Jak na pokládku dřevěné podlahy z palubek

  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Jak na pokládku dřevěné podlahy z palubek

Jak na pokládku dřevěné podlahy z palubek

Rozhodli jste se položit dřevěnou podlahu svépomocí? Skvělý nápad! Z takové vlastnoručně udělané práce, ještě když jde o dřevo, má člověk největší radost. Aby vše proběhlo hladce, máme pro vás přehled možných postupů, jak podlahové palubky namontovat. V závěru vám pak poradíme, čím podlahu natřít a jak o ni průběžně pečovat, aby vaše dílo zůstalo jako nové co nejdéle.

Pokud pro vaši podlahu ještě nemáte vybraný materiál, v Artisanu nabízíme kvalitní dřevěné palubky
ze smrku, severského smrku i severské borovice.

Palubka ze severské borovice.               Palubka ze severského smrku. 
Palubka ze severské borovice                                                 Palubka ze smrku

Dvě důležitá pravidla, než se pustíte do práce

  1. Dřevo na pokládku si domů přivezte ideálně už dva týdny předem a nechte ho v místnosti, kde jej budete pokládat. To proto, aby se mohlo aklimatizovat. Palubky tak dosáhnou stejné vlhkosti, jakou máte doma,
    a předejdete tomu, aby při sesychání dřeva vznikaly viditelné spáry.
  2. Nezapomeňte na dilatační spáry od stěny o šířce 5 – 15 mm. Spáry zajistěte klíny, které po položení podlahy vytáhnete. Nakonec mezery zakryjete lištami.

Pokládka dřevěné podlahy podle typu podkladu

Postup, který pro pokládku zvolíte, bude záviset na podkladu pod podlahou. Podíváme se na všechny běžné možnosti – pokládku na rošt, OSB desky a beton.

Pokládka podlahových palubek na rošt

Rošt si připravte z KVH hranolů (ideální rozměr je cca 40 x 70) nebo podkladových hranolů. Dřevo na rošt nezapomeňte ošetřit speciální bezbarvou impregnací, která ho ochrání před dřevokaznými houbami a škůdci.

Hustotu roštu zvolte podle síly palubek:

Ale pozor, záleží taky na zátěži, které bude podlaha muset odolávat. Například v obývacím pokoji, kde je podlaha zatížená nábytkem a častým chozením, nejsou podlahové palubky o síle 19 – 20 mm s pokládáním na rošt vhodné.

Pro připevnění palubek k roštu jsou ideální vruty RAPI–TEC BSP do palubek a lišt. Pro palubky o šířce 19 mm zvolte vruty o velikosti 3,2 x 40 mm a pro palubky o šířce 27 mm vruty o velikosti 3,2 x 50 mm. Palubky připevněte vrty ke každému podkladovém hranolu, nikdy k sobě nelepte pero a drážku! Zamezili byste tak dilataci a dřevo by popraskalo.

Pokládka na OSB desky

Při montáži podlahových palubek na OSB desky máte dvě možnosti – palubky buď nalepit, nebo přišroubovat.

Postup při lepení

  • Podklad si připravte z OSB desek o síle 12 mm, které mají pero a drážku.
  • Pokud pokládáte podlahu v místě, kde bude hodně zatěžována (například v obýváku), položte dvě vrstvy OSB desek na sebe do kříže. K jejich připevnění použijte lepidlo a vruty RAPI–TEC UniPlus 4 x 30 mm se zápustnou hlavou.
  • Palubky pak lepte pomocí lepidla na savé podklady. Pozor, lepidlo rychle zasychá, naneste ho proto vždy jen na
    2 – 3 řady palubek. A můžete začít lepit!

Postup při šroubování

  • Postup při pokládce podlahových palubek na OSB desky s PD je stejný jako při pokládání na rošt.
  • Pokud OSB desky (síla 12 mm) pokládáte na betonový podklad, určitě je podložte vrstvou odhlučňovací podložky, například mirelonem.
  • Palubky pak připevněte pomocí univerzálních vrutů přes pero pod úhlem cca 45°.
  • Začněte maximálně 10 cm od okraje palubky a dále pokračujte po cca 40 cm.

Pokládka na beton lepením

Nejdříve se ujistěte, že je betonový podklad dokonale rovný. Podlaha by jinak vrzala. Pak se můžete pustit do pokládky.

  • Betonový podklad natřete vhodnou penetrací, abyste sjednotili savost betonu. Tento krok určitě nevynechejte.
  • Pokládku začněte dvěma až třemi řadami palubek. Na beton celoplošně naneste lepidlo a po připevnění palubky po celé délce zatěžte. Takto je nechte 4 – 8 hodin tvrdnout.
  • Pak už můžete pokládat další řady a stahovat palubky svorkou nebo kurtou.

Podlahu máte položenou? Pak už zbývá namontovat dřevěné lišty do rohů, koutů a na přechody. A hlavní část máte úspěšně hotovou!

Další krok: nátěr dřevěné podlahy

Po montáži dřevu dopřejte ochrannou péči. Dřevo je živý materiál a pořád pracuje. Kvalitním nátěrem mu až několikanásobně prodloužíte životnost.

Čím dřevěnou podlahu natřít? Na výběr máte ze dvou typů nátěrů.

  • Tvrdý voskový olej –⁠ jeho aplikace je velmi jednoduchá. Ošetření sice nevydrží vyšší zátěž, ale lehce se roztírá a nátěr snadno zrenovujete.
  • Lak –⁠ na podlaze vydrží déle než olej, je odolnější, ale hůře se obnovuje.

Doporučujeme:

  • Tvrdý voskový olej OSMO – transparentní, polomatný olej, který slouží k ochraně dřevěné a korkové podlahy
    i nábytku. Zachová přírodní vzhled dřeva, je odolný vůči ošlapání a odpuzuje vodu a nečistoty. Můžete ho trvale zatížit, je mimořádně odolný. V případě renovace stačí jeden nátěr, a to bez broušení.
  • REMMERS Tvrdý voskový olej PREMIUM – olej na bázi přírodních olejů prosakuje do hloubky, krásně zvýrazní strukturu dřeva a zvýší jeho odolnost. Natřený povrch odpuzuje prach a jiné nečistoty, a tak se snadno udržuje.
  • BONA Home Tvrdý voskový olej – proniká hluboko do dřeva, zdůrazňuje jeho strukturu, dřevo krásně oživí a dodá mu barvu. Olej rychle schne a velmi snadno se s ním pracuje.
  • REMMERS Podlahový lak PREMIUM – chrání ošetřený povrch před odřením, poškrábáním a chemikáliemi. Lak velmi rychle schne.
  • LIGNOFIX Polyuretanový lak – jednosložkový lak ředitelný vodou je vysoce odolný proti otěru. Zachovává přirozenou krásu a kresbu dřeva, je voděodolný a protiskluzový za sucha i za mokra.
  • LUXOL Lak na parkety a dřevěné podlahy – velmi tvrdý lak, který rychle schne a nezapáchá. Dřevu propůjčuje skvělou mechanickou odolnost a ochranu proti poškrábání. Navíc má atest protiskluznosti.

Jak čistit a udržovat dřevěnou podlahu

Kvalitním nátěrem to nekončí. I pravidelná péče o dřevěnou podlahu je důležitá. Pečujte o ni s kvalitními pomocníky
a radost vám bude dělat mnohem déle.

Doporučujeme přípravky:

  • OSMO vosková údržba a čisticí prostředek – intenzivní péče pro občasné použití oživí dřevěnou podlahu a odstraní i odolné skvrny. Povrch bude navíc odpuzovat nečistoty. Přípravek nezapáchá, odolává slinám či potu a po zaschnutí je nezávadný pro člověka, zvířata i rostliny.
  • OSMO Wisch-Fix – šetrný prostředek pro pravidelné čištění a údržbu dřevěné podlahy. Jemně odstraňuje prach, skvrny, mastnotu a jiné nečistoty a pravidelným používáním vytváří na podlaze hladký neklouzavý povrch. Prostředek je ohleduplný k pokožce i životnímu prostředí.
  • REMMERS Emulze na údržbu olejovaných/lakovaných povrchů – přípravky vytvoří na podlaze tenkou ochrannou vrstvu mimořádně odolnou proti poškrábaní a odření. Díky pravidelnému používání se podlaha bude snadno udržovat.

Chcete o vaši dřevěnou podlahu pečovat na té nejvyšší na úrovni? Vyberte si další speciální pomocníky:

  • OSMO čisticí set na podlahy – set má 4 díly – hlava mopu, mop na prach, mop ke stírání na vlhko a utěrka z aktivních vláken. Využijete ho pro čištění a údržbu podlah na sucho i na mokro.
  • BONA Premium Spray Mop na dřevěné podlahy – pro čištění dřevěných podlah ošetřených lakem nebo tvrdým voskovým olejem. Mop má ergonomickou pěnovou rukojeť a je extrémně lehký. Při použití speciálních čističů BONA
    z podlahy odstraníte až 99 % bakterií a listerií.

Máte k pokládce dřevěné podlahy ještě dotaz nebo chcete naši pomoc při výběru materiálu nebo vhodného ošetření? Ozvěte se nám a rádi poradíme.

Jestli byste montáž přece jen chtěli svěřit někomu jinému, stačí vyplnit nezávazný poptávkový formulář a náš zkušený řemeslník se vám brzy ozve.

 608404088            info@artisan.cz         

Máme 20 let zkušeností v oblasti dřeva. Ochotně a profesionálně poradíme s čímkoliv.
Nabízíme kvalitní zboží za nejnižší možné ceny, poradenství a osobní odběr na 11 + 6 výdejních míst po ČR.
Poskytujeme zajímavé slevy, dárky a rabaty pro živnostníky a stavební firmy.
Hurikán slev - Terasy Hurikán slev - Terasy