O velikonočních svátcích 29.3. - 1.4. jsou naše prodejny zavřené. Objednávkám z e-shopu se budeme věnovat hned od úterý 2.4.2024.

V případě potřeby volejte zákaznickou linku denně 8 - 22 h.
Krásné Velikonoce!

×

Jak se zbavit plísně na zdi

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Vyhlašte boj plísni na zdi!

Vyhlašte boj plísni na zdi! Jak se jí nadobro zbavit?

Nevábné fleky na zdi a typický zatuchlý zápach – to jsou známky toho, že váš domov neobýváte sami, ale sdílíte ho spolu s plísní. A s tou si není radno zahrávat. Máme pro vás široký přehled možností, jak se zbavit plísně na zdi, i možných důvodů, proč se u vás zabydlela. Jedině odstraněním příčin totiž budete mít jistotu, že se plíseň jen tak nevrátí.

Příčiny plísně v bytě

Nejčastěji se plíseň objevuje na obvodových zdech, v rozích místností, v prostoru kolem oken nebo na zdi za nábytkem. Vznikat může z celé řady důvodů, pojítkem je ale vždy zvýšená vlhkost. Co může být příčinou této vlhkosti?

  • Přílišné topení v zimních měsících – v chladných měsících, kdy topíme, je zeď zvenku ochlazována a zevnitř oteplována. Tím dochází ke kondenzaci vlhkosti na obvodových zdech a plíseň je na světě. V zimních měsících
    by teplota vzduchu v domácnosti neměla přesahovat 21 °C, aby teplotní rozdíl nebyl příliš velký.
  • Zvýšená vlhkost vzduchu naší činností – v kuchyni a koupelně je důvod jasný, zvýšenou vlhkost ale tvoříme
    i sušením a žehlením prádla, velkým množstvím květin nebo akváriem. Vlhkost produkujeme i my sami pouhým dýcháním, v domácnosti s více členy tak můžeme být příčinou my.
  • Stavební chyby – špatně vyhotovená konstrukce stavby nebo nesprávně zvolená a aplikovaná izolace vede ke vzniku tzv. tepelných mostů. Ty jsou nejčastěji v rozích nebo kolem oken. Není ale bohužel snadné je odhalit a napravit. Budete potřebovat pomoc profesionála.
  • Nekvalitní plastová okna – pokud jsou okna špatně namontovaná nebo netěsní, pouští do místnosti příliš vlhkosti. Při mytí oken proto nezapomínejte i na těsnění. Plastová okna pak mají taky odtokové kanálky, které je potřeba pravidelně čistit.
  • Nedostatečné větrání – ve všech místnostech se zvýšenou vlhkostí byste měli větrat třikrát denně. Aby vám nebyla tolik zima, je lepší otevřít všechna okna na pět minut dokořán a pak opět zavřít. V koupelně je potřeba větrat kdykoliv se sprchujete nebo koupete a v kuchyni nezapomínejte používat odsavač par.
  • Nábytek příliš blízko u zdi – všechen nábytek by měl být alespoň 5 cm od zdi, aby tudy mohl proudit vzduch.

Najít příčinu plísně je základem úspěchu. I když si totiž s jejím odstraněním dáte pořádnou práci, může se objevit znovu. Zjistěte, co plíseň způsobuje, a spolu s ní odstraňte i jejího původce.

Jak se zbavit plísně na zdi

Už víte, proč se u vás plíseň zabydlela, teď je načase s ní zatočit. Podíváme se na přírodní řešení i na zaručeně účinné přípravky a postup jejich použití. S touto pomocí odstraníte i ty největší nánosy plísně.

Odstranění plísně přírodním způsobem

Jestli se plíseň ještě moc nerozšířila a nebojujete s ní dlouhodobě, mohlo by stačit některé z těchto přírodních řešení:

  • Ocet – bílý ocet nalijte do rozprašovače a plíseň postříkejte. Po hodině místo vydrhněte kartáčem a přetřete mýdlovou vodou.
  • Jedlá soda – lžičku jedlé sody a dva šálky vody nalijte do rozprašovače a protřepejte. Směs nastříkejte na plíseň
    a nechte hodinu působit. Poté místo vydrhněte kartáčem. Celý postup opakujte ještě jednou, abyste zničili i poslední spory plísní.
  • Čajovníkový olej – do rozprašovače nalijte jednu lžičku čajovníkového oleje a dva šálky vody. Směs nastříkejte
    na plíseň a nechte působit. Po chvilce plíseň setřete pomocí čistého vlhkého hadříku.

  

Osvědčený návod pro boj s odoulnou plísní

Plíseň už se rozšířila nebo chcete mít zkrátka jistotu, že svůj boj vyhrajete? Pak doporučujeme sáhnout po osvědčených přípravcích proti plísním od Eternalu.

Tady je kompletní návod, jak se s jejich pomocí plísní zbavit:

1. Tu největší plíseň namokro seškrábějte. Proč namokro? Protože spory plísní se velmi snadno šíří vzduchem. Nezapomeňte použít taky ochranu nosu a úst.

2. Zbylou plíseň postříkejte odstraňovačem plísní ETERNAL. Proniká velmi hluboko, a tak plíseň zničí i s nejmenšími zárodky a zabrání jejímu rychlému návratu. Odstraňovač plísní je na vodní bázi a nemusíte se bát, že by jakkoliv zabarvil ošetřovaný povrch.

Pokud zůstaly na stěně fleky od vlhkosti nebo se chcete ujistit, že se plíseň nevrátí, bude potřeba stěnu vymalovat ochranným nátěrem. Pokračujte těmito kroky:

3. Pro lepší soudržnost povrchu stěnu nejdříve přetřete hloubkovou penetrací. Ta se postará o rovnoměrnou savost.

4. Pokud zůstaly na stěně fleky od vlhkosti, na penetraci použijte základní malířský nátěr zabraňující průniku skvrn. Jinak by fleky brzy prosákly až na povrch do nového nátěru. Tato vrstva zamaskuje fleky po vodě, plísni,
a dokonce i nikotinu.

5. Teď přichází na řadu to nejdůležitější – ochranný nátěr proti plísni ETERNAL IN Steril. Trvale zabrání tvrobě plísní
a bakterií a zajistí vám doma tu nejvyšší možnou sterilitu.

A máte hotovo! Postupujte podle tohoto návodu, pokuste se zbavit taky příčiny plísní a od nezvaného hosta budete mít nadobro klid. Kombinace přípravků ETERNAL je tou nejsilnější zbraní, kterou můžete proti plísním použít.

TIP: Pokud jste zjistili, že plíseň vzniká kvůli tepelným mostům, použijte nátěr ETERNAL In Thermo, který reguluje povrchovou teplotu stěn.

Aby se plíseň už nikdy nevrátila

Plísně jsou silný soupeř a rády se vrací, proto je potřeba se jim naučit předcházet. Některé příčny jako tepelné mosty nebo špatně těsnící okna jen tak neodstraníte, můžete si ale osvojit jednoduché návyky, které tvorbu plísní omezí.

Nezapomínejte:

  • Pravidelně větrat – v celé domácnosti ideálně třikrát denně a v koupelně navíc po každém mytí. Snažte se vytvořit průvan, ať vzduch proudí. Koupelnu je nejlepší po mytí utřít dosucha.
  • Používat při vaření odsavač par – a ideálně zároveň i větrat.
  • Sušit prádlo v sušičce – jestli vás trápí plíseň v místnosti, kde sušíte prádlo, zvažte pořízení sušičky.

  

Šikovným pomocníkem je také meteostanice, která vám ukáže míru vlhkosti vzduchu v místnosti. Ta by nikdy neměla přesáhnout 60 %, jinak vytváří ideální podmínky pro vznik plísní. Pokud se u vás vlhkost drží dlouhodobě a plíseň
se znovu a znovu vrací, zvažte pořízení pohlcovače vlhkosti.

Boj s plísní hlavně neodkládejte

Jestli jste doma objevili plíseň, na nic nečekejte a vyhlašte jí boj. V určitém množství jsou plísňové spory sice ve vzduchu vždy, když se ale přemnoží, můžou pěkně zamávat s naším zdravím. Všechny druhy plísní zasahují dýchací soustavu
a způsobují respirační potíže jako rýmu, dráždivý kašel a škrábání v krku.
Můžou vám z ní také slzet oči stejně
jako při alergii.

Když domácnost s plísní sdílíte déle, dostavují se i závažnější problémy. Tady už ale záleží na konkrétním typu plísně.
Ta černá, která se nejčastěji drží na zdech, může vyústit v rozmanité infekce nebo až onemocnění ledvin.
Další typy plísní se mohou přenést i na kůži nebo způsobit například bolest kloubů.

Pokud máte alergické příznaky a často vás trápí nachlazení, zkuste se doma pozorněji podívat, jestli se nezvaný spolubydlící někde neskrývá.

Jste připravení s plísní zatočit? Pořiďte si osvědčené pomocníky od ETERNALU, se kterými váš domov zbavíte
i té nejodolnější plísně a vytvoříte pro rodinu zdravé prostředí.

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán slev - Terasy Hurikán slev - Terasy