Psí bouda

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Psí bouda: výběr, umístění a péče

Domov pro vašeho parťáka: Tipy pro výběr
a umístění psí boudy

Pes

Máte doma čtyřnohého psího parťáka? Tak jistě víte, že správná péče o psa zahrnuje nejen dostatek pohybu a vyváženou stravu, ale také kvalitní podmínky pro odpočinek. Řeč je o psí boudě, která mu poskytne ochranu před nepřízní počasí a zajistí úkryt v každém ročním období. Představuje ideální prostor, kde váš čtyřnohý přítel může najít své útočiště a klid. Jak ale takovou psí boudu vybrat nebo vyrobit a kam je vhodné ji umístit? 

7 zásad pro správnou psí boudu

Při výběru nebo výrobě psí boudy je klíčové dodržovat několik zásad, které zajistí maximální pohodlí a bezpečí pro vašeho psa. Tady jsou:

1. Správná velikost

Bouda by měla být adekvátní k velikosti a plemene u psa v dospělosti, aby pes měl dostatek místa k pohybu, ale zároveň se v ní cítil bezpečně.

2. Velikost vstupního otvoru

Vstupní otvor by měl být dostatečně velký pro pohodlný vstup psa, ale zároveň by měl udržet teplo uvnitř boudy.

3. Snadná údržba

Bouda by měla být navržena tak, aby byla snadno udržovatelná v čistotě, ideálně s vyklápěcími částmi pro jednoduchý úklid, například s odklápěcí střechou.

4. Přítomnost předsíňky

Předsíňka odděluje ložnici psa od vnějšího prostoru a chrání ho před nepřízní počasí.

5. Pevná střecha

Střecha by měla být pevná a odolná proti průniku vody, ideálně rovná pro možnost odpočinku psa na její ploše.

6. Umístění na vyvýšeném místě

Umístění psí boudy na vyvýšeném místě zabrání vlhkosti a chladu od země. Vhodné je její podložení, například paletami.

7. Kovové rohy na hranách

Pokud má pes tendenci okusovat či poškozovat okolní předměty, je doporučeno vybavit boudu kovovými rohy na hranách pro zvýšenou odolnost.

Výběr ideálního místa pro psí boudu

Místo vybírejte s ohledem na potřeby psa i praktičnost. Ideální je umístit boudu na místo chráněné před větrem a pokud možno ve stínu stromů. Důležité je, aby pes měl výhled na vchodové dveře domu a zároveň na branku nebo přístupovou cestu, a měl tak možnost sledovat dění kolem domu.

Chraňte svého psa před zimou pomocí zateplené psí boudy

Zajistěte pohodlí a bezpečí před chladem v zimních měsících pomocí zateplení. Zejména pro plemena hladkosrstá či krátkosrstá je vhodné psí boudu zateplit. Měly by být zateplené všechny strany boudy, aby se minimalizovalo pronikání chladu. K tomu můžeme využít materiály, jako je polystyren, který obložíte palubkami nebo OSB deskami, aby pes neměl možnost ho okusovat. 

 

Artisan TIP Co takhle vytápěná psí bouda? Tahle varianta je vhodná především pro starší nebo nemocné psy. Do boudy se umístí topné těleso s přiměřeným výkonem a ochranným krytem, aby nedošlo k popálení.

Stavba dřevěné psí boudy: Jak začít a co si připravit

Postavit psí boudu není tak obtížné, jak by se mohlo zdát. Předtím, než se pustíte do stavby, je vhodné si ujasnit, jak by měla vaše psí bouda vypadat. Vytvořte si plánek, který vám pomůže při konstrukci. Pak už stačí jen vybrat vhodný materiál, jako jsou latě, palubky nebo OSB desky, a pustit se do stavby. Pro stavbu budete potřebovat mimo jiné i vruty.

OSB desky

Péče o psí boudu: Bezpečný a čistý domov pro vašeho psa

Správná péče o psí boudu je důležitá pro zachování její kvality a pohodlí pro vašeho psa. Pravidelně čistěte vnitřek boudy od nečistot a prachu. Jednou za čas je vhodné použít šetrný dezinfekční prostředek, abyste dezinfikovali vnitřní prostor. Tím zajistíte, že se v boudě nešíří bakterie a nepříjemný zápach.

Z vnější strany je krom občasného otření prachu a jiných nečistot důležité pravidelně obnovovat povrchový nátěr, který chrání dřevo. K nátěru je vhodné použít lazuru, která odolá UV záření a počasí, jako je například lazura Remmers, Osmo, PNZ nebo Adler. Jak na výběr lazury, si můžete přečíst v našem článku, kde se dozvíte i to, jak s lazurou správně pracovat.

Pelíšek jako důležitá součást psího domova

Kromě samotné psí boudy je také důležité myslet na další vybavení pro vašeho psa. Dopřejte mu pohodlný pelíšek či deku, která mu poskytne měkké a teplé místo k odpočinku. Nezapomeňte také na misky s vodou a krmivem, které umístěte poblíž boudy.

 

Seznámení psa s novou boudou a trpělivost při přivykání k novému prostředí

Co dělat ale v případě, že jste pro vašeho psího přítele vybrali boudu podle všech zásad a on do ní nechce? I to se může stát, je důležité být trpělivý a psa postupně seznámit s novým prostředím. Nenuťte ho do boudy násilím, ale ukažte mu, že je to bezpečné místo. Začněte tím, že ho seznámíte s boudou a ukážete mu, že uvnitř není nic, čeho by se měl bát. Můžete dovnitř položit pamlsek nebo hračku. Je důležité neztrácet trpělivost.

Správná psí bouda je místem, kde váš čtyřnohý přítel najde klid. Ať už si vyberete hotovou boudu, či se rozhodnete postavit ji sami, důležité je dodržet zásady velikosti, umístění a údržby. Máte otázky ohledně výběru dřeva nebo ošetření pro psí boudu? Neváhejte nás kontaktovat buď prostřednictvím chatu, e-mailu, nebo na naší infolince. Rádi vám s výběrem poradíme a poté přivezeme.

Doprava

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán pergoly Hurikán pergoly