkladů z jehličnatého dřeva doporučujeme použít ADLER Innenlasur UV 100 – tenkovrstvou lazuru s UV ochranou proti žloutnutí. Vybrat si můžete bezbarvou variantu, která nechá vyniknout strukturu dřeva, nebo barevnou variantu, se kterou dřevo natónujete do jakéhokoliv odstínu. 

Pokud byste potřebovali poradit s výběrem materiálu, jsme vám k dispozici na telefonu a rádi pomůžeme. Jestli už se do toho pustíte na vlastní pěst, přejeme, ať se dřevěný obklad povede a brzy se můžete pustit do dalšího dřevěného projektu. Inspiraci vždy najdete v naší poradně.

 608404088            info@artisan.cz         

Poptávka montážních prací

Na Váš dotaz odpovíme nejpozději do 24 hodin. Děkujeme.

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán terasy Hurikán terasy