Inspirace pro terasu: která bude ta pravá pro vás?

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Inspirace pro vaši novou terasu, kterou si zamilujete

Inspirace pro terasu: která bude ta pravá pro vás?

Není nad to užít si ranní šálek kávy na čerstvém vzduchu nebo uspořádat pořádnou letní grilovačku přímo u vás doma. Jestli plánujete novou terasu, ale nevíte, kde začít, jste tady správně. Máme pro vás spoustu inspirace, jak terasu pojmout a z jakých materiálů můžete vybrat.

Stavbu terasy naplánujte s předstihem

Může se zdát, že terasa není až tak velký projekt. Její stavba ale s jistotou zabere několik týdnů. Abyste si na nové terase užili už první teplé jarní dny, začněte s plánováním co nejdříve. Díky důkladné přípravě také maximálně využijete volný prostor a vyladíte terasu do posledního puntíku.

Pokud jste zručný zkušený kutil, stavbu terasy můžete určitě zvládnout sami. Je ale potřeba opravdová preciznost, aby vám terasa nikde „neujela”, držela si pravý úhel a byla opravdu rovná. Jestli se do toho sami pouštět nechcete, svěřte terasu řemeslníkovi nebo montážní firmě.

Stavba terasy v rukou profesionálů

V Artisan.cz nabízíme montáž terasy ze dřevěných, WPC nebo plastových materiálů z naší vlastní nabídky. Naši partnerští odborníci si vezmou na starost celý projekt a poradí si i s náročným terénem nebo netradičním přáním. Stačí, když budete mít představu o tom, jak má vaše vysněná terasa vypadat, a vyplníte poptávkový formulář. Řemeslník se s vámi spojí, případně i přijede, aby vše zaměřil, a pošle vám nezávaznou nabídku. Jak takové profesionálně provedené terasy z našich vlastních rukou vypadají, vám ukážeme dále. Pojďte se inspirovat!

Inspirace: typy teras podle materiálu

Základním rozlišovacím faktorem teras je jejich materiál. Každý má svá pro a proti, tak si je shrneme a hlavně si ukážeme spoustu inspirace, jak by vaše vlastní terasa mohla vypadat.

Dřevěná terasa

Dřevěné terasy jsou evergreenem. Krásně zapadají do okolní přírody a působí útulně. Jedinou nevýhodou dřevěných teras je jejich potřebná údržba. Ideálně 1x za rok byste je měli natřít olejem. Práce se dřevem je ale pro leckoho spíše radost než starost.

V naší nabídce máme celou řadu dřevin pro stavbu terasy. Z těch evropských jsou nejodolnější sibiřský modřín a borovice. Zvolit můžete ale i tlakově impregnovanou borovici, která dosahuje vyšší odolnosti díky způsobu ošetření. Dále jsou oblíbené exotické dřeviny, které mají nevšední design a díky vysoké hustotě dřeva vydrží větší zátěž počasí.

WPC terasa

WPC je označení dřevoplastového materiálu. Konkrétně se jedná o směs 60 % dřeva a 40 % HDPE, které má vzhled dřeva, ale vlastnosti plastu. Hlavní výhodou WPC teras je jejich bezúdržbovost. Nebudete s ní mít zkrátka žádné starosti, ale bude vypadat stejně krásně jako terasa dřevěná.

Dřevoplast je velmi odolný vůči nečistotám, díky tvrdosti i vůči poškození a udržuje si svou barvu. WPC terasa bude nákladnější než dřevěná, taky má ale velmi dlouhou životnost. Skvěle se hodí do vlhkého prostředí kolem bazénu nebo vodní plochy. Na Artisan.cz nabízíme tři řady WPC terasových prken, které se liší barvou a profilem.

Terasa z plastových prken

Jakkoliv zní označení „plastová terasa” nevábně, dnešní podoba plastových prken už není tak umělá, jak byste možná čekali. I když šarm dřeva mít nebude, u některých domů se určitě bude skvěle vyjímat.

Terasa z plastu je bezúdržbová, materiál ale vybírejte pečlivě, aby byl dostatečně odolný. V naší nabídce najdete plastová terasová prkna z materiálu Traplast. Jedná se o 100 % zdravotně nezávadný recyklát s výjimečnou odolností. Stejně jako WPC terasy se ty plastové výborně hodí do vlhkého prostředí.

Kamenná terasa

S návratem k přírodním materiálům se dostává větší pozornost i kamenným terasám. Oblíbený je hlavně pískovec, používá se ale i mramor, žula, křemenec nebo vápenec. Podle toho, jaký kámen s jakými tvary použijete, může terasa působit rustikálním, ale i velmi luxusním dojmem. Kámen je vysoce odolný a bezúdržbový, dejte si ale pozor, aby měl protiskluzovou povrchovou úpravu. Jinak se vaše terasa v dešti nebo mrazu změní v kluziště.

   

Terasa s dlažbou

Nejčastějším materiálem venkovní dlažby je beton. Dlážděná terasa pak může mít nespočet podob. Velkoformátové dlaždice budou působit velmi moderně a industriálně. Další možností je klasická zámková dlažba, která už je ale dnes nahrazovaná spíše skládanou dlažbou z menších kostek. Každá dá terase úplně jinou atmosféru.

Dlaždice jsou velmi odolné a nevyžadují údržbu. Doporučujeme vybírat takové, které jsou opatřené impregnací, aby si zachovaly stálou barvu.

   

Otevřená terasa, pergola, nebo zimní prosklená terasa?

Další důležitou otázkou je, zda a jak bude vaše terasa zastřešená. Máte na výběr ze tří možností.

Otevřená terasa

Otevřená terasa nemá pevné přístřeší, a tak vás z ní může vyhnat déšť nebo ostré slunce. Pokud se ale nechcete vzdát otevřeného výhledu a zároveň chcete být chráněni před nepřízní počasí, můžete si pořídit pořádný slunečník, markýzu nebo plachtu, kterou zachytíte na okolních bodech. Na trhu najdete i voděodolné varianty, které vás ochrání před deštěm.

    

    

Terasa s pergolou

Pergola je nejrozšířenější variantou zastřešení terasy. Nejčastější volbou je pergola dřevěná, oblíbené jsou ale poslední dobou i pergoly hliníkové. Nabízí velkou variabilitu, a tak můžete mít například pergolu se zatahovací střechou nebo bočními stěnami, které vás ochrání před větrem. Pergola může být připojená k domu, nebo stát zcela samostatně. Pokud vyberete pevnou pergolu s vysokou nosností, můžete na ni pověsit i houpací křeslo, a vytvořit si tak dokonalý relaxační koutek.

    

Prosklená terasa jako zimní zahrada

Jednoznačnou výhodou zimní prosklené terasy je její celoroční využití za jakéhokoliv počasí. To jí dává nesmírné kouzlo. S šálkem horké kávy nebo čaje si můžete užívat i pohled na zasněženou krajinu. Zimní terasa bude plnohodnotnou součástí vašeho interiéru, v létě ji ale můžete otevřít a získáte tak všechny výhody venkovní terasy.

Toto je jeden z náš realizovaných projektů. Už se vidíte, jak si v zimní terase vychutnáváte svou chvilku odpočinku?:-)

Pokud už máte představu o vaší vysněné terase a chcete její realizaci přenechat našim profesionálům, můžete rovnou vyplnit poptávkový formulář.

Jestli si chcete dřevěnou terasu postavit sami, pak pro vás máme návod, jak na dřevěnou terasu.

Přejeme vám, ať si už brzy užijete příjemný čas u vás doma na čerstvém vzduchu!

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán pergoly Hurikán pergoly