Harmonizace domova s pomocí Feng Shui

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Feng Shui: Rozhovor s koučkou Zuzanou Berkovou

Harmonizace domova s pomocí Feng Shui: Rozhovor s koučkou Zuzanou Berkovou

Pojďme se podívat na další zajímavý styl bydlení. Tentokrát se zaměříme na Feng Shui, které spočívá ve vytváření příjemné a harmonické atmosféry. Tato prastará čínská praxe se snaží dosáhnout rovnováhy v životním i pracovním prostoru prostřednictvím optimálního využití toků energie. My jsme se proto obrátili na koučku Zuzanu Berkovou, která nám blíže přiblíží tuto filozofii a ukáže nám, jak může Feng Shui ovlivnit naše bydlení. Zuzka nám i prozradí, jak ji samotnou Feng Shui ovlivnilo. Začtěte se do zajímavého rozhovoru, který nám poskytla. 

Zuzana Berková

Kdy jste se poprvé setkala s Feng Shui a co vás na něm nejvíce zaujalo?

K Feng Shui jsem se dostala v době, když jsem se synem hledala lepší bydlení. Žili jsme v jednopokojovém bytě a já toužila po změně, která by nám přinesla lepší životní situaci. Na radu známého jsem se rozhodla vyzkoušet Feng Shui. Studovala jsem všechny dostupné knihy na českém trhu a začala experimentovat s různými Feng Shui praktikami. Brzy poté jsem se dočkala lepší práce a mohla si pořídit své vytoužené větší bydlení. Avšak knihy o Feng Shui se často lišily, a tak jsem si nakonec našla vlastní Feng Shui poradkyni, která mi pomohla vytvořit projekt pro nový byt, do kterého jsme se měli se synem přestěhovat. Tento byt byl dříve obýván rodinou, kde majitelka trpěla vážnými duševními problémy, a já chtěla zajistit, aby nové prostředí bylo harmonické a podporující. Během projektu mě zaujalo, že místo, kde předchozí majitelka roky spala, bylo vystaveno negativním energetickým tvarům, které mohly přispět k jejím potížím. Díky práci s Feng Shui poradkyní jsem dokázala tyto negativní vlivy eliminovat a dnes vím, že mohu v tomto místě klidně umístit postel, aniž bych měla obavy o své zdraví a pohodu.

Co vás přimělo k rozhodnutí studovat Feng Shui profesionálně, a to ve škole Feng Shui?

Mám ráda, když rozumím tomu, co dělám a proč to dělám. Nevyhovovalo mi se jen slepě řídit Feng Shui návrhem od poradkyně, chtěla jsem tomu za každou cenu rozumět. Vybrala jsme si ke studiu Českou školu Feng Shui, protože jsme věděla, že ji studovala má poradkyně, abych přímo pochopila celý plánek, který mi vytvořila.

Bylo po škole potřeba absolvovat ještě nějaké další kurzy, ktré by vám pomohly pro praxi?

Rozhodně ano. Čínští mistři Feng Shui studují celý život. Formulí, podle kterých se můžete řídit, je tisíce. Teď jsem si pořídila soupis pravidel, kniha má 1000 stran a na každé dvoustraně je prakticky jedna matice k výkladu, mám se tedy stále co učit.
A Česká škola Feng Shui dává velmi ucelené a propracované základy pro další studium. Bez studia zde bych nemohla tak snadno naskočit do ročního studia v Malajsii u Joeyho Yapa. Joey praktikuje Feng Shui více než 20 let a překládá původní čínské texty, na nichž Feng Shui stojí.

Jaké byly vaše první kroky při aplikaci Feng Shui ve vašem domově? Proč k nim došlo?

Prvním krokem bylo odstranit vstup do koupelny, aby nebyl proti hlavnímu vstupu do bytu. Neboť vstup je jedno z několika nejdůležitějších míst, jakým se ve Feng Shui věnujeme. Energie, která se má šířit do celého domu by se celá nahromadila v koupelně a nešířila by se do celého bytu.

Jak byste popsala základní principy Feng Shui někomu, kdo o něm nikdy neslyšel?

Vše je o tom, jak se pohybuje energie. Kontrolujeme, jak vstupuje do domu, zda nemá překážky, zda nevytvoříme nějakou špatnou formu (pomocí nevhodně umístěného nábytku, zdí, dveří, schodů), aby pak na nás energie špatně působila. Další oblastí je také okolí domova. Zde je také podstatný vliv na celou budovu a život v ní. Sledujeme polohu domu vůči silnicím, kopcům, řekám a také třeba popelnicím kolem domu. Na všem záleží.

Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí při zařizování svého domova z pohledu Feng Shui?

Pokud jde o domy, nedávají důraz na vstupní dveře a vstupní chodbu, které jsou nejdůležitější. Dělají si malé vstupní chodby, kde se energie pro celý dům nemůže nakumulovat. A dělají malé dvorany před domem, které jsou také velmi důležité.

V bytech pak vídám zbytečné úložné prostory nad hlavou, postelemi a dveřmi. Jinak naše české byty jsou velmi malé a vždy v nich volíme, čemu dáme přednost. Vždy zde bude něco podle Feng Shui špatně a my pak musíme s danými tématy pracovat na osobní rovině.

Koupelna s WC jsou často umístěny uprostřed bytu, což podle Feng Shui způsobuje celkovou nestabilitu a může negativně ovlivňovat duševní rovnováhu a zdraví. Pokud není možné tyto prostory přemístit, je důležité se více zaměřit na práci s těmito oblastmi a věnovat větší péči sami sobě.

Zuzana Berková

Můžete nám dát nějaké jednoduché tipy, jak zlepšit harmonii a energii v našich domovech v souvilosti se dřevem a přírodním materiálem?

Určitě. Jednoznačně doporučuji používat přírodní materiály pro podlahy v domě, i když to vyžaduje vyšší investici. Často navštěvuji nové nebo zrekonstruované domovy, kde se klade důraz na nižší investice při rekonstrukci či stavbě, a proto se majitelé rozhodnou šetřit na podlaze a použijí umělé materiály, třeba i v imitaci dřeva. Nejenže v takovém prostoru budou vždy cítit výpary, ale připadáte si tam jako v plastovém domečku. Klienti to nechtějí přiznat, ale je opravdu lepší investovat do dřevěné podlahy. Pokud chceme šetřit, je lepší pořídit nábytek v nižší kvalitě, který lze snadno vyměnit.

Zeptejte se sami sebe. Když si stoupnete do pokoje s dřevěnou podlahou a do pokoje s umělou podlahou v imitaci dřeva, kde se cítíte více živě? Je to jako když jdete lesem nebo loukou, nebo se procházíte po betonové silnici. Na kterém materiálu se budete cítit více živě? I kdybyste si na silnici namalovali dekor trávy, vždy vám bude lépe na přírodním materiálu.

Jak využít dřevomateriál v souladu s Feng Shui? Jde to vůbec?

Určitě jde. Dřevo můžeme do interiéru vnést pomocí dřevěných výrobků, podlah, nábytku a mnoha dalšího. Osobně vždy doporučuji klientům kombinaci dřevěné podlahy, dlažby a přírodních koberců. Pokud nemohou mít dřevěný nábytek, i dřevotříska je velmi dobrá volba. Ideální je samozřejmě naolejované dřevo, protože chůze po něm naboso nejen nevyčerpává organismus, ale naopak ho dobíjí.

Je pro Feng Shui dřevo důležité?

Dřevo je ve Feng Shui jeden ze základních 5 prvků. Ve Feng Shui máme 5 prvků (voda, dřevo, oheň, země, kov).  Všechny tyto prvky chceme v domově zastoupit nejlépe v harmonii. Ničeho moc a ničeho málo. Dřevo je tedy velmi důležitou součástí každého domova a je třeba jej tam vnášet.

Hodně často vidím interiéry celé šedobílé (bílé stěny, bílý nábytek, kovový nábytek, šedá podlaha). To je v zákonitostech Feng Shui prvek kovu. Když klient z nějakého důvodu kov potřebuje, je to v pořádku, ale vzniká v takovém prostoru disharmonie a je třeba přidat od každého dalšího prvku trochu a více domov prohřát (přidat třeba dřevo a oheň). Kov také nese energii podzimu a chladu – proto nám takové domovy připadají někdy studené, pokud do nich nejsou vneseny další prvky, které přináší energeticky teplo.

Jaký je váš postup při práci s novými klienty, kteří chtějí zlepšit svůj domov pomocí Feng Shui?

Klienti mě sami kontaktují a já poté přijedu přesně zaměřit jejich domov a prohlédnout okolí. Zaměřím se na to, kam dům hledí, kde sedí, a také je velmi důležité zkontrolovat okolí i interiér, abych zjistila, pod jakými vlivy se celý prostor nachází. Předání projektu probíhá online, pokud klienti nejsou z Prahy. V projektu ode mě mají všechna doporučení na úpravy zakreslena barevně a podrobně popsána. Také jim vysvětlím, co každý sektor přináší a kde má daný prostor nedostatky a proč. Ne každý domov se dá harmonizovat. Některé budovy mají dispozici takovou, že vždy budete čelit určitým osobním výzvám podle toho, jaký sektor je negativně zasažen.

Jaké jsou vaše plány do budoucna v oblasti Feng Shui?

Rozhodně hodlám ve studiu pokračovat. Moje největší výzva je pochopení vlivů hor a řek v okolí domova, což vyžaduje dlouholetou praxi. Každý tvar hory nebo kopce před naším domem má velmi specifický vliv a rozeznat tyto tvary vyžaduje roky studia. Můj učitel Joey se podělil o příběh, kdy svého mistra prosil, aby ho naučil rozumět vlivům hor a kopců na domovy. Mistr ho tehdy poslal na dva roky chodit po horách a jen je pozorovat. Až po tomto období se měl vrátit a pokračovat v učení. Mě čeká ještě mnoho procházek po kopcích. 

Zuzana Berková

Jak podle vás Feng Shui může ovlivnit nejen bydlení, ale i další aspekty života, jako jsou vztahy a kariéra?

Feng Shui skutečně ovlivňuje všechny oblasti života. Domov rozdělujeme na osm sektorů a střed, přičemž každý sektor je spojen s jinou oblastí osobního života. Každý člověk podle svého data narození vytváří specifické vztahy s domovem v závislosti na jeho orientaci a umístění.Vše je tedy velmi specifické a musí se počítat na míru. Vztahy i kariéra jsou silně ovlivněny prostředím domova. Někdy se přestěhujeme a začne se nám dařit anebo se nám zhorší partnerský vztah.

Co byste poradila lidem, kteří jsou skeptičtí vůči Feng Shui?

Určitě je to v pořádku. Každý se musí řídit tím, čemu věří. Dělat velké změny dle Feng Shui je finančně náročné a dělat je, když Feng Shui nevěříme, by se jistě klientům nechtělo.

Zuzka nám v rozhovoru poskytla fascinující pohled na svět Feng Shui a pomohla nám pochopit, jak důležité je vytvořit harmonické prostředí, které podporuje naše zdraví, vztahy a kariéru. Toužíte i vy po transformaci vašeho domova podle principů Feng Shui? Neváhejte navštívit Zuzčin web, kde například zjistíte proč Feng Shui dává přednost dřevěné podlaze, nebo Instagram, kde najdete další užitečné rady. Děkujeme Zuzce za inspirativní rozhovor a přejeme jí mnoho úspěchů.

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán terasy Hurikán terasy