Vypadá jako dřevo, ale chová se jako plast. WPC je dřevoplastový materiál s 60 % dřeva a 40 % HDPE (plastu). Vůni přírodního dřeva vám sice nenahradí, v řadě situací ale může udělat lepší službu. Pojďte se s námi podívat na výhody dřevoplastových prken a nejlepší možnosti, jak je využít.
Foto: realizace terasy našemu zákazníkovi
Je jich celá řada. Snad všechna úskalí spojená se dřevem totiž pro WPC neplatí.
Narozdíl od dřeva nevyžaduje WPC žádnou péči. Nemusíte ho brousit a natírat. Svůj vzhled si zachová zcela beze změny desítky let. Pro zvýraznění a rozjasnění přirozeného odstínu použijte OSMO olej na WPC a BPC nebo REMMERS olej na WPC.
WPC nebobtná a nevsakuje do sebe vodu.
Odolnost vůči hnilobě a plísni je zpravidla garantovaná výrobcem.
Mrazy, horka, sníh ani kroupy WPC zkrátka nerozhodí.
Řada DŘEVOPLUS PROFI - terasy i ploty, si svou barvu drží za všech okolností. Barva je navíc stejná v celém průřezu, a tak případné škrábance nepůjdou tolik vidět. V případě nutnosti využijte WPC opravné tužky a jednoduše poškození zamaskujte. U dalších řad je zkušenost taková, že během pár měsíců po montáži změní barvu - vyblednou. Záleží na umístění. Je to produkt na bázi dřeva a i u dřeva se mění barva v důsledku UV záření.
I když WPC obsahuje 60 % dřeva (nebo jiného přírodního materiálu), pro hmyz a škůdce to není ono. Vyhnou se mu obloukem.
WPC vám může dělat radost dlouhých 25 let. Ale klidně i více. A to opravdu zcela bez práce.
Tedy nemělo by, pokud zvolíte kvalitní WPC. Levnější varianty od neověřených výrobců mohou při montáži dělat problémy.
Jak poznat opravdu kvalitní WPC prkna, jsme se zeptali toho nejpovolanějšího - majitele Artisan.cz Tomáše Novotného.
„Kvalitní WPC prkno poznáte podle hladkého neporušeného povrchu a soudržné jednolité barvy po celé jeho délce. Podívejte se také na konce prken – nesmí se třepit. Dražší WPC prkna jsou nejen kvalitnější, ale taky věrohodněji imitují dekor dřeva. Investice je to přitom jednorázová, protože WPC vydrží dlouhá léta. Když se navíc z jedné strany poškrábe, například u hodně namáhané terasy, můžete prkna rozmontovat, otočit a zase složit. A terasa je jako nová.” |
K čištění vám bude stačit pouhý proud vody. Pokud by ale WPC prkna byla opravdu špinavá, můžete použít OSMO Čistič WPC/BPC teras.
A to i za mokra. Proto je WPC perfektní okolo bazénu, jezírka nebo třeba vířivky.
Díky tomu nebobtná, neloupe se a zachovává si vysokou tvrdost.
V případě použití materiálu HDPE je dřevoplast plně recyklovatelný. Zátěž na životní prostředí snižuje i fakt, že WPC nepotřebuje žádný nátěr.
WPC je sice dražší než většina běžně používaného dřeva. Protože se o něj ale nemusíte starat, dlouhodobě se určitě vyplatí. Ušetří vám přitom nejen peníze, ale i čas a nervy.
Výhody dřevoplastu naplno oceníte v exteriéru. WPC prkna se využívají především pro:
Foto: realizace balkónu u zákazníka z Pardubic
Rada profesionála: Kde by dal Tomáš N. přednost WPC před dřevem?
„Určitě kolem bazénu nebo všude, kde je chlor a extrémní vlhkost. Ale vlastně kdekoliv, pokud nechcete mít žádné starosti s údržbou. Ideální je například pro restaurační zahrádky, které dostávají hodně zabrat, a jejich údržba by byla náročnější.
WPC může být výhodnější taky v případě, že chcete dřevo v neobvyklém odstínu. Pokud by totiž v barevném nátěru vznikly rýhy, budou kvůli odlišné barevnosti dřeva více vidět. Naproti tomu WPC má stejnou barvu v celém svém průřezu.”
Otestovali jsme WPC terasová prkna od celé řady výrobců. Vy už tak můžete jít na jistotu. V naší nabídce najdete kvalitní vyšší řadu dřevoplastových prken DŘEVOplus PROFI se zvýšenou ochranou proti zesvětlení a poškození.
Jestli naopak hledáte něco cenově přívětivějšího - nabízíme ekonomickou řadu Lambo Deck nebo DŘEVOplus STANDARD.
Co přesně u nás najdete?
S výběrem vám rádi poradíme a pomůžeme.
Neváhejte se nás zeptat nebo prošmejděte naši poradnu. Hodit by se vám mohl třeba rozhovor s majitelem Artisanu o tom, co potřebujete vědět, než se pustíte do montáže terasy.