Jak správně postavit plot s horizontální montáží plotovek

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Jak správně postavit plot s horizontální montáží plotovek - rady profesionála

Jak správně postavit plot s horizontální montáží plotovek - rady profesionála

Pan Luňáček pracuje se dřevem i dalšími stavebními materiály už 8 let, z toho poslední dva roky profesionálně. Za tu dobu dal se svým týmem dohromady nespočet plotů, teras, pergol a dalších projektů – a to i pro naše klienty v Artisanu.

Rozhodli jsme se ho proto zeptat, jaké rady by dal kutilům pro horizontální montáž plotu. Právě takový plot totiž pro našeho klienta nedávno stavěl. Pojďte si přečíst rady profesionála, které vám pomůžou postavit pevný plot, co opravdu vydrží.

Jak postavit plot horizontálně

Takhle vypadal jeden z posledních projektů pana Luňáčka s využitím WPC prken Dřevoplus PROFI.

Hlavní výhodou WPC prken je jejich absolutní bezúdržbovost. Mají ale i řadu dalších skvělých vlastností. Dočtete se o nich v článku 13 důvodů, proč stavět z WPC prken.

Teď už ale k samotné montáži v rukou profesionála.

Pane Luňáčku, jedním z vašich jarních projektů bylo balkónové zábradlí z WPC. Co je potřeba mít při horizontální montáži WPC plotovek vždy na paměti?

U WPC plotů je důležité brát v potaz dilataci plotovek, která je při letním období cca 3 – 4 mm na 4metrové prkno, a to jak na délku, tak na šířku. Kromě toho dojde i ke změknutí materiálu. To má velký vliv na prohnutí WPC plotovek. Je tomu tak proto, že WPC plotovky a terasová prkna narozdíl od dřeva nepohlcují teplo ze slunce a tím dojde k rozpálení povrchu plotovek. Mezera mezi WPC plotovkami by proto neměla být menší než 5 mm. Dřevěný plot pak může být bez mezer.

Co tedy doporučujete při montáži plotovek, aby k jejich prohnutí nedošlo?

Zaprvé je potřeba plotovky vždy předvrtávat. Pokud použijeme tex vruty 4,8 x 32 mm, musíme plotovky předvrtat vrtákem 5,5 mm. Pokud použijeme vratové šrouby o průměru 6 mm, měli bychom plotovky předvrtat vrtákem 7 mm.

Zadruhé pak plotovky nikdy neutahujeme natvrdo, ale vždy na moment, který si nastavíme na aku vrtačce.

Jak plot postavit, abychom měli jistotu, že ho nevyvrátí vítr?

To je důležitá otázka. Před montáží se musíme zamyslet nad upevněním plotového pole. WPC plotovky jsou několikrát těžší než často používané smrkové. Pokud se pak do plotového pole s dvoucentimetrovými mezerami mezi plotovkami opře silnější vítr, může působit na 1 m2 plotu síla až 50 kg. Plot je proto důležité pořádně ukotvit, aby měl dostatečnou nosnost a odolal vyvrácení.

Doporučuju využít úchytky jeklu 75 x 35 x 30 mm, které se postarají o fixaci plotu ve všech směrech, včetně vysazení plotového pole.

Tak a pojďme se podívat na to nejdůležitější. Jak postavit plot s horizontálními laťkami?

Z vlastní praxe doporučuju mít plotové pole o maximální šířce 2 m. Eliminujeme tím dilataci a prohnutí prken. Prkna delší než 1,4 m by pak měla být vždy ukotvená další kolmou vzpěrou. Ta musí být nejen ukotvená, ale i zafixovaná. Upevnění na prknech nestačí. Jinak se s velkou pravděpodobností v letních měsících prohnou.

Pokud chcete mít pohledovou stranu plotu do ulice, upevnění vzpěry by mělo být z vnitřní strany plotu. Záleží ale na vás. Vzpěra může být i z obou stran.

Za mě je pak snadnější prkna pokládat zespodu. Bude se vám lépe držet vodorovná poloha – na prkno si před montáží můžete položit vodováhu. O posloupnosti pokládky plotových prken ale nejsou žádná obecná pravidla.

Máte nějakou důležitou radu i pro svislou montáž WPC plotovek?

Co se týká předvrtání, dotahování plotovek a ukotvení plotového pole, doporučuji to stejné. Při svislé montáži si většinou hlídám maximální přesah plotovek od kovových nosníků 15 cm. A to z horní i spodní strany. Jinak by mohlo dojít k prohnutí.

Mezi nosníky se snažím vždy nedělat větší mezeru než 1,4 m. Jestli plánujete plot vysoký třeba 2 m, doporučuji použít tři vodorovné nosníky.

Jaký montážní materiál na plot doporučujete?

Pro montáž dřeva musíte zvolit nerezové vruty. Některé dřeviny totiž uvolňují látky, které způsobují oxidaci vrutů. U WPC plotu vám budou stačit vruty 3. třídy určené pro využití ve venkovních podmínkách.

Teď už víme všechno o montáži. Jak plot ošetřit, když máme hotovo?

S WPC plotem nemáte žádnou práci, je to bezúdržbový materiál. U dřevěného plotu je ale péče nutná. Řezné hrany jsou nejchoulostivější částí plotu – tudy dřevo přijímá nejvíce vlhkosti. Vosk na řezné hrany je proto nutností. Ale pozor, tento vosk je čirý a nemůžete ho už přetřít lazurou. Proto nejdříve naneste lazuru na celý plot (vždy po směru vláken dřeva) a až poté přetřete řezné hrany tímto speciálním voskem.

Napadl vás ještě nějaký dotaz k horizontální montáži plotu nebo potřebujete poradit s výběrem materiálu? Ozvěte se nám, rádi pomůžeme. A pokud je pro vás stavba plotu spíše starost než radost, můžete to nechat na panu Luňáčkovi. Perfektní výsledek máte zaručený.:-)

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán pergoly Hurikán pergoly