Podbití přesahu střechy: co musíte vědět

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Co musíte vědět, než se pustíte do podbití střechy

Co musíte vědět, než se pustíte do podbití přesahu střechy

Přesah střechy chrání obvodové zdi před deštěm a částečně i sluncem, které po čase vyšisuje barevný odstín fasády. Jak moc bude vaše střecha přes zdi přesahovat, je na vašem vlastním uvážení. Abyste pak ale střechu na fasádu napojili, čeká vás podbití jejího přesahu. Podíváme se na to, jaké materiály můžete na podbití využít a na co při samotné akci myslet.

Kdy se do podbití střechy pouštět

Podbití přesahů střechy vás čeká při stavbě jakéhokoliv domu se šikmou střechou. Podbití pak budete napojovat na střešní krokve nebo vazníkovou část střechy.

Tento krok následuje až po kompletním dokončení střechy i s položením střešní krytiny a po zateplení obvodových zdí domu. Nahazovat fasádu domu budete až pak.

Jaké materiály na podbití střechy využít

Možností máte hned několik. Podíváme se na všechny z nich.

Dřevěné palubky

Dřevo je evergreenovým materiálem, který bude zkrátka vždy vypadat skvěle. Zvláště pokud plánujete větší přesah střechy. Jednou za čas bude sice potřebovat základní údržbu, když na to ale půjdete poctivě, práci si výrazně ušetříte. Palubky mají perodrážku, což usnadňuje jejich montáž.
Nejlépe se na podbití střechy budou hodit smrkové nebo modřínové palubky. Použijte palubky o tloušťce 16-19 mm, ne slabší. Na materiálu se nevyplatí šetřit, následná oprava ve výšce několika metrů by vám totiž přidělala spoustu starostí.


Prohlédněte si naši nabídku dřevěných palubek vhodných pro podbití přesahu střechy.

OSB desky

Jedná se o desky ze slisovaných dřevních štěpků slepených pryskyřicí. Hrany desek jsou buď rovné, nebo opatřené perodrážkou jako dřevěné palubky. OSB desky jsou tvarově stálé a skvěle izolují teplo. Často se využívají i pro celoplošné bednění. Díky variabilitě formátů je montáž OSB desek jednoduchá. Při využití v exteriéru je ale nezapomeňte opatřit ochranným nátěrem. Využít můžete stejné produkty jako na dřevěné palubky. Konkrétní doporučení pro vás máme na konci článku.


Výběr kvalitních OSB desek s až 90 % dřevěné hmoty pro vás máme i u nás na Artisanu.

Palubky plastové 

Plast je odolný vůči nepříznivému počasí, mrazu, hnilobě, plísni a vlhkosti. Jeho životnost je velmi dlouhá a nevyžaduje žádnou údržbu. Stejně jako dřevěné palubky mají ty plastové pero a drážku. Jejich montáž je tak jednoduchá. V nabídce Artisan máme plastové palubky z materiálu Traplast, což je zdravotně nezávadný 100 % recyklát od českého výrobce.

Cetris desky 

Cementotřískové desky jsou velmi odolným a tvarově stálým materiálem. Nevyžadují údržbu, jejich instalace je ale náročnější.

Pokud se rozhodnete pro dřevo

Nejčastější volbou materiálu je bezesporu dřevo. Jak už jsme zmínili výše, na materiálu raději nešetřete a sáhněte po palubkách o šířce alespoň 16 milimetrů.


Pečlivě vybírejte i spojovací materiál. Nekvalitní vruty, které po čase zreziví, by vám na fasádě vytvořily nevzhledné rezavé mapy. Zvolte proto buď kvalitní vruty s pozinkovaným povrchem nebo vruty z nerezu.

Doporučujeme tyto tři typy vrutů:

A protože dřevo stále pracuje, je potřeba ho opatřit ochranným nátěrem.

Čím natřít podbití střechy

Palubky nebo OSB desky nezapomeňte natírat na zemi ještě před jejich montáží. Ze všech stran budou potřebovat dvě vrstvy nátěru. Sáhněte po tenkovrstvých lazurách, které se neloupou a nepraskají. Vyhnete se tak brzkým nepříjemným opravám.

Pro natření podbití střechy doporučujeme tyto osvědčené produkty:

Na ochranném prostředku se raději nesnažte ušetřit a použijte opravdu osvědčenou značku. Když nátěr uděláte pečlivě, jeho trvanlivost bude 3–5 let. Spolehlivě tak oddálíte starosti se stavbou lešení nebo prací na laně v několikametrové výšce. A to se rozhodně vyplatí.

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán Terasy a Fasády Hurikán Terasy a Fasády