O velikonočních svátcích 29.3. - 1.4. jsou naše prodejny zavřené. Objednávkám z e-shopu se budeme věnovat hned od úterý 2.4.2024.

V případě potřeby volejte zákaznickou linku denně 8 - 22 h.
Krásné Velikonoce!

×

Jak na renovaci dřevěné podlahy svépomocí

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Co dělat, když vaše dřevěná podlaha ztrácí svou původní krásu

Renovaci dřevěné podlahy zvládnete sami levou zadní

Ztrácí vaše dřevěná podlaha svou původní krásu? Nebo už ji dokonce raději schováváte pod kobercem nebo linem? To je obrovská škoda! Zima je ideálním obdobím, kdy se do renovace dřevěné podlahy pustit. Vrátit zpět k životu můžete i opravdu sešlapané a poškrábané dřevo. S trochou mistrovské zručnosti to navíc zvládnete svépomocí. Máme pro vás kompletní návod, jak na to.

Renovace dřevěné podlahy svépomocí


Co budete potřebovat?

Na renovaci dřevěné podlahy si připravte velkou brusku na podlahy a malou krajovou brusku (je možné zapůjčení), brusnou houbičku se zrnitostí P60, vysavač, špachtli, stěrku, menší dláto, kladivo, kleště, váleček, štětec, tmel na dřevo (v případě potřeby) a olej nebo lak pro závěrečný nátěr.

Ještě než se do renovace podlahy pustíte

Místnost, kde budete podlahu renovovat, celou vykliďte. A to včetně záclon, obrazů a dalších dekorací umístěných na stěnách. Ušetříte si tak práci s následným úklidem. Pokud berete renovaci z gruntu a plánujete i vymalovat, nechte to až po zbroušení podlahy, případně po dokončení její renovace. Pak ji ale samozřejmě dobře chraňte před malířskou barvou.

Po úklidu pomocí dláta a kladiva odstraňte obvodové lišty a prahy dveří. Dejte si pozor na hřebíčky, které zůstanou v podlaze. Kleštěma je vytáhněte.

Základem je důkladné broušení

První krok je ze všech nejnáročnější a taky nejdůležitější. Podlahu potřebujete zbavit starého nátěru a dokonale vyrovnat její povrch. Pokud je renovovaná plocha malá, bude vám stačit menší elektrická bruska a brusná houbička se zrnitostí P60. V případě větší místnosti ale zvolte profesionální brusku na podlahy.

Broušení je základ - zvolte kvalitní brusku na podlahy

Kde sehnat brusku na dřevěné podlahy a jakou zvolit

Podlahové brusky jsou drahé stroje, které se kvůli domácí rekonstrukci určitě nevyplatí kupovat. Můžete si je ale vypůjčit. Například brusky značky BONA jsou jednoduché na ovládání a dosáhnete s nimi profesionálního výsledku.

Bruska může být kotoučová (talířová), válcová nebo pásová. Budete potřebovat dvě velikosti – větší brusku na volnou plochu a menší krajovou brusku na rohy a plochy v blízkosti stěn. Brusný kotouč nebo pás je vyměnitelný a liší se hrubostí: od hrubého (P40) přes střední zrnitost (P60–80) po jemný (P100–120). Využijete všechny tři. Pro dočištění nezapomeňte také na brusné houbičky o zrnitosti P60.

Náš TIP k výběru brusky: Zde je výběr trochu složitější. Záleží zejména na tom, jaký povrch budete brousit. Pokud jde o prkna nebo parkety skládané jedním směrem, doporučujeme pásovou brusku. U parket skládaných  do různých obrazců, kdy jsou vlákna dřeva různě směrována, použijte talířovou brusku. Celkově talířová bruska je univerzálnější, dá se osadit i lešticím kotoučem, kterým se může přeleštit poslední vrstva laku.

Jak při broušení postupovat

Nejdříve začněte broušením s kotoučem nebo pásem o hrubé zrnitosti (P40). Úkolem tohoto broušení je zbavit se veškeré povrchové úpravy a srovnání případných nerovností. Parkety nejdříve zbruste kolmo ke směru vláken dřeva, poté dočistěte po směru vláken (v případě parket skládaných do různých tvarů proveďte křížové broušení, nebo použijte talířovou brusku), dlouhá podlahová prkna pak po směru vláken dřeva. Pomocí krajové menší brusky dokončete broušení až ke zdi, případně ještě použijte brusnou houbičku. Při prvním broušení byste měli odstranit všechen starý povrchový nátěr až na holé dřevo.

Následuje broušení s kotoučem nebo pásem se střední zrnitostí (P60–80), který dokonale dorovná povrch podlahy a odstraní stopy na dřevě po prvním hrubém broušení. Postupujte při něm stejně jako u předchozího kroku. Čistý dřevěný prach z druhého broušení uschovejte. Následně ho můžete použít pro vyplnění mezer a rýh při případném tmelení. Dosáhnete tak nejpřirozenějšího odstínu. Pro závěrečné broušení dohladka použijte kotouč nebo pás s jemnou zrnitostí (P100–120).

Podlahy z jehličnatých dřevin, jako je například smrk, borovice nebo modřín, doporučujeme před závěrečným broušením za pomoci štětce navlhčit vodou. Po uschnutí ze dřeva vystoupí vlákna, která následně obrousíte. Povrch tak bude hladší a spotřebujete méně nátěrové hmoty.

Rada odborníka: "Pokud potřebujete pouze obnovit zašlou povrchovou úpravu, nemusíte podlahu brousit až na dřevo. Stačí ji odmastit a povrch lehce přebrousit (zdrsnit) jemným brusným papírem o zrnitosti 150, případně 220 a výše. Pokud je lak nebo olej prošlapaný až na dřevo, většinou se na povrchu utvoří viditelné černé skvrny. Pak je důkladné vybroušení nutností."

Na řadě je tmelení

Ne vždy je tmelení nutné. Pokud jsou ale mezi parketami nebo prkny mezery, případně jste objevili hlubší škrábance, tmelem je můžete hezky vyplnit. Než se do toho pustíte, je nutné povrch dokonale očistit od mastnot a prachu. Jestliže jsou spáry mezi prkny větší než cca 2 mm a více, je vhodné použít plastický podlahářský tmel.

Potřebovat budete špachtli, stěrku a tmel na dřevo. Barvu tmelu vyberte podle materiálu vaší podlahy a nařeďte jej do pudinkové hustoty. Pokud jste si schovali prach z druhého broušení, teď přišel jeho čas. Přiměřené množství přimíchejte do transparentního tmelu určeného na podlahy, aby vznikla kašovitá hmota. Poté připravený tmel špachtlí naneste na podlahu a stěrkou rovnoměrně rozetřete. Po vytvrdnutí zkontrolujte, jestli se tmel někde nepropadl (hlavně u větších spár). Pokud ano, naneste ještě jednu vrstvu.

Nakonec je potřeba místo přebrousit dohladka. Podle toho, jak velkou plochu jste tmelili, použijte buď velkou, nebo menší krajovou brusku s jemným papírem.

Čím dřevěnou podlahu natřít?

Třetím a posledním krokem je nátěr. Vybírat můžete mezi tvrdým voskovým olejem a podlahovým lakem. Každý z nich má své výhody i úskalí.

Tvrdý voskový olej na dřevěné podlahy:

+ Jeho aplikace je jednoduchá.
+ Pozdější renovaci můžete provést i lokálně.
+ Vytváří tvrdou ochranu vůči špíně, vodě a poškrábání.
+ Nepraská a neodlupuje se.
Rychleji se opotřebí, a tak není vhodný na velmi vytížená místa.
Pro údržbu musíte používat speciální přípravky.

Oleje zesilují přírodní barevný odstín dřeva, a to tak působí jako trvale mokré. Pro tvrdé exotické dřevo, jako je například wenge, merbau nebo jatoba, doporučujeme použít bezbarvý čistý vosk. Olej nanášejte štětcem a případné stopy po tazích opravte válečkem z minerálních vláken. Ale pozor, musíte to stihnout do půl hodiny od nátěru.

Lak na dřevěné podlahy:

+ Je vhodný pro namáhané prostory.
+ Je nehořlavý, bez zápachu a chemicky neutrální.
+ Následná údržba podlahy je jednodušší.
+ Některé z laků mají protiskluzové vlastnosti.
Při renovaci musíte zcela odstranit celý nátěr.
Aplikace je náročnější.

Na podlahy s běžným zatížením stačí aplikovat jednu až dvě vrstvy laku, na podlahy s vysokou zátěží (například schody) jsou potřeba dvě až tři vrstvy. Mezi jednotlivými vrstvami je nutné lak jemně zbrousit, proto je jeho aplikace náročnější. K nanášení použijte štětec nebo váleček.

Přečtěte si více o rozdílech mezi voskovým olejem a lakem na dřevěné podlahy.

Rozdíly mezi tvrdým voskovým olejem a podlahovým lakem

Péče o dřevěnou podlahu

A jak se o renovovanou podlahu starat? Potřebná péče se odvíjí od povrchového nátěru, který jste zvolili. Máme pro vás přehled několika profesionálních prostředků, které se postarají o dlouhotrvající krásu vašeho díla.

Podlaha natřená voskovým olejem:

Podlaha natřená lakem:

Pokud dřevěné podlaze dopřejete pravidelnou péči s profesionálními prostředky, její krása vám bude dělat radost po dlouhá léta. A co víc, příští renovaci odložíte na nedohledno.

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán slev - Terasy Hurikán slev - Terasy