Jak renovovat dřevěnou terasu?

 1. Úvod
 2. Poradna
 3. Jak renovovat dřevěnou terasu krok za krokem

Jak renovovat dřevěnou terasu krok za krokem

Ztratila vaše dřevěná terasa svou původní krásu? Pak je na čase ji renovovat! Poradíme vám, jak přesně postupovat, aby terasa zase zářila jako nová.
A to úplně bez broušení, ušetříte si tak spoustu práce.

Pravidelná údržba terasy se vyplatí

Na pravidelnou údržbu je teď sice pozdě, vaše terasa přece potřebuje renovovat. Pojďme si ale jen v rychlosti připomenout, jak se o terasu průběžně starat, ať další renovaci oddálíte na nedohledno. Ideálně jednou ročně je potřeba dřevěnou terasu pořádně vyčistit a natřít olejem. Stačí pár hodin práce a máte zase na rok vystaráno.

1. krok renovace: vyčištění terasy

Tak a teď už k samotné renovaci dřevěné terasy. Celá zábava začíná důkladnou očistou. Nejjednodušším způsobem, jak dřevěnou terasu vyčistit, je vzít si na pomoc vapku. Silný proud vody spolehlivě odstraní všechny kamínky a nánosy nečistot.

Jestli výkonnou vapku nemáte, pro manuální čištění využijte rýžové koště nebo kartáč k čištění teras, ideálně s teleskopickou tyčí, ať si neodrovnáte záda. Tyč je kompatibilní s dalším nářadím značky OSMO, a tak ji využijete i na další projekty. Pomocí kartáče bez problému vyčistíte hladké i profilované terasy. 

2. krok renovace: odšedění dřeva

Slíbili jsme, že nebudete muset brousit – to je možné díky speciálnímu odšeďovači dřeva. Zašedlé, nezdravě vypadající dřevo spolehlivě obnoví i bez broušení.

Jak na odšedění dřeva?

 1. Dřevo navlhčete dostatečným množstvím vody.
 2. Silnou vrstvu gelového odšeďovače naneste kartáčem ve směru vláken dřeva a nechte působit, jak radí výrobce. Kartáč můžete použít stejný, jako jsme zmínili výše – OSMO kartáč k čištění teras.
 3. Po uplynutí času dřevo pořádně vydrhněte, stejně jako se to dělá u lodní paluby.
 4. Nakonec terasu opláchněte velkým množstvím vody a nechte asi 48 hodin schnout.

Pamatujte, že terasa musí být při nanášení a působení odšeďovače pořád vlhká. V teplém počasí, kdy se voda rychleji odpařuje, proto pracujte po částech.

A kolik odšeďovače si připravit? Jeden litr vystačí přibližně na 10 m2. Záleží na míře zašednutí. 

3. krok renovace: nátěr terasovým olejem

Pak už stačí dřevo natřít kvalitním terasovým olejem. Kvalitním proto, aby terasu spolehlivě ochránil před vlhkostí, UV zářením, hnilobou, plísní a škůdci. A ještě se s ním snadno pracovalo.

Přesně takovým olejem je OSMO speciální olej na terasy. Dřevo je po natření perfektně chráněno, ale jeho póry zůstanou otevřené, a tak může stále dýchat. To je důležité, aby dřevo nebobtnalo a nátěr následně nepopraskal. Navíc je to přípravek na bázi přírodních olejů a vosků.

Terasový olej OSMO nabízíme v několika různých odstínech. Pokud byste ale nevěděli, který vybrat, můžete si u nás nejdříve objednat vzorky zdarma.

Jak postupovat při nátěru terasy?

 1. Na čisté a suché dřevo naneste olej v tenké vrstvě. Tahy dělejte vždy po směru vláken dřeva. K nanášení můžete použít například OSMO kartáč.
 2. Při renovaci stačí jeden nátěr na očištěný povrch. U dřeva bez povrchové úpravy budou potřeba nátěry dva.
 3. Dřevo nechte asi 8 – 10 hodin schnout. Pokud budete nanášet druhý nátěr, musíte počkat, až první vrstva zcela zaschne, pak nanést druhou vrstvu a opět nechat schnout.

Doba schnutí závisí na venkovních podmínkách. Kolem devíti hodin to bude trvat za běžných klimatických podmínek, tedy při teplotě 23 °C a relativní vzdušné vlhkosti 50 %. Při nízkých teplotách a/nebo vyšší vzdušné vlhkosti bude dřevo schnout déle.

Renovaci terasy je lepší naplánovat. Vyhněte se natírání dřeva při teplotě pod 10 °C nebo naopak v horku na přímém slunci. Vlhkost by pak neměla být vyšší než 80 %. Sledujte předpověď počasí, ať vás do druhého dne nepřekvapí déšť.

Natírání terasy vám usnadní šikovný set

Se sadou kartáče, štětce a vaničky na olej vám natírání půjde raz dva. Díky jednorázovým vložkám do vaničky se navíc nemusíte trápit s jejím mytím a po dokončení práce je nádoba rovnou připravená na další použití.

Set na natírání teras obsahuje:

 • vaničku na olej o průměru 250 mm s otíracími žlábky,
 • 3 ks jednorázových vložek do vaničky,
 • kartáč k natírání teras o šířce 150 mm s vyjímatelnou polohovatelnou rukojetí o délce 150 mm,
 • plochý štětec o šířce 25 mm.

A můžete se do toho pustit! Pokud byste si nevěděli rady s výběrem terasového oleje, neváhejte se nám ozvat. Nebo koukněte pro spoustu dalších kutilských rad do naší poradny.

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán pergoly Hurikán pergoly