Lukáš Stýskal: o výrobě kurníku, který bude ozdobou vaší zahrady

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Lukáš Stýskal: o výrobě kurníku

Lukáš Stýskal: o výrobě kurníku, který bude ozdobou vaší zahrady

Chcete si vychutnávat poctivá domácí vajíčka jako od babičky? Chování slepic není vůbec tak náročné, jak se může zdát. Prvním krokem je vyrobit nebo pořídit slepicím kurník, kde budou mít vše, co pro svůj spokojený život potřebují.

A přesně takové propracované kurníky, které se snadno udržují a ještě ozdobí zahradu, vyrábí už deset let náš spokojený zákazník Lukáš Stýskal. Pojďte načerpat inspiraci pro váš vlastní projekt.

Lukáši, jak dlouho už kurníky vyrábíte?

První kurník jsem vyrobil už asi před deseti lety. Ale tehdy to bylo jenom tak pro zábavu jako malý přivýdělek k práci. Vyrobil jsem ho už se záměrem, že půjde do prodeje, a za nedlouho jsem našel kupce. Pak už jsem dělal asi jeden kurník za dva měsíce.

Jak dlouho trvá výroba jednoho kurníku?

Záleží, o jaký typ a velikost jde. Já dělám i víc kurníků najednou, ne vždy jen jeden. Udělám si přípravu a vytvořím skelety. Všechno mám pak nařezané, udělaná okýnka, a tak to jde i poměrně rychle.

   

Takže za vámi zákazník nemůže přijít s tím, že chce kurník velký třeba 2 x 2 metry?
Nevyrábíte je na zakázku?

Dřív jsem zakázkovou výrobou dělal hodně. Člověk si mohl zvolit, jaké chtěl rozměry, rozložení kurníku. Musel jsem tuto možnost ale odebrat a udělat typizované kurníky.

Jak velký je největší kurník, který nabízíte? Klolik se do něj vejde slepic?

Dříve jsem dělal opravdu velké kurníky, ale ty jsem zrušil. Aktuálně mám největší typ kurníku pro 20 slepic. Plošně to vychází na 2,5 x 1,3 metru.

Vyrábíte i kurník s krytým výběhem? Kvůli ptačí chřipce by to určitě bylo užitečné.

Na tom právě pracuji. Bude to nový typ kurníku se zastřešeným výběhem. Dříve jsem dělal menší zastřešené výběhy, ale problém byl, že se tam člověk plnohodnotně nepostavil, musel se trošku přikrčovat. Můj nový typ kurníku bude mít na výšku 2,5 metru, takže bude akorát veliký.

Jinak jsem v tuhle chvíli výběhy kvůli množství zakázek omezil. Určitě to ale zase rozjedu, zákazníci se na zastřešení hodně ptají.

V tomto novém kurníku bude jiná podestýlka, než jakou jste dával do těch původních?

Tento nový typ bude vyvinutý pro hloubkovou konopnou podestýlku. Její výhodou je, že se nemusí tak často čistit. Jednou týdně se to prohrabe hrabičkami a pak se to celé vyveze na kompost. Hodně se to používá ve Spojených státech a jinde v zahraničí.

Musíte být truhlář, abyste si zvládnul kurník vyrobit?

Já sám jsem spíše kutil. Ale vždycky mě bavilo dělat s dřevem. U těch kurníků to ale není jenom práce se dřevem. Tam je potřeba ovládat i nějakou klempířinu. Rok jsem dělal střechy, a tak jsem získal nějakou inspiraci a zkušenosti, jak se dělají střechy na rodinných domech. U kurníku je to už mnohem jednodušší.

Co na výrobu střechy kurníku používáte?

Šindel a plech.

Koukali jsme, že na kurníku máte i panty na vyklápění dvířek. Pořizujete všechny komponenty v Česku, nebo objednáváte i ze zahraničí?

Dneska se dá sehnat už všechno. Já si některé věci objednávám ze zahraničí. V zahraničí se třeba hodně používá truhlářská překližka. Je docela drahá, ale mně se s ní dobře dělá, tak bych na ni chtěl přejít. 

Takže byste vnitřek udělal z překližky a na exteriér použil třeba palubky?

Ano, nebo i vnější opláštění. U nového typu kurníku jsem použil překližku a KVH hranoly. Je to navíc zateplená varianta s polystyrenem.

A jak je to s vytápěním? Přitápí se slepicím, když mrzne?

Někteří zákazníci instalaci topení vyžadují. To se pak používá radiátor, u kterého si navolíte, při jaké teplotě má začít vyhřívat a na kolik stupňů.

Je to proto, aby slepice snášely i v zimě?

Ano, ale taky kvůli komfortu pro slepice. I když já si nemyslím, že to úplně potřebují. Zákazníci, kteří topení mají, říkají, že jim slepice snáší i v zimě. Já mám doma kurník bez topení, jen zateplený a snůška ani moc neklesla.

Dává se na kurníky impregnace? Není to pro slepice nebezpečné, kdyby nátěr klovaly?

Zevnitř je kurník natřený ekologickou barvou, bez impregnace. Na venkovní nátěr se snažím používat ekologický, vodou ředitelný nátěr. Používám Lazuru 3v1 od Remmers, ta obsahuje i nějakou impregnaci, pak taky HK LAZURU od Remmers nebo Osmo olejové barvy.

OSMO minulý rok udělal řadu nových fasádních barev. Jsou vodou ředitelné, ekologické. Tak ty používám taky. Je to celkem novinka, pracuju s nimi asi rok.

Artisan TIP - My bychom na natření kurníku doporučili ještě ADLER Pullex Aqua Terra.

Jaké vychytávkymůže kurník mít? Mluvili jsem o zastřešeném výběhu, jak to vypadá?

Výběh je zastřešený vysokým svařovaným pletivem. Kurník může být taky vyvýšený, aby se slepice mohly schovat i pod něj. Do kurníku se pak nedostane žádný pták zvenčí.

Je kurník chráněný proti dravcům, kunám a liškám?

Do kurníku se nedostanou a do výběhu taky ne. Celý kurník je obehnaný svařovaným pletivem, takže by se tam neměli dostat. Samozřejmě když pod kurníkem nebude betonový základ, tak se dá podhrabat. Liška chodí spíš v noci a to jsou slepice zavřené v kurníku.

Jaké zajímavé požadavky jste od zákazníků dostal?

Rádio slepicím po mně ještě nikdo nechtěl.:-) Ale výjimkou není topení a někdy taky kamery. I já je ve svém kurníku mám. Většinou si je ale lidi už dodělávají sami. Když mají svoje domovní kamery a zaběhlý systém, dokoupí si stejný typ a přimontují je do kurníku. Vždycky se instalují tak, abyste viděli na řady a do snůžky. Máte tak přehled, kolik vajec je snesených, a nemusíte tam ani zbytečně chodit.

V nabídce máte automaticky otevíraná dvířka. Jak to funguje?

Je to na světelný senzor. Nemusí se nastavovat žádný čas zavření nebo otevření. V zimě se den hodně rychle zkracuje, tak by se ten čas musel každý den přenastavovat. Takhle když vyjde slunce, dvířka se otevřou, a když je tma, tak se zavřou. Slepice už před setměním zalezou do kurníku, už to vědí, jsou naučené. Bývají tam i dříve.

Viděli jsme, že nabízíte i kurník na kolečkách, kam se s takovým kurníkem jezdí?

Je to pro zákazníky, kteří mají třeba velkou zahradu. Když ji slepice někde vyzobou, tak se jim popojede jinam. Dělal jsem i kurník na klasickém přívěsném vozíku. Zákazník si přivezl vozík za auto a na tom měl kurník. To bylo pro lidi s velkými pozemky. Takhle si můžou kamkoliv přejet, když bude potřeba.

Dostal jste se do soutěže živnostník roku. Prozraďte nám o vašem ocenění víc.

To byla spíš náhoda. Nevěděl jsem ani, že nějaká taková soutěž pro živnostíky je. Jednou mi telefonovala paní z Hospodářských novin, jestli mám zájem, že by mi poslala přihlášku. Nejdřív jsem myslel, že mi volá někdo s nabídkou registrace do nějakých placených katalogů na internetu. Pak mi ale poslala přihlášku a řekla, že je to bezplatné. Tak jsem se registroval a dopadlo to. Byla to celorepubliková soutěž, ale vybírali nejdříve z krajů. A vítěz z kraje postupoval do celorepublikového kola. Já jsem byl druhý v kraji, takže jsem do celorepublikového kola nepostoupil.

Jak náročné je se o slepice starat?

Slepice je nenáročné zvíře, v podstatě nic moc nepotřebuje. A když máte automatická dvířka a krmítka, která vydrží týden, tak je to opravdu bez práce a bez údržby. Jen posbírat vajíčka a občas vyčistit.

Mám ale i zákaznice, které mi posílají fotky, jak slepicím vyvařují, jak jim dělají saláty.:-) Jedna je koupala, pouštěla je domů na noc. Je to zajímavé. Pro každého ta slepice znamená něco jiného.V roce 2020 – 2021 Filip Remunda natáčel dokument – cyklus Virus, slepice a my. Bylo to o tom, jak si lidi vzali slepice z velkochovu, zavřeli se s nimi na chatě a starali se o ně. I jim jsem dělal kurník. Je to zajímavě udělaný dokument. Doporučuji. 

Když přijde zákazník teď a objedná si kurník, kdy ho od vás bude mít?

Zakázek je opravdu hodně, takže termín dodání je aktuálně 6 – 7 měsíců. A to pracuji 7 dní v týdnu každý den až do večera.

Lukáši, moc děkujeme za váš čas. Jsme si jistí, že někoho inspirujete a už brzo se mu po zahradě budou prohánět slepice.

 608 404 088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán pergoly Hurikán pergoly