Psychologie barev v interiéru

 1. Úvod
 2. Poradna
 3. Psychologie barev v interiéru – velký přehled | Artisan

Psychologie barev v interiéru: jaké vybrat do jednotlivých místností?

Výběr vhodné barvy na zeď je tak trochu alchymie. Každá jedna barva má totiž desítky i stovky odstínů, které se hodí
do různých místností a jiného typu interiéru. Nejde přitom jen o design, ale hlavně o to, jak se v místnosti budete cítit. Barvy totiž prokazatelně ovlivňují naši náladu. Proto jsme pro vás připravili velkého průvodce, který vás provede výběrem dokonalé barvy k vymalování vašeho domova.

Charakteristiky barev a jejich využití v interiéru

Barvy mají tři základní charakteristiky, a to světlo, teplotu a sytost. Pro jejich využití v interiéru existují pravidla, která
je potřeba mít na paměti. Pojďme se na ně podívat.

Tmavé vs. světlé barvy v interiéru

Řiďte se dobře známým pravidlem, že tmavé barvy patří pouze do větších místností. To ale platí jen pro velké plochy, jako jsou právě zdi nebo podlaha. Tmavé prvky ve formě nábytku, ložního prádla nebo doplňků můžete využít
i v menších pokojích.

Významnou roli hraje i množství denního světla, které v místnosti máte. Dejte si pozor, aby s tmavou barvou prostor nepůsobil ponuře. Abyste místnost příliš neztmavili, můžete temnější barvu využít pouze na jedné stěně.

Úskalím je i přehnaně světlý interiér, který působí sterilně. Pokud stěny vymalujete bíle, oživte místnost nábytkem
a doplňky alespoň v přírodních hnědých barvách.

Shrnutí:

 • Tmavě vymalujte pouze větší místnosti s dostatkem denního světla.
 • Kompromisem může být pouze jedna tmavá zeď.
 • Bílé zdi oživte interiérovým vybavením, aby místnost nepůsobila sterilně.

 

Chladné vs. teplé barvy v interiéru

Studené barvy jsou uklidňující a pomáhají nám se soustředit, zatímco teplé povzbuzují a podněcují emoce. Za studené barvy obecně považujeme modrou, zelenou, fialovou a šedou, za teplé pak žlutou, oranžovou, červenou a hnědou. To ale vůbec není pravidlem. Záleží totiž především na odstínu.

Žádná z místností by ale neměla být pouze studená nebo pouze teplá. Pokud tedy zvolíte stěny v chladných barvách, nezapomeňte na doplňky v teplých odstínech a naopak. Jestli chcete, aby místnost působila útulně, měly by převládat teplé barvy.

Shrnutí:

 • Chladné barvy uklidňují, zatímco teplé povzbuzují.
 • Místnost by neměla mít pouze teplé nebo pouze studené barvy.
 • Pro útulnější dojem zvolte převážně teplé tóny.

 

Sytost barev

Další důležitou charakteristikou barev, která utváří celkový dojem, je jejich sytost. Při volbě sytosti berte v potaz hlavně celkové ladění místnosti s podlahou, nábytkem a dekoracemi. Vytvořit harmonii s výraznou barvou na zdech bude totiž náročnější.

Příliš syté barvy na nás můžou působit rušivě, nehodí se proto do ložnice. I v dalších místnostech ale buďte při volbě výrazně barevných zdí raději střídmí. Vymalujte pouze jednu nebo dvě.

Shrnutí:

 • Syté barvy se nehodí do ložnice.
 • Na zdech s nimi buďte opatrní, celkové sladění místnosti bude náročnější.

   

Psychologie barev aneb jaké vybrat do jednotlivých místností

Každá místnost má svůj účel a správná volba barev ho skvěle podpoří. Nedávejte pouze na to, které barvy se vám líbí nebo nelíbí v běžném životě. Vezměte je jako vodítko a hledejte jejich správný odstín, který navodí příjemnou atmosféru.

Podíváme se na vhodné barvy do jednotlivých místností domu i na to, co o nich říká čínské učení feng shui, které usiluje o harmonii domova.

Barvy vhodné do ložnice

Ložnice má uklidňovat, proto volte převážně studené barvy. Teplé prvky jí ale dodají na útulnosti. Úplně se vyhněte sytým odstínům, které by působily rušivě. Oázu klidu si vytvoříte nejlépe s tlumenými přírodními barvami.

Příklady barev, které se hodí do ložnice:

Podle feng shui podporují správný tok energie jemné odstíny šedé, béžové a modré. Zemité tóny hnědé, pískové nebo zelené mohou zase příznivě ovlivnit sexualitu a partnerský život.

 

Barvy vhodné do obýváku

Pokud chcete, aby obývák působil útulně, zvolte na stěny teplou barvu. Ta bude také podporovat přátelskou atmosféru. Podle množství denního světla a velikosti místnosti pak sáhněte po světlejších nebo tmavších tónech.

Příklady vhodných barev do obývacího pokoje:

I pravidla feng shui doporučují pro obývací pokoj hřejivé a jemné odstíny krémové, hnědé, žluté a oranžové.

  

Barvy do dětského pokoje

Pro malé děti jsou nejvhodnější jemné pastelové barvy v chladnějších tónech, které je uklidňují. V pokoji se sytými barvami mají děti problém usnout. Pokud má ale dětský pokojíček dostatek světla, můžete si dovolit i o něco sytější tóny. Spíše než s výraznými barvami si ale v dětském pokoji vyhrajte s tvary a vzory.

Kromě klasické pastelově růžové a modré se do dětského pokoje hodí:

Stejně tak podle pravidel feng shui by v dětském pokoji měly převládat barvy energie yin, která je uklidňující. Děti mívají totiž spoustu aktivní energie yang, kterou je potřeba vyvážit. Jako yin barvy pak feng shui uvádí zelenou, modrou a jemně žlutou.

  

Barvy do kuchyně

Nejčastěji se doporučuje žlutá, oranžová a červená, které podporují chuť k jídlu. Dominantou kuchyně je ale samozřejmě kuchyňská linka a obklady, ke kterým pak teprve ladíte barvu stěn, a to nejčastěji do neutrální bílé, pískové nebo šedé. Kuchyň působí harmoničtěji, když si vyhrajete především s přírodními materiály a vzory.

Kromě neutrálních přírodních barev se do kuchyně hodí:

Feng shui doporučuje jako ideální barvu do kuchyně žlutou, protože reprezentuje oheň. Zmiňuje ale také odstíny zelené jako avokádovou nebo mátovou.

 

  

Zásadní je správný odstín

Každá barva má nepřeberné množství odstínů od teplých po studené a od světlých po tmavé. Dokonce i modrá barva může mít teplý podtón. Proto výběru dokonalého odstínu věnujte dostatek času. Rozhodně se nespokojte s objednávkou barvy přes internet ani v kamenném obchodě.

Zásadní je totiž i světlo, které v místnosti máte. A to jak míra denního světla, tak i barva umělého osvětlení. Zářivky v obchodě můžou být teplé nebo naopak studené a ve vašem interiéru pak barva bude vypadat úplně jinak. Stejně je to i s bílou, která může mít chladný modrý nebo teplejší narůžovělý podtón.

Vezměte si proto vzorník barev a různé odstíny, které se vám líbí, doma přikládejte doprostřed stěny.

Vzorník barev vám půjčíme zdarma

Vzorník vám v Artisanu rádi půjčíme za vratnou zálohu 1000 Kč. Objednat si ho můžete online na e-shopu nebo vyzvednout na některé z našich poboček (dostupnost uvidíte v detailu produktu). Po vrácení vzorníku vám obratem vrátíme plnou výši zálohy na váš účet. Půjčení je tak zdarma.

Až si svou dokonalou barvu v klidu doma vyberete, v prodejně v Uhříněvsi vám ji na počkání namícháme. Mícháme malířské barvy od značky DULUX a ADLER. Anebo si ji můžete objednat online a zašleme vám ji poštou.

MÍCHÁNÍ MALÍŘSKÝCH BAREV TĚCHTO ZNAČEK:

                                                  

Jak sladit všechny barvy v interiéru

Řekli jsme si, jaké barvy se hodí do každé místnosti v domě i jak vybrat ten správný odstín podle velikosti pokoje a množství světla. Už s výběrem malířské barvy byste ale měli myslet na celkové ladění interiéru. Pokud už navíc místnost máte vybavenou, vše se bude odvíjet od stávajících barev. Jak to všechno sladit, abyste si vytvořili harmonický domov?

Skvělým pomocníkem jsou aplikace pro tvorbu barevných palet jako colordesigner.io, coolors.co nebo color.adobe.com. Ty vám ale dají spíš jen představu o možných barevných kombinacích. To, jak tyto barvy v interiéru reálně využít, už je hlavně o vaší fantazii. Aplikace můžou být užitečné, pokud už máte vybavený interiér a chcete k němu najít vhodnou barvu na zeď. Barvy, které v interiéru převládají, do palety zadáte, a budete k nim hledat vhodnou kombinaci.

Pokud nevíte, kde začít, nebo nemáte až tak dobrou představivost, mnohem lépe vám poslouží oblíbená studnice inspirace Pinterest.

Chcete se pustit do výběru dokonalé barvy pro váš domov? Ponořte se do široké nabídky malířských barev v Artisanu a nebo nás neváhejte kontaktovat, pokud budete potřebovat s výběrem barvy pomoc na naší zákaznické lince 608404088. Jsme k dispozici denně od 8 - 22hod.

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán pergoly Hurikán pergoly