Jak postavit vlastní kadibudku

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Rozhovor s panem Tomášem: Jak postavit vlastní kadibudku

ZÁKAZNÍK TOMÁŠ: JAK POSTAVIT VLASTNÍ KADIBUDKU

Nedávno jsme si na sociálních sítích všimli nádherných dřevěných projektů, mezi kterými dominovaly masivní kadibudky - prosté i detailně zdobené. A pak jsme zjistili, že jde o našeho zákazníka, který nejenomže je šikovný kutil, ale také tvoří na zakázku. A tak vám přinášíme rozhovor s panem Tomášem, ve kterém se dozvíte (nejen) praktické rady ke stavbě vlastní kadibudky. Přejeme příjemné kutilské počtení! 

Kde se v dnešní době využívají kadibudky?

Nejčastěji se využívají na místech, kde není tekoucí voda. Lidé si je objednávají do míst jako jsou chaty, oplocené pozemky na otevřeném prostranství nebo někde na samotě u lesa či na nějakou zahrádku. 

Foto kadibudky od našeho zákazníka pana Tomáše

Jak je časově i zručně náročné vyrobit kadibudku? Zvládne to běžný kutil?

Vyrobit kadibudku náročné je i není. Vlastně záleží na představě. Kadibudka má svůj daný tvar, ale i ten se může lišit. Může jít o klasickou kadibudku ala prostý suchý záchod, anebo může být zdobená různými výřezy do dřeva. Kadibudka může mít různé vychytávky jako místo na odkládání novin nebo toaletního papíru. Může být  také mnohem širší, aby se do ní vlezla malá přihrádka nebo polička apod. Některé kadibudky mohou být tedy i nadstandardní, jiné s kováním atd. Tady se však už pohybujeme v odlišné cenové kategorii oproti základu. 

Prostou kadibudku si dokáže vyrobit i běžný kutil doma a sám. Myslím si, že to není nic moc těžkého. Spíše pak záleží, jak moc velké nároky si sám na sebe vymyslí a zda bude dělat kadibudku z palubek (dražší varianta) nebo z desek (levnější varianta). Ale ve své podstatě stačí vykopat díru, zarovnat zem, postavit si jednoduchou konstrukci z hranolů, přidělat stěny, desky na střechu a krytinu. Pak už jen přidat  klasické panty a vyrobit si dveře. Tady je potřeba dávat pozor, aby se nekroutily. V závěru se přidává konstrukce na suchý záchod a ta se pak schovává pod desky, které budou finálně tvořit místo pro sezení s otvorem suchého záchodu. 

Na kolik vlastnoručně postavená kadibudka finančně vychází?

Záleží, zda se jedná o klasickou stavbu či nějakou složitější a jaký druh materiálu si člověk vybere. Dále záleží na tom, jestli se člověk rozhodne, že si kadibudku vyrobí sám nebo si nechá kadibudku vyrobit někým jiným. Když to vezmu rozmezím z obou případů, tak se tento projekt pohybuje přibližně od 5 000 Kč do 18 000 Kč a výše. 

Foto kadibudky od našeho zákazníka pana Tomáše

Z jakého materiálu je kadibudka tvořená?

Kadibudka může být tvořena ze dřeva přímo z pily a to bez povrchových úprav nebo se dá pořídit stavební materiál na daný projekt přímo ve stavebninách nebo v prodejnách se dřevem. 

Na kadibudku tedy postačí smrkové dřevo, které je dobré hlavně namořit. K tomu postačí i obyčejná lazura a je na člověku zda bude bezbarvá nebo zvolí barevnou.
Na mých projektech je nejoblíbenější barvou rustikální dub, přírodní barva smrku nebo kaštanová barva. Na střechu je v pohodě použít OSB desky s perodrážkou o síle 12 mm a jako krytinu šindel. Barvu šindele si nejčastěji lidé vybírají černou nebo červenou.

Čím doporučujete kadibudku ošetřit?

Na ošetření kadibudky postačí lazura nebo mořidlo. Barvu si lze zvolit dle představ. Nejlepší je, aby se člověk nemusel o dřevo delší dobu starat. Proto je dobré celou kadibudku namořit lazurou a to dvěma vrstvami a nechat mezi nimi rozestup přibližně 4-6 hodin pro další nátěr. 

Po úplném zaschnutí je dobré použít lodní lak, který zvýší ochranu proti vodě a zároveň prodlouží zachování zvolené barvy lazury. Všem svým zákazníkům doporučuji jednou za 2 až 3 roky vzít obyčejný brusný papír a celou kadibudku obrousit a natřít znovu, ideálně tím lodním lakem.

Jaké doporučujete kování?

No, že bych přímo doporučil nějaké konkrétní druhy či výrobce kování nebo z jakého materiálu musí být se přímo říct nedá. To spíš záleží na druhu dveří a jak jsou těžké. Kování může být tedy svým způsobem jakékoliv. Panty by měly být zvoleny podle toho, jak jsou dveře těžké. Nejlépe vypadá kování, které je kované. Je však drahé. Když ale člověk trochu pohledá na internetu, tak lze najít kování, které je strojně vyrobené, ale vypadá jako kované. 

Co všechno svým zákazníkům nabízíte?

Věnuji se výrobě dřevěných věcí, a to různého druhu. Od dekorační destičky nebo dřevěné cedulky a cedule, které zdobím vypalováním textů a rámečky. Něco jako tzv. pyrografie.
Dále se zabývám stavbou pergol, zahradních přístřešků, výrobou postelí jednolůžkových i dvoulůžkových, patrových, výrobou paland. Vše mnohdy i s vestavěným posezením ve spodní části a úložným prostorem. Dále pak výrobou dětských postelí, psacích stolů jen ze dřeva nebo s kovovým podnožím, výrobou jídelních stolů a konferenčních stolků a různého nábytku do exteriéru a interiéru z masivu, a plno dalším projektům a výrobkům ze dřeva.

Foto prostorné kadibudky od našeho zákazníka pana Tomáše

Jaké projekty vás tento rok čekají?

Tento rok je jako každý jiný velká poptávka po zahradních truhlících a vyvýšených záhonech různých velikostí a tvarů. Dále letos jsou v plánu další 4 pergoly volně stojící a 2 pergoly ke zdi. Mám v plánu také zahradní set s lavicemi z masivu a jednu terasu. Čeká mne letos také výroba a montáž dvanácti dvoupatrových postelí a jedné manželské postele. Je toho letos čím dál víc.

Odkud jste se o Artisan.cz dozvěděl a co vás přimělo nakupovat u nás?

O Artisanu jsem se dozvěděl na internetu, když jsem sháněl určitou barvu lazury za přijatelnou cenu, aby zákazníci trochu ušetřili. Na Artisan.cz jsem našel mnoho produktů, které jsou za dobrou cenu a posléze jsem zjistil, že i dodání bylo celkem rychlé, což mě potěšilo a nijak neomezovalo v harmonogramu naplánované práce. Našel jsem zde i kování na kadibudky. 

Tomášovi mockrát děkujeme za rozhovor! Pokud si na stavbu vlastní kadibudky anebo  terasy netroufnete, neváhejte a Tomášovi se ozvěte! 

Vytvořili jste na zahradě vlastní projekt, na který jste patřičně hrdí a chtěli byste se pochlubit? Ozvěte se nám! :) 

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán pergoly Hurikán pergoly