O velikonočních svátcích 29.3. - 1.4. jsou naše prodejny zavřené. Objednávkám z e-shopu se budeme věnovat hned od úterý 2.4.2024.

V případě potřeby volejte zákaznickou linku denně 8 - 22 h.
Krásné Velikonoce!

×

Akátové dřevo, vlastnosti a využití

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Akátové dřevo: jaké má vlastnosti a na co ho využít?

Akátové dřevo: jaké má vlastnosti a na co ho využít?

Dříve zveleboval zahrady jako okrasný strom, dnes se z jeho květů vyrábí léčivý sirup a určitě už jste slyšeli i o akátovém medu. My si ale posvítíme na jedinečné akátové dřevo, které má zajímavé vlastnosti a dá se využít hned na několik způsobů. A pokud se z něj rozhodnete stavět, poradíme taky, jak o něj pečovat.

Vlastnosti akátového dřeva

Akátové dřevo je jednou z nejtvrdších českých dřevin vůbec. Je pružné a má vysokou hustotu (kolem 780 kg/m3), což znamená i vyšší hmotnost. Jeho nejcennější vlastností je ale extrémní odolnost. Nepřijdou si na něj rozmary počasí, voda, dřevokazný hmyz, houby ani hniloba. A ještě k tomu odolává přirozené degradaci.

Proto jsou například kůly z akátu tak oblíbené pro stavbu ohrad – v zemi vydrží bez ošetření několik let.
Jak je to možné? Akátové dřevo obsahuje látky, které zpomalují přirozený rozklad.

Svými vlastnostmi se tak akát snadno vyrovná exotickým dřevinám. Díky tomu, že ho máme u nás ve střední Evropě, je ale ekologičtější a taky roste rychleji než třeba dub. Životnost akátového dřeva je až 40 let!

Jak akátové dřevo vypadá?

Akát má zlatavě hnědou barvu s výraznými letokruhy. Po obroušení je dřevo jasně žluté se zlatavým nádechem. Přestože je ale akát velmi odolný, vlivem povětrnostních podmínek poměrně rychle změní barvu. Zpravidla to přijde po zimě.
Ze zlatavé se změní na šedo-stříbrnou s nádechem do zelena. To ale nemá žádný vliv na jeho životnost.

 
Řez kmenem akátu - letokruhy

Na co akátové dřevo využít

Kromě už zmíněných ohrad je akátové dřevo oblíbené třeba na topení. Má totiž vysokou výhřevnost – podobnou jako buk nebo dub. Skvělou volbou je akát taky pro uzení.

Na to je ho ale škoda. Díky své odolnosti se totiž akátové dřevo skvěle hodí pro stavbu silně zatěžovaných povrchů a pochozích ploch. Postavíte z něj krásnou terasu, pergolu, zimní zahradu nebo třeba schody či fasádu. A odolá i náročným podmínkám okolo bazénů. Tam akorát doporučujeme ošetřit dřevo protiskluzovým nátěrem, akát je hodně hladký.
Díky tomu se vám po něm ale bude příjemně chodit i naboso.

Zajímavost: Svého času se z akátu vyráběly i lyže nebo kola.

Terasa z akátového dřeva

Přemýšlíte, že si z akátu postavíte rovnou celou terasu? Skvělá volba! U nás v Artisanu najdete kvalitní akátová prkna
a podkladové hranoly značky WANDER.
Terasová prkna mají zaoblené hrany, kterým se říká fáze, a jsou hoblovaná z vrchní strany. Budou tak příjemná na dotek.

   
Akátové prkno a podkladový hranol

Nezapomeňte: Terasová prkna a podkladové hranoly volte ideálně ze stejného typu dřeva, aby se rovnoměrně smršťovalo.

Dřevo z akátu má ale jednu výjimečnost. Pro akátové stromy a keře je typická široká rozložitá koruna s krouceným kmenem a větvemi. Není proto možné z něj uřezat dlouhý kus dřeva.
A tak mají terasová prkna cinkovaný nepravidelný spoj. Nemusíte se ho ale bát, na pevnost prkna nemá spoj žádný vliv. Prkna byla testována a opatřena certifikátem, který to potvrzuje.

Při práci s akátovým dřevem používejte spojovací materiál pouze z nerezu, doporučujeme vruty nerez A4. Prkna také vždy předvrtejte, aby se vruty neukroutily. Tomu můžete předejít taky použitím zesílených vrutů, jako jsou ty od
RAPI-TEC Teraso Plus.

O akátové dřevo pečujte s olejem

Oleje pro terasová prkna jasnou volbou. Než budete ale akátové dřevo vůbec natírat, nechte ho tři až čtyři měsíce opršet. To proto, že obsahuje větší množství vlastního oleje a další už by nepojmulo.

A který olej je na akátové dřevo nejvhodnější? Doporučujeme tyto tři:

Na řezné hrany, které jsou nejchoulostivější částí dřevěného prkna, pak použijte speciální ochranný nátěr na příčné řezy. Prodloužíte tak životnost celé terasy.

O akátové dřevo pečujte pravidelně. Nový nátěr mu dopřejte ideálně každý rok. S takovou láskou vám terasa bude dělat radost až 40 let.

Je akát jedovatý?

Jedna zajímavost na závěr. Z akátu se sice vyrábí léčivý sirup, kromě květů je ale celá rostlina jedovatá. Přesněji, obsahuje bílkovinné jedy (lektiny). Nejvíce jich je v kůře a luscích. Kdybyste je snědli, čeká vás nevolnost, křeče a dlouhý pobyt na WC.

Akát moc neprospívá ani okolním rostlinám. Toxické látky totiž vylučuje i do půdy. Už po dvou letech tak z bezprostředního okolí akátu zmizí přibližně polovina dalších rostlinných druhů.

Tak asi raději zůstaneme u těch teras.:-) Tam akát exceluje.

Jestli jste se nadchli pro terasu z akátu, ale sami se do její stavby pouštět nechcete, rádi se o to postaráme.
Stačí vyplnit poptávkový formulář a náš montážní odborník se s vámi spojí. A jestli vás akát náhodou nenadchnul, přečtěte si o dalších typech dřeva, které se pro stavbu terasy skvěle hodí.

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán slev - Terasy Hurikán slev - Terasy