ThermoWood: kompletní přehled o tomto výjimečném dřevě

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. ThermoWood: vše o tomto výjimečném dřevě

ThermoWood: kompletní přehled o tomto výjimečném dřevě

Dřevo, které i bez pravidelné péče vydrží ve venkovních podmínkách několik let? Řeč je o speciálně upraveném dřevě s označením ThermoWood. Co se pod tímto názvem přesně skrývá, jaké výjimečné vlastnosti takové dřevo má, co si z něj postavit a jak o výsledný projekt pečovat? Vše jsme pro vás dopodrobna sepsali.

Co je to ThermoWood

ThermoWood je tepelně opracované dřevo. Tato speciální úprava mu propůjčuje výjimečné vlastnosti, jako je tvarová stálost a vysoká odolnost vůči vnějším vlivům i vodě. Můžete ho tak bez obav využít na terasu, fasádu, obložení bazénu i saunu.

Jaké má ThermoWood výhody

Úpravou pomocí tepla získává dřevo celou řadu výhod:

Vysoká odolnost

Tepelná úprava změní fyzikální vlastnosti dřeva i jeho vnitřní strukturu, dřevo je tak výrazně odolnější vůči povětrnostním podmínkám, hnilobě a napadení houbami. 

Tvarová stálost

Při úpravě dřeva dochází k rozkladu celulózy a odstranění pryskyřice i většiny biologických látek. Náchylnost dřeva k deformacím, nabobtnávání a následnému smršťování je tak až o 60 % nižší. Dřevo se nekroutí a nemění svůj tvar.

Snížená absorpce vlhkosti

ThermoWood vstřebává vlhkost až o 50 % méně než běžné dřeviny. Skvěle se proto hodí do exteriérů, kde je vystaveno vlhkému prostředí. Stabilní vlhkost dřeva se drží na 6–8 %. 

Lepší tepelná izolace

ThermoWood má lepší tepelně izolační vlastnosti a nižší tepelnou vodivost (o zhruba 20–25 %) než stejná dřevina bez této úpravy. Na slunci proto nepálí do nohou a můžete ho použít i na sedací plochy v saunách a parních lázních.

Šetrnost k přírodě

Při zpracování dřeva nejsou použity žádné chemikálie. Tepelná úprava probíhá pouze za použití páry a tlaku. ThermoWood je tak stejně ekologickou volbou jako klasické neupravné dřevo.

Snadná údržba

Pokud necháte ThermoWood zcela bez povrchové úpravy, nijak nesnížíte jeho životnost. Musíte ale počítat s tím, že asi po 12 měsících začne dřevo přirozeně šednout a získá stříbřitou patinu. Abyste zachovali jeho krásný vzhled a všechny vlastnosti, doporučujeme dřevo opatřit nátěrem na olejové bázi. Dále v článku vám poradíme, jaký zvolit.

Jak se ThermoWood vyrábí

Jak už jsme si řekli, tepelná úprava dřeva je zcela ekologická. Zajímá vás, jak celé to kouzlo probíhá? Má tři kroky:

1. Vysoušení dřeva – pomocí páry se dřevo postupně zahřívá až na 130 °C. Během úpravy však dřevo není nikdy vysušeno až na 0 % vlhkosti (naopak zůstává na 6–8 %). Tato fáze sušení probíhá ve třech cyklech.
2. Intenzivní tepelná úprava – teplota v komoře se zvyšuje na 180 °C a na této hodnotě zůstane po dobu dvou až tří hodin. Po celou dobu musí zůstat obsah vodní páry ve vzduchu v celé komoře stejný.
3. Ochlazení a stabilizace dřeva – do komory je vháněna studená vodní pára, aby se dřevo postupně ochladilo na 30–40 °C. Dřevo se pomocí páry také opakovaně zvlhčuje, až se jeho vlhkost ustálí na 6–8 %. Pak jsou dosaženy optimální podmínky pro další zpracování.

Hustota takto upraveného dřeva se pohybuje kolem 450 kg/m3. Podle délky a intenzity tepelného ošetření dřevo také změní svou barvu, a to až na tmavě karamelovou, kterou má v celém svém průřezu.

Královnou je thermoborovice

Je to právě borovice, která se pro tepelnou úpravu začala využívat jako první a je také nejrozšířenějším typem thermo dřeva. Protože roste v nehostinných severských podmínkách, je už přirozeně velmi odolná. Spolu s tepelnou úpravou pak borovice získává výjimečnou kvalitu a trvanlivost.

Barva borovicového dřeva se po úpravě mění ze světle žluté na středně hnědou s krásným rustikálním vzhledem.

Dalšími typy ThermoWood dřeva jsou smrk, jasan, bříza nebo modřín.

Na co můžete thermoborovici využít

Stejně jako další thermo dřeviny se skvěle hodí do exteriéru nebo vnitřních prostor, kde dřevo čelí extrémním podmínkám – například v sauně. V nabídce Artisan pro vás máme tyto typy dřeva z thermoborovice:

Nejčastěji se thermoborovice využívá pro stavbu teras. Jak taková venkovní terasa z modifikované borovice vypadá? Koukněte se na stavby našich spokojených zákazníků.

Toto je například atypická terasa, kterou jsme dodali našemu klientovi z Kutnohorska.

A tady je rovnou celá restaurační zahrádka, kterou jsme zhotovili pro skvělý burger bar Cihelna v Uhříněvsi.

Zahrádka z Thermo wood ošetřená Osmo olejem Thermo

Do třetice se podělíme o tuto krásnou malou terasu u dřevostavby našeho klienta z Příbrami.

Chtěli byste také postavit terasu snů? Neváhejte se nám ozvat. A pokud už máte představu o vaší vysněné terase a chcete její realizaci přenechat našim profesionálům, můžete rovnou vyplnit poptávkový formulář.

Chcete se do montáže terasy pustit sami?

Pro montáž používejte výhradně ocelové nerezové vruty nebo spojovací materiál. Korozivní kovy na dřevě vytváří modročerné tmavé skvrny. Podívejte se na obrázkový návod, jak na stavbu terasy.

Skvělým pomocníkem pro montáž terasy i fasády je nástroj FAST Deck Tool, který vám zajistí rychlé a hlavně neviditelné ukotvení terasových prken. A taky ušetří spoustu nervů. Využijete ho pro prkna o šířce 92 až 150 mm, která uchytíte pomocí speciálních vrutů Fast Decking Screw. K jejich zakoupení vám nástroj zapůjčíme zdarma, stačí pouze vratná záloha. Více o tom, jak Fast Deck Tool funguje, vám ve videu prozradil Jirka alias YouTuber Hustejvercajk.

Jak o dřevo z thermoborovice pečovat

Přestože je thermoborovice opravdu odolné a stálé dřevo, bez pravidelné péče se změní některé její povrchové vlastnosti. Především vlivem UV záření dřevo časem zšedne, jeho povrch zvrásní a začne jemně praskat. Tyto změny jsou pouze povrchové a nemají vliv na funkci a trvanlivost dřeva, pokud ale chcete zachovat jeho původní krásu, doporučujeme pravidelnou péči. Nečeká vás nic náročného.

Ideálně dvakrát do roka dřevo natřete jednou vrstvou speciálního oleje na thermo dřevo od ověřené značky OSMO. Jedná se o transparentní polomatný olej na bázi přírodních olejů a vosků. Odpuzuje vodu, reguluje vlhkost a vyhladí povrch dřeva.

A co když už vaše thermo dřevo získalo šedavý nádech? Nemusíte věšet hlavu a ani hned přistupovat na mechanické broušení. Šedého nádechu vás rychle zbaví odšeďovače dřeva.

Okouzlila vás thermoborovice? Podívejte se na naši celou nabídku tohoto jedinečného dřeva. Technické a záruční podmínky o Thermowood naleznete v technických listech.

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11+3 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.