Když se řekne sauna, mnozí z nás si vybaví zemi tisíce jezer, která je kolébkou saunování. Ano, je to Finsko. Zatímco ve Finsku je sauna nejvíce společenským místem, u nás je naopak vnímána jako místo klidu. Saunování má však blahodárné účinky jak na naši psychickou, tak i fyzickou stránku.
Už jste přemýšleli nad variantou pořídit si vlastní saunu? Má to obrovské výhody! Jste pánem svého (saunovacího) času, s nikým se nemusíte dělit a tzv. terapii horkem, která má blahodárné dopady na tělo i mysl, si můžete dopřávat kdykoliv to zrovna budete potřebovat. Nás nejvíc zaujalo těchto 5 benefitů, které ocení úplně každý, a zejména ti, kterým občas práce přerůstá přes hlavu:
1.) Posílíte imunitu
Saunování doslova trénuje tělo, jak správně regulovat teplotu. To nás posiluje zejména v boji proti nachladnutí, typicky když přecházíme z teplého prostředí do chladnějšího - klimatizace.
2.) Potrénujete srdce
Díky saunování se vám zvýší kapacitu práce srdce a prodlužuje se jeho vitalita. A navíc, skvěle působí i na dýchací soustavu. Saunování je skvělou prevencí proti respiračním chorobám jako je kašel, astma, bronchitida apod.
3.) Bude se vám lépe usínat
Díky saunování se spánek celkově zkvalitní. Během terapie horkem se v těle vytváří melatonin - hormon, který přirozeně reguluje spánkový cyklus. Zkuste saunu 60 až 90 minut před spaním a uvidíte.
4.) Pomáhá odstraňovat z těla toxiny
A celkově napomáhá i k hubnutí. Pokud na sobě pracujete, saunování bude vhodným doplňkem k cestě za lepším já.
5.) Odbourává stres
Díky vyšší teplotě se vyplavují endofriny, které vám ať chcete nebo nechcete, prostě navodí dobrou náladu. Mysl i bolest se zklidňuje a dostáváte se do stavu relaxace.
Pokud jste stejně jako my došli k závěru, že nápad pořídit si vlastní saunu může být nejlepším rozhodnutí života, tak máte 2 možnosti: buď si ji zkrátka koupíte už hotovou anebo se pustíte se do vlastního projektu. Je to cesta delší, ale o to radostnější.
Nejběžnějším materiálem pro stavbu sauny je jednoznačně dřevo, které saunu krásně provoní a dodá jí to pravé kouzlo. Na obklady stěn a stropů sauny se hojně využívají palubky ze smrku, cedru nebo topolu osiky.
Pro příslušenství do sauny jako podhlavníky, lavičky, opěrky a další dřevěné prvky, které přijdou do styku s lidským tělem, jsou ideálními dřevinami olše či topol osika. Výhodou je, že se při vysokých teplotách nerozpálí. Olše ani topol nebobsahují smolníky, takže nikde nevytéká žádná smola.
Nesmíme opomenout ani tzv. Thermowood, což je tepelně upravené dřevo, které si i po letech zachovává svůj tvar a vyniká svými fyzikálními i mechanickými vlastnostmi.
Dřevo však v sauně čelí vlhkosti a velkým tepelným výkyvům. Při výběru přípravků k ošetření dřeva se zaměřte na ty, které dřevu dodají vysokou odolnost. Nezapomínejte, že v sauně se extrémně potíme, a tak je třeba myslet na pravidelné čištění a dezinfekci. Jde vám z toho hlava kolem? A co tedy vybrat?
Ideální volbou je akrylátový lak TIKKURILA Supi Sauna Finish, který perfektně odpuzuje vodu, nezapáchá a prkna i palubky zůstanou čIsté - bez plísně.
Pro zvýraznění struktury a barvy dřeva sáhněte po údržbovém oleji TIKKURILA Supi Bench Protection. Minerály, které olej obsahuje, zajistí že se dřevo nebude vysušovat a zároveň bude velmi odolné vůči vlhku.
Další možností je parafínový olej BELINKA Oil Paraffin. Ten dřevo také nevysušuje a brání průniku vlhkosti.
Saunu je potřeba pravidelně větrat a dezinfikovat, podlahy minimálně jednou týdně.
Abyste nemuseli kupovat velké množství různých typů prostředků, máme pro vás 1 univerzální tip. Se speciálně vyvinutým čisticím prostředkem pro vlhké prostory TIKKURILA Supi Saunapesu Cleaner rozpustíte povlaky vápenatých usazenin. Povrch bude čistý a zároveň vydezinfikovaný. Za nás jasná volba číslo jedna!
1. Proveďte kontrolu vašeho zdravotního stavu.
2. Sundejte šperky.
3. Nekonzumujte alkoholické nápoje ani těžká jídla. Raději si dejte hodinku před saunováním lehkou svačinu. Tekutiny doplňujte v podobě čisté vody a to před, při i po saunování.
4. Vyžeňte z hlavy stres, nervozitu či rozčílení.
5. Než vkročíte do sauny, osprchujte se a důkladně se osušte.
6. Z hygienických důvodů pod sebe rozprostřete ručník či prostěradlo.
7. Ideální pozice, do které se v sauně uvelebte, je vleže - vaše tělo bude v jedné teplotní úrovni tudíž se rovnoměrně prohřeje.
8. Ideální čas strávený v sauně je 3 x 10 minut, ale vše záleží na vlastních silách. Určitě se nepřeceňujte a v sauně zůstaňte takovou dobu, po kterou vám to bude příjemné.
9. Mezi jednotlivými intervaly se ochlazujte. Po poslední fázi saunování si také dopřejte odpočinek a doplňte tekutiny.
Pokud budete mít vlastní saunu, nic vám nebrání si procedury načasovat podle vašich časových možností, vlastní sauna je obrovská výhoda! Navíc v zimě namísto ochlazování vodou můžete skočit rovnou do sněhu :))
Na Váš dotaz odpovíme nejpozději do 24 hodin. Děkujeme.