Rozhovor: vše, co potřebujete vědět o realizaci terasy

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Přehledně o realizaci terasy - plánování, volba materiálu, stavba svépomocí

PROJEKT TERASA

Terasa se může stát oázou vašeho odpočinku a místem pro vítání návštěv. Venkovní posezení u domu nebo u bazénu má své kouzlo, které jen tak neomrzí. V zimě terasu ocení především milovníci rostlin, kteří letní sídlo mohou proměnit třeba v zimní zahradu.

Pokud jste právě v procesu výstavby svého bydlení a plánujete i vysněnou terasu, tento rozhovor vás pravděpodobně zaujme. Dozvíte se odpovědi na otázky:

  • Jak takovou terasu naplánovat?
  • Co je potřeba si před volbou materiálu rozmyslet?
  • Jaký materiál zvolit?
  • Jakou péči vyžaduje dřevěná terasa?
  • Zvládnete terasu svépomocí?

Nejpovolanější člověk z Artisan, pan Novotný

Na vše jsme se zeptali toho nejpovolanějšího člověka, pana Novotného, majitele e-shopu Artisan.cz! Přejeme příjemné počtení!


Co je potřeba mít rozmyšlené před realizací terasy?

Když do Artisanu přijde zákazník, prvním z dotazů je, zda terasa bude pod střechou či nikoliv. To je důležité vzhledem k okolním vlivům, které mají na materiál zásadní vliv - povětrnostní podmínky, slunce, déšť.

Zastřešená terasa anebo stabilně vytápěné uzavřené prostory zimní zahrady budou  méně namáhané než ty nezastřešené.

Pokud jako materiál zvolíme třeba impregnovanou borovici, a terasa bude vystavená přírodním živlům, tak lze očekávat životnost maximálně sedm let. Pokud bude pod střechou, životnost bude třeba i sedmdesát let.

Jaký další aspekt hraje roli při výběru materiálu?

Určitě to, jak moc se chceme o terasu starat. Dřevěná terasa má své kouzlo, vyžaduje však pravidelnou péči. Úplné minimum je jednou za pět až deset let natřít řezné hrany.

Život terase prodlužuje především pravidelná každoroční péče. V opačném případě terasa zešediví, prkna mohou začít praskat a tvořit se třísky, což je nepříjemné, zejména pokud máte malé děti anebo rádi chodíte bosky.

Všeobecnou prevencí a potřebnou péčí je tedy pravidelné olejování, ideálně 1x za rok. Pokud chcete, aby terasa zářila i sloužila co nejdéle, doporučujeme ji opečovávat po zimě (příprava na jaro a léto) a po sezóně k zazimování

Napadá mě ještě specifický případ pro výběr materiálu, a to je terasa kolem bazénu. Chlorovaná voda pro materiál představuje extrémní agresivní námahu, která zanechává nevzhledné mapy. Faktem je, že v dnešní době se preferuje spíše čištění bazénu kyslíkem.

Tak či tak, k bazénům doporučujeme dřevoplast (nebo-li WPC materiál). V pohodě přežije mokré prostředí, rozmary počasí, dlouhodobě si drží svou barvu, ale především se o to nemusíte vůbec starat.

Existuje nějaká nevýhoda WPC materiálu?

Pokud se ještě vrátím k té terase kolem bazénu, tak WPC materiál se snadněji “rozpálí”, než dřevo. Na druhou stranu když vylezete z bazénu, tak máte mokré nohy a ty dva metry do trávy přeběhnete.

U WPC materiálu je třeba vzít v potaz  vyšší vstupní investici. Ale není to vlastně nevýhoda. Vyšší cena reflektuje kvalitu materiálu, který má mnohem delší životnost než dřevo a nevyžaduje prakticky žádné ošetřování. Odpadá tedy každoroční investice do olejů, potřebného nářadí a také vašeho času. 

Co je třeba mít připravené, než se začnu poohlížet po materiálu?

Rozhodně mít přesně zaměřené místo. Všeobecně u nás platí, že přesnou spotřebu může vypočítat jen ten  člověk, který bude terasu reálně stavět, montovat. Takže přesné zaměření provede sám zákazník (pokud si to chce namontovat sám), montážní firma anebo řemeslník.

Je potřeba pečlivost. V praxi se běžně stává, že zákazník chce tradiční obdélníkovou terasu a během procesu se zjistí, že mu např. nedrží pravý úhel a výsledkem je nějaký kosodélník, kde jsou úhly zcela jinak.

Často také slýcháváme “Jó, já mám rovnou terasu.” Pak tam přijedete s vodováhou a zjistíte, že ta terasa na pěti metrech “letí” o třicet centimetrů, takže se musí různě vyrovnávat anebo je třeba použít zemní vruty pro vyrovnání. 

Zemní vruty jsou duté ocelové šrouby, které namontujete přímo do země. Jsou rychlým a ve srovnání s betonováním také jednoduchým způsobem, jak vytvořit pevné základy stavby. Fungují přitom stejně efektivně jako betonové piloty. Při zašroubování vrut zhutní okolní zeminu a pevně se usadí. Díky tomu spolehlivě drží a odolá i velkému tlaku. 

Zemní vruty

Jaké jsou možnosti materiálů a jaký zvolit?

V Artisanu nabízíme tři druhy a to buď dřevo, plast nebo dřevoplast.
Pokud bych materiály měl zhodnotit, tak spíš plast nedoporučuji, a to z jednoho prostého důvodu: terasy z plastu nejsou přitažlivé, vypadají zkrátka jako “plast”.

Dřevo je samozřejmě skvělý materiál, který patří do přírody a na zahradu. Pro milovníky přírody volba číslo jedna. :)  V Artisanu lze vybírat z různých druhů dřevin.

Dřevoplast je vhodná volba pro ty zákazníky, kteří chtějí mít stylovou terasu prakticky bez údržby. Když nad tím přemýšlím, tak WPC materiál (zkratka pro dřevoplast) mají v oblibě především  zákazníci, kteří preferují plastová okna, plastové okapy apod..

Zvládnu terasu realizovat svépomocí?

Ano, samozřejmě! Chce to ale trochu kutilské zručnosti a logického uvažování. Proč to říkám? Protože je potřeba umět pracovat s úhloměrem, s vodováhou a matematice se také nevyhnete :))

Dále je potřeba mít vhodné nářadí, třeba jako pokosovou pilu. Někdo ji v garáží má, někdo ne.  Nová stojí osm až deset tisíc. Takže pokud někdo miluje práci se dřevem, všeobecně něco kutí anebo se třeba v minulosti pustil doma do podlahy, terasu zvládne. Sice to bude trvat déle než profíkovi, ale ten proces je přece radost :))

Při stavbě svépomocí se můžete u nás inspirovat alespoň přibližným návodem a souborem doporučení k jednotlivým materiálům

Na druhou stranu, lidem, kteří jsou pracovně velmi vytížení a na práci kolem domu a kutilství jim nezbývá moc energie, pak raději doporučuji domluvit se s nějakým řemeslníkem nebo firmou. Ušetří si mnoho nervů, protože to nepůjde asi jen tak od ruky :)

Kolik terasa bude stát?

Záleží na tom, zda vám terasu bude dělat firma anebo si ji postavíte svépomocí. Přesnou částku nedokážeme určit přesně. Pro vaši detailní představu o cenách pro vás máme níže připravené cenové porovnání, ve kterém můžete vidět náklady na materiál pro terasu 4 x 4 metry, což je přibližně 16 m2.

Jde o přibližné srovnání cen k červnu 2022. Vstupní investice na materiál mohou ovlivňovat další faktory - materiál na ošetření dřeva, pozemkové úpravy nerovného terénu apod. Raději doporučujeme počítat s vyšším rozpočtem a vyhnout se nemilým překvapením.

Vyčíslení terasy o rozměru 4 x 4 m (16 m2)

Přibližné vyčíslení ceny terasy v rozměru 4x4 m z různých materiálů

Cena terasy ze sibiřského modřínu a Bangkirai Premium je včetně vrutů, podkladových hranolů a ošetření terasovým olejem. Terasa z WPC dřevoplastu je kalkulovaná včetně podkladových rámů a plastových spojek.

Zmiňované materiály jsou u našich zákazníků nejčastěji používané. Máte svého favorita? Zjistěte o vybraném materiálu více.

Více informací o modřínu Více informací o Bangkirai Více informací o WPC dřevoplastu

Potřebujete poradit s výběrem vhodného materiálu? Ozvěte se nám na e-mail anebo nám zavolejte. Na zákaznické lince jsme vám k dispozici denně od 8:00 do 22:00 hod.

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán Sibiřský modřín Hurikán Sibiřský modřín